Announcements

EN TR Search

8 May 2018
Türkiye’den bir sanatçı, SAHA Derneği’nin desteğiyle New York’ta bulunan ISCP’nin misafir sanatçı programına katılacak.
1 Ekim–31 Aralık 2018 döneminde gerçekleştirilecek misafir sanatçı programına başvurular, 4 Haziran 2018 Pazartesi gününe kadar ISCP’nin web sitesinden yapılabiliyor.

9 April 2018
SAHA, sanatçı Ahmet Doğu İpek’in “Günler” kitabına destek verdi.
SAHA, Nürnberg Neues Museum’da, 23 Mart–10 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleşen,  “Border of Time”  sergisinde yer alan Ahmet Doğu İpek’in yayınüretimine destek verdi.

26 March 2018
SAHA, Didem Pekün’ün “Araf”adlı yeni filmine üretim desteği verdi.
Deneysel bir yol filmi olan “Araf”, hayalet bir karakter olan Nayia’nın Daidalus ve İkarus efsanesiyle birleşen, Srebranica, Sarajevo ve Bosna arasındaki seyahat güncelerinden oluşuyor.

7 March 2018
SAHA, Fatma Bucak’ın "So as to find the strength to see" isimli kişisel sergisi kapsamında yeni eserlerinin üretimine destek verdi.
Güncel yerindeliği olan siyasal ve cinsel kimlik, sansür, baskı, kamulaştırma, göç ve şiddet gibi temalar etrafında kurgulanan sergide, sanatçının Fondazione Merz’e özel olarak ürettiği mekâna özgü yerleştirmeler, performans, ses, video, heykel ve fotoğraflar yer alıyor.   

14 February 2018
SAHA, Erdem Taşdelen’in Montreal’deki kişisel sergisi için eser üretimine destek verdi.
SAHA, sanatçı Erdem Taşdelen’in, 14 Şubat–31 Mart tarihleri arasında VOX — Centre de l'image Contemporaine’de düzenlenen ilk solo sergisi için eser üretim desteği verdi. 

9 February 2018
SAHA, Dhaka Art Summit kapsamında, Hera Büyüktaşçıyan’ın yeni eser üretimine destek verdi.
SAHA, Bangladeş’te gerçekleştirilen Dhaka Art Summit kapsamında, 2–10 Şubat tarihlerinde düzenlenen “Planetary Planning” adlı sergiye davet edilen Hera Büyüktaşçıyan’ın yeni eser üretimine destek verdi.

26 January 2018
SAHA Derneği, Cevdet Erek’in Belçika’daki kişisel sergisine eser üretim desteği verdi.
Cevdet Erek, küratörlüğünü Nav Haq’ın üstlendiği M HKA’daki sergisinde, pratiğinin temel özelliklerini yeni malzeme araştırmasına dönüştüren deneysel bir proje sundu. SAHA, Cevdet Erek’in M HKA’daki IN SITU programında yer alan “AAAAA” adlı kişisel sergisi için eser üretimi desteği verdi. 

27 November 2017
SAHA, Art Sonje Center’da sergi açan Fahrettin Örenli’nin eser üretimine destek verdi.
“Money without Nationality” Örenli’nin geçmiş ve güncel sanat pratiğini, şimdiki ve gelecekteki bilgi odaklılığı ve evrendeki fiziksel varlığımızın sonunun bile ötesindeki bilgi birikiminin sürdürülebilirliği/ yok olmasıyla birbirine bağlıyor. 

24 November 2017
SAHA, Bradwolff Projects’de kişisel sergisi yer alan Sefer Memişoğlu’nun eser üretimine destek verdi.
SAHA, Amsterdam’da bulunan Bradwolff Projects’te 19 Kasım–17 Aralık 2017 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Sefer Memişoğlu’nun yeni eser üretimine destek verdi. Sanatçı solo sergisinde, her yerde var olan fenomene şiirsel ve felsefi bir yaklaşım getiriyor.

3 November 2017
SAHA Derneği, Jeu de Paume’da solo sergisi düzenlenen Ali Kazma’nın eser üretimine destek verdi.
SAHA, Jeu de Paume’da 17 Ekim 2017–21 Ocak 2018 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Ali Kazma’nın yeni eser üretimine destek verdi. Ali Kazma’nın son dönem üretimlerinin yer aldığı Jeu de Paume’daki solo sergisi “Subterranean”, sanatçının son 10 yıldaki gelişimini gözler önüne seriyor. 

21 September 2017
SAHA, 15. İstanbul Bienali’ne Türkiye’den katılan sanatçıların eser üretimlerine destek verdi.
SAHA, 16 Eylül–12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 15. İstanbul Bienali’ne Türkiye’den katılan sanatçıların eser üretimine destek verdi. İstanbul Bienali’nin bu edisyonunda Türkiye’den Ali Taptık, Alper Aydın, Bilal Yılmaz, Burçak Bingöl, Candeğer Furtun, Gözde İlkin, Erkan Özgen, Tuğçe Tuna, Volkan Aslan ve Yoğunluk İnisiyatifi’nin eserleri sergileniyor. 

8 September 2017
SAHA Derneği, bağımsız sanat inisiyatiflerinin sürdürülebilirliğine yönelik destek fonu sağlıyor.
SAHA Derneği, Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu kapsamında, 2017–2018 döneminde, 5 inisiyatife toplam 75.000 TL fon sağlamayı planlıyor. Her biri en fazla 15.000 TL olacak fona başvurmak için, güncel sanat alanında faaliyet gösteren bağımsız ve kâr amacı gütmeyen yapıdaki inisiyatifin sürekli etkinlik düzenlenebilecek bir mekânının bulunması ve sene boyunca düzenli olarak kamuya açık program yapması şartı aranıyor. 

24 August 2017
SAHA Derneği, Uluslararası Sinop Bienali'ne Türkiye'den davet edilen sanatçıların eser üretimlerine destek verdi.
SAHA, 19 Ağustos – 17 Eylül 2017 tarihleri arasında altıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Sinop Bienali'ne Türkiye'den davet edilen sanatçıların eser üretimlerine destek verdi.  Çeşitli anlamlara sahip olarak değerler arasında bir durumu ifade eden “Aktarım” kavramı etrafında şekillenen Sinopale 6, arada kalmış boşluklarla oynayarak, ilerlemeye ve aktarımlara, hareket ve görselleştirme bağlamında kavramsal bir alan yaratmaya olanak sağlıyor. 

21 August 2017
SAHA Derneği, Horniman Museum and Gardens tarafından davet edilen sanatçı Ali Miharbi’nin yeni eser üretimine destek verdi.
SAHA, Horniman Museum and Gardens tarafından proje üretmek üzere müzeye davet edilen Ali Miharbi’nin yeni eser üretimine destek verdi. “Wind Organ” adlı enstalasyon, Ali Miharbi’nin Delfina Foundation’da misafir sanatçı olarak ağırlanırken ziyaret ettiği müzenin müzik enstrümanı koleksiyonundan esinlenilerek üretildi. 

30 June 2017
SAHA Derneği, Viron Erol Vert’in Kunstraum Kreuzberg/Bethanien’de düzenlenen sergisindeki yeni projesinin üretimine destek verdi.
SAHA Derneği, 24 Haziran – 27 Ağustos 2017 tarihleri arasında Kunstraum Kreuzberg/Bethanien’de “Born in The Purple” adlı kişisel sergisi düzenlenen Viron Erol Vert’in yeni projesinin üretimine destek verdi.

20 June 2017
SAHA Derneği, Skulptur Projekte’ye davet edilen Ayşe Erkmen’in yeni eser üretimine destek verdi.
10 Haziran–1 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen Skulptur Projekte 2017'ye katılan Ayşe Erkmen projesinde, Münster’in iç limanını mekân olarak kullanıp, canlı bir bölge olan Nordkai (kuzey iskelesi) ile sanayileşmiş Südkai (güney iskelesi) arasındaki su yüzeyinin hemen altında, iki nehir kıyısını birbirine bağlayan bir iskele kurdu. 

17 May 2017
SAHA Derneği, Venedik Bienali’ne davet edilen Nevin Aladağ ve Hale Tenger’e eser üretim desteği verdi.
Christine Macel’in küratörlüğünü üstlendiği Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi, “Viva Arte Viva” başlığıyla Giardini ve Arsenale’da açıldı. SAHA Derneği, 13 Mayıs–26 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen Bienal’e Türkiye’den davet edilen Nevin Aladağ ve Hale Tenger’in eser üretimlerine destek verdi. 

16 May 2017
SAHA Derneği, Cevdet Erek’in “ÇIN” adlı eserinin üretimine destek verdi.
Cevdet Erek’in Venedik Bienali Türkiye Pavyonu mekânına özgü yerleştirmesi olan “ÇIN”, mekânın şiirsel ve politik tahayyüllerini mimari ve ses aracılığıyla keşfetmeyi deniyor. Venedik Bienali boyunca müdahalelere açık olacak “ÇIN”, sanatçıların performanslar yapmasına imkân tanıyacak ve serginin bitimine kadar son biçimini almayacak. SAHA, sanatçının eserinin üretimi için prodüksiyon desteği verdi.

4 April 2017
SAHA Derneği, Derya Akay’ın yeni eser üretimine destek verdi.
SAHA Derneği, Kanada’da, kıdemli ve kariyerlerinin ortasındaki sanatçılarının eserlerini sergileyen Campbell River and District Public Art Gallery’de, 17 Mayıs’a kadar kişisel sergisi düzenlenen Derya Akay’ın yeni eser üretimine destek verdi. 

14 March 2017
Türkiye’den bir sanatçı, SAHA Derneği’nin desteğiyle New York’ta bulunan ISCP’nin misafir sanatçı programına katılacak.
SAHA Derneği, New York’taki The International Studio & Curatorial Program (ISCP) ile sürdürdüğü işbirliği kapsamında, misafir sanatçı programına Türkiye’den kabul edilen bir sanatçının katılım, konaklama, yaşam ve seyahat masraflarını karşılıyor. 

1 March 2017
SAHA Derneği, Barış Doğrusöz'ün yeni eser üretimine destek verdi.
SAHA, Paris'te bulunan Kadist'te 24 Şubat–16 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenen “Conceal, Cover With Sand, Replicate, Translate, Restore” adlı sergiye davet edilen Barış Doğrusöz'ün yeni eser üretimine destek verdi. Sergi, çatışma halindeki nesneleri ele alan sanatsal projeleri ortaya koyarken, bir araç veya tanık olarak rollerini de inceliyor. 

28 February 2017
SAHA Derneği, sanatçı Mürüvvet Türkyılmaz ve Selim Birsel’in eser üretimlerine destek verdi.
SAHA Derneği, Mürüvvet Türkyılmaz ve Selim Birsel’in, Stockholm’de bulunan Candyland’de 24 Şubat–12 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen sergilerine destek verdi.

15 November 2016
SAHA Derneği, Shanghai Bienali’ne davet edilen Müge Yılmaz ve Didem Yazıcı’ya destek verdi.
SAHA Derneği, 11. Shanghai Bienali’ne Türkiye’den davet edilen sanatçı Müge Yılmaz'ın eser üretimine ve küratör Didem Yazıcı'nın sergisine destek verdi. Küratörlüğünü Raqs Media Collective'in üstlendiği ve 92 sanatçının katıldığı 11. Shanghai Bienali, "Why Not Ask Again? Arguments, Counter-arguments and Stories" başlığını taşıyor. 

9 November 2016
SAHA Derneği, sanatçı Lara Ögel’in yeni eser üretimine destek verdi.
SAHA, Lara Ögel’in, Protocinema tarafından düzenlenen ve 4 Aralık’a kadar sürecek kişisel sergisine eser üretim desteği verdi. Lara Ögel’in yerleştirme, heykel ve video mecralarını kullanan çalışmaları, Mary Rinebold Copeland’ın eş küratörlüğündeki “Geri dön! Her şey affedildi” sergisi için üretildi.

29 September 2016
SAHA Derneği, Pınar Yoldaş’ın yeni eser üretimine destek verdi.
SAHA Derneği, Röda Sten Konsthall’da kişisel sergisi düzenlenen Pınar Yoldaş’ın yeni eser üretimine destek verdi. “The Warm, the Cool and the Cat” adlı sergi, bugünün kültürünün ve toplumunun, ekolojik ve biyolojik sistemlerle etkileşimini araştırıyor. 

9 September 2016
SAHA Derneği, 32. São Paulo Bienali’ne katılan sanatçı Güneş Terkol’un yeni eser üretimine destek verdi.
SAHA, São Paulo Bienali’ne Türkiye’den davet edilen Güneş Terkol’un “The Girl Was Not There” adlı yeni eserinin üretimine destek verdi. Bu yıl “Live Uncertainty” başlığıyla 32.si gerçekleştirilecek São Paulo Bienali, belirsizliği yaşamak veya barındırmak için hayatın mevcut koşullarını ve çağdaş sanat tarafından sunulan stratejileri derinlemesine düşünmeye odaklanıyor.

9 August 2016
SAHA Derneği, Suat Öğüt’ün yeni eser üretimine destek verdi.
SAHA, Amsterdam’daki Corridor Project Space’de düzenlenen “Scenario III, A Floating Art Space inside of A Building” sergisine katılan Suat Öğüt’e, yeni eser üretimi için destek verdi. Suat Öğüt’ün, 20 Ağustos’ta sona erecek sergide yer alan “In Remembrance of Williwaw” adlı mekâna özgü yerleştirmesi, kişisel ve kamusal olanı ilişkilendiriyor.

4 August 2016
SAHA Derneği, bağımsız sanat inisiyatiflerinin sürdürülebilirliğine yönelik destek fonu sağlıyor.
SAHA Derneği, Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu kapsamında, 2016–2017 döneminde, 5 inisiyatife toplam 75.000 TL fon sağlıyor. 

9 June 2016
SAHA Derneği, sanatçı Gülsün Karamustafa hakkındaki kapsamlı yayına destek verdi.
SAHA Derneği, Hamburger Bahnhof’ta 10 Haziran–23 Ekim 2016 tarihleri arasında “Gülsün Karamustafa. Kronografya” başlıklı kişisel sergisini açan Gülsün Karamustafa’nın yayınına üretim desteği veriyor. Sergi kapsamında, Meltem Ahıska, Övül Durmuşoğlu, Gülsün Karamustafa, Marion von Osten ve Melanie Roumiguière’in metinlerini içeren, sanatçı hakkındaki en kapsamlı yayın olma özelliğini taşıyan bir kitap basılıyor. 

9 June 2016
SAHA Derneği, Aslı Çavuşoğlu’nun eser üretimine destek veriyor.
SAHA Derneği, 11 Haziran–18 Eylül 2016 tarihlerinde düzenlenen “Manifesta –The European Biennial of Contemporary Art”a davet edilen Aslı Çavuşoğlu’nun “Muthoscapes” adlı yeni eserine üretim desteği veriyor.

3 June 2016
SAHA Derneği, Halil Altındere’nin “Homeland” adlı eserine üretim desteği verdi.
SAHA Derneği, “The Present in Drag” başlığıyla 4 Haziran’da düzenlenen 9. Berlin Bienali’ne katılan Halil Altındere’nin eser üretimine destek verdi. Bienal, Lauren Boyle, Solomon Chase, Marco Roso ve David Toro’dan oluşan New York’lu kolektif “DIS” küratörlüğünde düzenleniyor. 

31 May 2016
SAHA Derneği, sanatçı Serkan Taycan’ın eser üretimine destek veriyor.
SAHA, Amsterdam’daki Corridor Project Space’de 28 Mayıs–24 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Scenario I, Cat in Box” sergisinde, Serkan Taycan’ın yeni eser üretimine destek veriyor. Türkiye ve Hollanda’dan sanatçıların bir yazarla işbirliği yaptığı üçlü sergi serisi “A Particular Scenario”, çağdaş sanat pratiği olarak hikâye anlatımına odaklanıyor. Sergiler sırasıyla toprak, su ve rüzgar temalarına değiniyor. 

24 May 2016
SAHA Derneği, “This yearning is ours!” sergisine eser üretim desteği veriyor.
SAHA Derneği, Polonya’nın Torun kentinde bulunan Centre of Contemporary Art Znaki Czasu’da, Lora Sarıaslan küratörlüğünde 13 Mayıs–18 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen “This yearing is ours!” adlı sergiye üretim desteği veriyor. Türkiye’den Mehtap Baydu, Nezaket Ekici, Ayşe Erkmen, Murat Germen, Ali Kazma, Volkan Kızıltunç, Servet Koçyiğit, Belit Sağ, Nasan Tur’un eserlerinin yer aldığı sergi, bir kısmı şu anda Avrupa’da yaşayan sanatçılarla kimlik çeşitliliği temasına değiniyor.

23 January 2016
SAHA Derneği, Şakir Gökçebağ’ın yeni eser üretimine destek veriyor.
SAHA Derneği, Kunstverein Ludwigshafen’da 23 Ocak–10 Nisan 2016 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Şakir Gökçebağ’ın yeni eser üretimine destek veriyor. “Reorientation” adlı sergi, sanatçının oryantal halıları ve serginin merkezine oturan bir enstalasyonundan oluşuyor.

22 January 2016
SAHA Derneği, Cevdet Erek’in yeni eser üretimine destek veriyor.
SAHA Derneği, Kasseler Kunstverein’da 22 Ocak–27 Mart 2016 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Cevdet Erek’in yeni eser üretimine destek veriyor. Cevdet Erek, “Winter Ausstellung – Kış Sergisi” için müzenin ana mekânını bir şömine odasına dönüştürdü. 

16 December 2015
Türkiye’den bir sanatçı, New York’taki ISCP’nin misafir sanatçı programına SAHA Derneği’nin desteğiyle katılacak.
SAHA Derneği, New York’taki The International Studio & Curatorial Program (ISCP) ile başlattığı işbirliği kapsamında, misafir sanatçı programına Türkiye’den kabul edilen bir sanatçının katılım, seyahat, yaşam ve konaklama masraflarını karşılıyor. 1 Mart – 31 Mayıs 2016 döneminde gerçekleştirilecek misafir sanatçı programına başvurular, 21 Aralık 2015 tarihine kadar ISCP’nin online sayfası üzerinden yapılabiliyor. 

15 November 2015
SAHA Derneği, Jakarta Bienali’ne davet edilen sanatçılar Köken Ergun ve Zeyno Pekünlü’ye üretim desteği verdi.
SAHA Derneği, Jakarta Bienali’ne davet edilen Köken Ergun ve Zeyno Pekünlü’nün yeni eser üretimine destek veriyor. 15 Kasım 2015–17 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenen bienalin bu seneki teması, “Neither Forward nor Back: Acting in the Present” (Ne İleri Ne Geri: Şimdiki Zamanda Hareket Etmek). 

13 November 2015
SAHA Derneği, Banu Cennetoğlu’nun eserlerine üretim desteği verdi.
SAHA Derneği, Banu Cennetoğlu’nun Bonner Kunstverein’da düzenlenen sergisine destek verdi. Kunstverein’ın yeni direktörü Michelle Cotton’un geliştirdiği programın açılışını duyuran sergi, 17 Ocak 2016’ya kadar devam edecek. 

11 November 2015
SAHA Derneği, İnci Eviner, Suna Kafadar, Aykan Safoğlu ve Ali Taptık’ın katıldığı “Home Works 7”ye destek veriyor.
SAHA Derneği, Lübnan Plastik Sanatlar Derneği Ashkal Alwan tarafından 11–24 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen “Home Works 7”ye davet edilen İnci Eviner, Suna Kafadar, Aykan Safoğlu ve Ali Taptık’ın üretimlerine prodüksiyon desteği veriyor. Kültürel örf ve adetler üzerine çokdisiplinli sergiler, konuşmalar, gösterimler, yayınlar ve performanslar içeren forumun küratörlüğünü, Frie Leysen, Bassam El Baroni ve Christine Tohme üstleniyor.

4 September 2015
SAHA Association supported the new production of artists invited to the 14th Istanbul Biennial from Turkey.
SAHA supported the new production of artists from Turkey invited to the 14th Istanbul Biennial organised by the Istanbul Foundation for Culture and Arts (İKSV),which is held between the 5th of September and the 1st of November 2015. 

28 August 2015
“Kullanma Kılavuzu 2.0: Türkiye'de Güncel Sanat 1975–2015” kitabı, SAHA Derneği’nin desteğiyle basıldı.
SAHA Derneği, “Kullanma Kılavuzu 2.0: Türkiye'de Güncel Sanat 1975–2015” adlı kitabın prodüksiyonuna destek verdi.  40 yılık bir sürece damgasını vuran eğitim, etkinlik ve tartışmaları farklı boyutlarıyla ele alan kitapta 16 yazarın metni yer alıyor.

14 August 2015
SAHA Derneği, “Creative Time Summit” konferansına Türkiye’den davet edilen katılımcılara destek verdi.
SAHA Derneği, “The Curriculum” başlığıyla 11–13 Ağustos 2015 tarihleri arasında Venedik’te gerçekleştirilen “Creative Time Summit” konferansına davet edilen küratör Defne Ayas, sanatçı Ahmet Öğüt, Didem Pekün, Zeyno Pekünlü ve Hakan Topal’ın katılımına destek verdi.

31 July 2015
SAHA Derneği’nden, Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu
SAHA Derneği, kâr amacı gütmeyen sanat inisiyatiflerine katkıda bulunmak amacıyla 2013 yılında hayata geçirdiği “Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu” projesine devam ediyor. SAHA Derneği, fon kapsamında, 2015–2016 döneminde Apartman Projesi (Berlin), BAS (İstanbul), m-est (online), Torun (Ankara) ve Videoist’e (Mardin) destek veriyor.

1 June 2015
SAHA Derneği, İnci Eviner’in kişisel sergisine destek veriyor.
SAHA Derneği, İnci Eviner’in New York’ta The Drawing Center'da 29 Mayıs–28 Haziran 2015 tarihleri arasında yer alan kişisel sergisine eser üretim desteği veriyor. İnci Eviner, sergi için hazırladığı “Evden Kaçan Kızlar (Runaway Girls)” adlı videoda, vücut ve hareketin tarihsel anlatı ve kavramlarının yanı sıra, Doğu ve Batı kesişiminde modern feminizmi, hipnotize edici, tekrara dayanan ve geçişli görüntülerle keşfediyor.

14 May 2015
SAHA Derneği, sanatçı Hale Tenger’in sergisine destek veriyor.
SAHA Derneği, Hale Tenger’in New York’ta Westbeth Building Basement’ta 13 Haziran 2015 tarihine kadar devam edecek sergisine eser üretimi desteği veriyor. Tenger’in, “İçeri Girmedik Çünkü Hep İçerdeydik / Dışarı Çıkmadık Çünkü Hep Dışardaydık” başlıklı enstalasyonu, çevresi dikenli tellerle çevrili eski bir ahşap bekçi kulübesinden oluşuyor.

13 May 2015
SAHA Derneği, Sarkis’in “Respiro” eserinin üretimine destek verdi.
SAHA Derneği, bu yıl 56.sı düzenlenen Venedik Bienali’nde, Defne Ayas’ın küratörlüğünü üstlendiği Türkiye Pavyonu’nda sergilenen, Sarkis’in “Respiro” başlıklı eser üretimine prodüksiyon desteği verdi. Aynalar, vitray panolar ve sanatçının diğer ikonik eserlerinden oluşan “Respiro”, Sarkis’in ürettiği gökkuşağının yedi renginin çiziminden esinlenen Jacopo Baboni-Schilingi’ye ait bir besteyle tamamlanıyor. 

12 May 2015
SAHA Derneği, Meriç Algün Ringborg’un yeni eser üretimine destek veriyor.
SAHA Derneği, 9 Mayıs–22 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi’ne Türkiye’den davet edilen Meriç Algün Ringborg’un yeni eser üretimine destek verdi. Okwui Enwezor’un küratörlüğünü üstlendiği Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi “All the World’s Futures” başlığıyla Giardini ve Arsenale’de açıldı.

11 May 2015
SAHA Derneği, Borga Kantürk’ün eser üretimine destek veriyor.
SAHA Derneği, SCCA–Ljubljana tarafından Škuc Galerija’da 8–22 Mayıs 2015 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Borga Kantürk’ün eser üretimine destek verdi. Borga Kantürk, sanatçı ile küratör, görsel ile kavramsal uygulamalar ve farklı araçlar arasındaki rolün sınırlarını sürekli bulanıklaştıran, tamamlayıcı dünyaların insanı olarak tanımlanabilir. Çalıştığı alanın özellikleri eserlerinin esas metnini detaylı olarak okumak ve anlamak için çok önemli bir rol oynuyor.

8 May 2015
SAHA Derneği, Elif Uras’ın yeni eser üretimine destek veriyor.
SAHA Derneği, Elif Uras’ın Connecticut’ta bulunan The Aldrich Contemporary Art Museum’da 3 Mayıs’ta başlayan kişisel sergisi için yeni eser üretimine destek verdi. Enstalasyon, Elif Uras’ın son döneme ait ve mekâna özel tasarladığı “Nicaea” başlıklı seramik işlerinden oluşuyor. Galeri mekânı, seramik çeşme, çinili niş ile büyük ölçekli çini duvar resmini içeren evsel objelere ve mimari motiflere eşlik eden bir iç avluya dönüşüyor. Sergi, 25 Ekim 2015 tarihine kadar devam edecek.

4 May 2015
SAHA Derneği, Sanatçı Ahmet Öğüt’ün Chisenhale Gallery’deki projesine destek veriyor.
SAHA Derneği, Ahmet Öğüt’ün Londra’da bulunan Chisenhale Gallery’de devam eden kişisel sergisi için eser üretimine destek verdi. Ahmet Öğüt, “Happy Together: Collaborators Collaborating” adlı projesi kapsamında, daha önceleri farklı ülkelerden işbirliği yaptığı çeşitli profesyonelleri, Chisenhale Gallery’de bir araya getiriyor. Sergi, 31 Mayıs 2015 tarihine kadar devam edecek.

15 April 2015
SAHA Derneği, sanatçı Deniz Gül’ün Hyde Park Art Center’daki performansına destek verdi.
SAHA Derneği, Deniz Gül’ün Chicago’da bulunan Hyde Park Art Center’daki “5 Kişilik Bufet” adlı performansına destek verdi. "5 Kişilik Bufet" isimli performans, Deniz Gül'ün 5 kişi tarafından icra edilmek üzere yazdığı şiirsel bir metinden yola çıkılarak kurgulandı. Birçok etaplı projenin son aşamasında ise, bestelenerek müzikal bir sahne performansına dönüştü. 

6 March 2015
SAHA Derneği, sanatçı Aslı Çavusoğlu’nun yeni eser üretimine destek veriyor.
SAHA Derneği, The New Museum'un düzenlediği The Generational Triennial’e davet edilen Aslı Çavusoğlu’nun yeni eser üretimi için destek veriyor. 25 Şubat – 24 Mayıs 2015 tarihleri arasında bu yıl 3.sü gerçekleştirilen Trienalin küratörlüğünü sanatçı Ryan Trecartin ve New Museum’un küratörü Lauren Cornell üstleniyor. 

24 December 2014
SAHA Derneği, küratör Işın Önol’un düzenlediği etkinlik ve sergilere destek veriyor.
SAHA Derneği, Viyana’daki Schauraum’a misafir küratör olarak davet edilen bağımsız küratör Işın Önol’un oluşturduğu; Ali Miharbi, Fatih Aydoğdu ve Pınar Yoldaş’ın davet edildiği sergi ve konuşmalardan oluşan programa destek verdi. Işın Önol, Schauraum’un “Summer of Sounds” temalı etkinlikleri kapsamında, Museumsquartier’deki etkinliklerin programlanması ve organizasyonu için misafir küratör olarak davet edildi. 

23 December 2014
SAHA Derneği’nden, Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu
SAHA Derneği, Türkiye’deki kâr amacı gütmeyen sanat mekânlarına katkıda bulunmak amacıyla, “Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu” vermeye devam ediyor. 2015’te gerçekleştirilecek proje kapsamında, en fazla 5 bağımsız inisiyatife 15.000’er TL destek verilecek. SAHA Derneği projeyle, kâr amacı gütmeyen bağımsız sanat inisiyatiflerinin gelişimine katkıda bulunmayı, kamuya açık program ve etkinliklerinin sürekliliğini teşvik etmeyi  amaçlıyor. 

10 December 2014
SAHA Derneği, sanatçı Elif Erkan’a yeni eser üretimi için destek veriyor.
SAHA Derneği, Elif Erkan’ın Frankfurt’da bulunan Portikus'ta 6 Aralık 2014 – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında devam edecek sergisine, yeni eser üretimi için destek verdi. Sanatçı, müzede gerçekleşen ilk kişisel sergisi kapsamında mekâna özel olarak tasarladığı enstalasyonunu izleyicilere sunuyor. Daha önce üzerinde çalıştığı, parçalanmış tabaklardan oluşan ve plaster kullanarak tabaka haline getirdiği “Tabak parçaları” işi üzerine odaklanan Erkan, bu objelere iliştirilen estetiksel nitelikler ve geçmiş deneyimleriyle ilgileniyor. 

4 December 2014
SAHA Derneği, sanatçı Ahmet Öğüt’e yeni eser üretimi için destek veriyor.
SAHA Derneği, Ahmet Öğüt’ün Broad Müzesi - Michigan Devlet Üniversitesi’nde 23 Kasım 2014–12 Nisan 2015 tarihleri arasında devam edecek sergisine, yeni eser üretimi için destek verdi. Ahmet Öğüt'ün Amerika Birleşik Devletleri'nde paralı yüksek öğrenim sebebiyle artan öğrenci borçları sorununa odaklanan, Debt Collective’le işbirliği içinde başlattığı “Day After Debt: Call For Student Loan Relief” isimli projesi, Michigan Devlet Üniversitesi'ndeki “Eli ve Edythe Broad Sanat Müzesi” ve “Protocinema” tarafından düzenleniyor.

21 November 2014
SAHA Derneği, Fatma Bucak’a yeni yayın üretimi için destek veriyor.
SAHA Derneği, 7 Kasım 2014–12 Ocak 2015 tarihleri arasında Castello di Rivoli’de sergisi gerçekleştirilen Fatma Bucak’a, yeni yayın üretimi için destek verdi. Defne Ayas, Matthew Higgs, Beatrice Merz ve Katharine Stout’tan oluşan Illy Prize 2013 jürisi, Artissima 2013’ün Present Future bölümü kapsamında Fransa’dan Caroline Achaintre ve Türkiye’den Fatma Bucak’ı ödüle layık buldu. Ödül, iki sanatçının yeni eser üretimini ve Castello di Rivoli’de düzenlenen sergiyi kapsıyor.  

21 November 2014
SAHA Derneği, Nasan Tur’a yeni yayın üretimi için destek veriyor.
SAHA Derneği, Kunstraum Innsbruck’da 8 Kasım 2014 – 17 Ocak 2015 tarihleri arasında “Schichten” adlı solo sergisini gerçekleştiren Nasan Tur’a, yeni yayın üretimi için destek verdi. Hochschule für Gestaltung HFG-Offenbach’tan 2003 yılında mezun olan Nasan Tur’un işleri, içinde üretildiği sosyal koşulları yansıtıyor. Kentsel peyzaj boyunca var olan siyasi ideolojileri, bilinçaltı mesajları ve güç ile muhalefetin sembollerini keşfediyor.

25 September 2014
SAHA Derneği, Çanakkale Bienali’ne Türkiye’den davet edilen sanatçılara destek veriyor.
SAHA Derneği, 27 Eylül–2 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenen 4. Uluslararası Çanakkale Bienali’ne Türkiye’den davet edilen sanatçıların iş üretimlerine destek verdi.

4. Uluslararası Çanakkale Bienali, 1. Dünya Savaşı’nın günümüze dek süren siyasal, toplumsal, kültürel olayları ve etkilerini, sanat ve kültür üretimleri aracılığıyla irdelemeyi ve yorumlamayı amaçlayarak, bunu kentin tarihsel, kültürel ve doğal özelliklerine de bağlamayı öneriyor. 

16 September 2014
SAHA Derneği, Sirius Arts Centre’da Rana Öztürk küratörlüğünde düzenlenen sergiye üretim desteği veriyor.
SAHADerneği, 13 Eylül–12 Ekim 2014 tarihleri arasında Rana Öztürk küratörlüğünde Sirius Arts Centre’da düzenlenen “We All Live on the Same Sea” sergisine üretim desteği verdi. İrlanda’nın Cobh kentinde düzenlenen grup sergisi, liman kıyısında bulunan mekânın denizle olan ilişkisinden ilham alıyor. 

8 September 2014
Küratör Fatoş Üstek, SAHA Derneği’nin desteğiyle 10. Gwangju Bienali’nin Yardımcı Küratörü olarak görev alıyor.
SAHA Derneği, 5 Eylül–9 Kasım 2014 tarihleri arasında yapılacak Gwangju Bienali’ne Yardımcı Küratör olarak davet edilen Fatoş Üstek’e destek veriyor. Türkiye’den Banu Cennetoğlu, Gülsün Karamustafa ve Güneş Terkol’un katılacağı bienalin Artistik Direktörlüğünü, Tate Modern Uluslararası Sergiler ve Daskalopoulos Küratörü Jessica Morgan üstleniyor. Fatoş Üstek ve Emiliano Valdes ise bienalde Yardımcı Küratör olarak görev alıyor. “Burning Down the House” (Evi Yakmak) temalı bienal; yanma ve dönüşüm sürecini, tarih boyunca tanıklık ettiğimiz tahrip etme ve yenilenme döngüsünü araştırıyor.

8 September 2014
SAHA Derneği, 31. São Paulo Bienali’ne Türkiye’den davet edilen katılımcıların projelerini destekliyor.
SAHA Derneği, 6 Eylül–7 Aralık 2014 tarihleri arasında düzenlenen 31. São Paulo Bienali’ne davet edilen Gülsün Karamustafa, Halil Altındere, Nilbar Güreş, Burak Arıkan, Zeyno Pekünlü, Orhan Esen, Vasıf Kortun ve Ali Taptık’ın projelerine destek veriyor. Küratöryel ekip Charles Esche, Galit Eilat, Nuria Enguita Mayo, Pablo Lafuente ve Oren Sagiv tarafından belirlenen “Var Olmayan Şeyler Hakkında Nasıl Konuşmalı?” başlığı, sanat vaadine şiirsel bir çağrıda bulunuyor ve var olmayan şeyleri “Onlar hakkında nasıl konuşmalı?, Onlardan nasıl öğrenmeli?, Onlarla nasıl yaşamalı?, Onlarla nasıl mücadele etmeli?” gibi sorularla farklı şekillerde işaret ediyor.

11 July 2014
SAHA Derneği, 5.si düzenlenen Uluslararası Sinop Bienali’ne eser üretim desteği verdi.
SAHA Derneği, bu yıl 5’incisi düzenlecek olan Sinopale’ye davet edilen sanatçıların eser üretimine destek verdi. “Kümeler ve Kristaller: Sıfır Noktasında Gözlem” ana başlığı altında, 12 Temmuz – 31 Ağustos 2014 tarihleri arasında Sinop’ta gerçekleştirilecek olan Bienal, başta Hal Binası olmak üzere kent merkezindeki birçok mekanda yer alacak.

8 July 2014
Türkiye’den bir sanatçı, New York’taki ISCP’nin misafir sanatçı programına SAHA Derneği’nin desteğiyle katılacak.
SAHA Derneği, New York’taki The International Studio & Curatorial Program (ISCP) ile başlattığı işbirliği kapsamında, misafir sanatçı programına Türkiye’den kabul edilen bir sanatçının katılım, seyahat, yaşam ve konaklama masraflarını karşılıyor. 1 Ekim – 31 Aralık 2014 döneminde gerçekleştirilecek misafir sanatçı programına başvurular, 30 Temmuz 2014 tarihine kadar ISCP’nin online sayfası üzerinden yapılabiliyor. Başvuru sonuçlarının Ağustos başında açıklanması planlanıyor.

23 June 2014
Çağdaş sanatı destekleyen SAHA Derneği’nin yeni Danışma Kurulu belirlendi.
Türkiye çağdaş sanatının uluslararası platformlarda varlığını ve bilinirliğini artırmaya katkıda bulunmak amacıyla, sanatçı, küratör ve eleştirmenlerin üretimine destek veren SAHA Derneği, Danışma Kurulu’nun yeni üyelerini belirledi. Sanat dünyasının yakından tanıdığı Defne Ayas, Bruce W. Ferguson ve Christine Tohme, kurulda 3 yıl süreyle danışman olarak görev yapacak. Türkiye çağdaş sanatı için, demokratik duruş çerçevesinde ve evrensel değerlere saygılı bir “saha” yaratmayı amaçlayan dernek, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor.

17 June 2014
SAHA Derneği, Nevin Aladağ’ın eserine üretim desteği verdi.
SAHA Derneği, uluslararası bir projeye davet alan Nevin Aladağ’ın, 15 Haziran 2014 – 30 Nisan 2015 tarihleri arasında İsviçre’deki Kunsthalle Basel’in arka duvarında sergilenecek eserinin üretimine destek veriyor. Sanatçı Nevin Aladağ “Marsch” adlı enstalasyonunda, müzikteki kültürel transferin sosyolojik ve siyasal zeminini tema olarak alıyor. Sanatçı, Kunsthalle Basel’in arka duvarını; Wolfgang Amadeus Mozart'ın “Rondo alla Turca” (Türk Marşı) bestesine ait notaların yer aldığı geniş bir sayfa olarak kullanıyor. 

30 May 2014
SAHA Derneği Almanya’nın farklı şehirlerindeki sergilere Türkiye’den davet edilen sanatçılara destek veriyor.
SAHA Derneği, Almanya’da yapılan uluslararası 3 sergiye davet alan  İz Öztat, Özlem Günyol, Mustafa Kunt ve Seçil Yersel’in işlerini destekliyor. İz Öztat’ın yeni işleri, 17 Mayıs – 03 Ağustos tarihleri arasında Almanya’nın Heidelberg kentindeki Heidelberger Kunstverein’da gerçekleştirilen “Bir Nehir Adası Teşkil Edebilmek” isimli sergide yer alıyor. Özlem Günyol ve Mustafa Kunt’un ortak çalışmaları ise Dortmunder Kunstverein’da 23 Mayıs– 20 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen sergide görülebilir. SAHA aynı zamanda; Maximilian University of Munich tarafından 30 Mayıs– 13 Haziran tarihleri arasında Münih Platform Art’ta gerçekleştirilen “Call It Cool” sergisine davet edilen Seçil Yersel’in üreteceği kitap için destek sağlıyor.

28 March 2014
SAHA Derneği, Türkiye’den sanatçılara üretim desteği vermeye devam ediyor.
SAHA Derneği, Türkiye’den uluslararası projelere davet alan Burak Delier ve Can Altay’ın üretimine katkıda bulunuyor. Londra’daki Uluslararası Görsel Sanat Enstitüsü’nün (INIVA) Komisyonlar ve Sergiler Fonu için eser üretmek üzere davet edilen ilk sanatçı olan Burak Delier’in, 26 Mart–17 Mayıs tarihleri arasında Rivington Place’da düzenlenen sergisine destek veriyor. Ayrıca, sanatçılara farklı bir düşünme ve hareket alanı sunan Campo Adentro tarafından davet edilen Can Altay’ın, Carricola’ya özel ürettiği, 30-31 Mart tarihlerinde İspanya’da gerçekleştirilecek projesine de destekte bulunuyor.

28 March 2014
SAHA Derneği, Helsinki Fotoğraf Bienali’ne davet edilen sanatçılara üretim desteği veriyor.
SAHA Derneği, 27 Mart–14 Mayıs tarihleri arasında Başak Şenova’nın küratörlüğünde düzenlenecek Helsinki Fotoğraf Bienali’ne davet edilen Serkan Taycan ve Barboros Kayan’ın eserlerine üretim desteği sağlıyor. Helsinki Fotoğraf Bienali’nde; Barboros Kayan’ın 2013 baharında İstanbul’da başlayan Gezi Parkı direnişi sırasında oluşturduğu çalışma“Occupy Taksim Series”, Serkan Taycan’ın ise İstanbul’un hırs ve yolsuzluklarla meydana gelen yeni kentsel dönüşümünü anlatan “Tumulus” adlı işi yer alıyor.

28 February 2014
SAHA Derneği, Türkiye’den sanatçılara üretim desteği verdi.
SAHA Derneği, uluslararası iki sergiye davet alan 4 sanatçıyı destekledi. Bu kapsamda, Cevdet Erek’in, Britanya’da, uluslararası güncel sanat ve tasarımın gelişimi misyonuyla faaliyet gösteren Spike Island’da 15 Şubat–13 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilen Alt Üst isimli sergisinde yer alan yeni eserlerine üretim desteği verdi. SAHA aynı zamanda; 26 Şubat–31 Mart tarihleri arasında Hicham Khalidi’nin küratörlüğünde düzenlenen 5. Marakeş Bienali’ne davet edilen Can ve Aslı Altay, Burak Arıkan ile Cevdet Erek’in eserlerine de üretim desteği sağladı.

25 November 2013
Meriç Algün Ringborg’un Kanada’daki ilk kişisel sergisine, SAHA Derneği’nden destek…
SAHA Derneği, sanatçı Meriç Algün Ringborg’un Vancouver’daki Contemporary Art Gallery’de açılan kişisel sergisi için ürettiği yeni esere destek verdi. 19 Ocak 2014 tarihine kadar ziyaret edilebilen sergide yer alan eser, çıkış noktasını İngilizce sözlükten alıyor. 

31 October 2013
Fulya Erdemci, New York’ta gerçekleştirilen “Creative Time Summit”te İstanbul Bienali’ni anlattı.
New York’ta geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen “Creative Time Summit”; Türkiye’den, 13. İstanbul Bienali’nin küratörü Fulya Erdemci’yi ağırladı. Toplantı bu yıl, “Art, Place & Dislocation in the 21st Century City” (21. Yüzyıl Şehrinde Sanat, Mekan ve Yer Değiştirme) başlığıyla gerçekleştirildi.

26 September 2013
Ayşe Erkmen’in Londra Barbican Centre’da açılan kişisel sergisine SAHA’dan destek!
Sergiyle ilgili konuşan sanatçı Ayşe Erkmen “Sahne perdelerini The Curve’e taşıyıp, hareketli bir şekilde düzenleyerek arka planda genellikle saklı olan bir şeyi görünür kılmak istedim. Perdeleri otomatik bir sistemle aşağı yukarı hareket ettirdiğim için sergi mekanı sürekli değişecek, hem mekan hem de anlatımda farklı fikirler ortaya çıkacak” dedi.

20 September 2013
Uluslararası Bağımsız Küratörler, SAHA İşbirliğiyle İstanbul’un Sanat Ortamını Tartışacak
SAHA Derneği’nin işbirliğiyle Independent Curators International (ICI – Uluslararası Bağımsız Küratörler) tarafından geliştirilen Küratöryel Seminer programı 21 – 25 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

23 August 2013
SAHA Derneği, CIMAM konferansına Türkiye’den davet edilen katılımcılara destek verdi.
SAHA Derneği, Modern Sanat Müzeleri ve Koleksiyonları Uluslararası Komitesi’nin (CIMAM) geçtiğimiz günlerde düzenlenen yıllık konferansına seyahat bursu programı kapsamında Türkiye’den davet edilen Pınar Öğrenci ve Didem Özbek’in katılımını destekledi. 

29 July 2013
SAHA Derneği’nden, Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Projesi
SAHA Derneği bu projeyle, bağımsız inisiyatiflerin oluşması, gelişmesi ve varlıklarını sürdürebilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Son başvuru tarihi: 16 Ağustos 2013.

12 July 2013
SAHA Derneği’nden, Londra’daki “The Research Fellowship 2013” programına Türkiye’den kabul edilecek araştırmacıya destek!
SAHA Derneği; Delfina Foundation, Iniva (Institute of International Visual Arts) ve Goldsmiths Üniversitesi’nden “Visual Cultures” bölümü ve “Curatorial/Knowledge” doktora programı işbirliğiyle Londra’da gerçekleştirilecek “The Research Fellowship 2013” araştırma programına Türkiye’den kabul edilecek katılımcıyı destekliyor. 23 Temmuz 2013 tarihine kadar başvurulabilen program, küratör ve araştırmacılara, görsel kültür alanında yoğun ve kapsamlı bir araştırma yapma olanağı sunmayı amaçlıyor.

8 July 2013
SAHA, Londra’daki Whitechapel Galeri’ye davet edilen sanat kolektifi Ha Za Vu Zu’nun performansına üretim desteği verdi.
SAHA Derneği, Doğu Londra’daki Whitechapel Gallery’de 12 Eylül’e kadar ziyaret edilebilen “The Spirit of Utopia” (Ütopya’nın ruhu) sergisi kapsamında, sanat kolektifi Ha Za Vu Zu’nun gerçekleştirdiği “Crying” isimli performansın üretimine destek verdi. Sergi dahilinde haftasonu gerçekleştirilen performans vesilesiyle izleyicileri gözyaşlarıyla bir araya getirmeyi amaçlayan kolektif, katılımcıları “Ütopyalar için deneyime ihtiyaç yoktur.” sözleriyle performansa davet etmişti.   

26 June 2013
SAHA Derneği, Adnan Yıldız’ın Palais de Tokyo’daki sergisine üretim desteği verdi.
SAHA Derneği, Adnan Yıldız’ın Paris’te Palais de Tokyo’da gerçekleştirilen “Nouvelles Vagues” (Yeni Dalgalar) etkinliği kapsamında düzenlenen  sergisine destek verdi. Adnan Yıldız, 20 Haziran - 9 Eylül 2013 tarihleri arasında ziyaret edilebilen, jüri tarafından 500 aday arasından seçildiği etkinlikte, SAHA Derneği’nin üretim desteği verdiği “A History of Inspiration” isimli sergi projesiyle yer alıyor.

18 June 2013
An artist from Turkey will join the artist in residence program of ISCP in New York with support from SAHA Association.
SAHA Association, in cooperation with The International Studio & Curatorial Program (ISCP) in New York, will support the participation, travel, living and accommodation expenses of an artist accepted from Turkey for the artist in residence program. 

16 May 2013
SAHA, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’na davet edilen Ali Kazma’nın eser üretimine destek verdi.
SAHA Derneği, bu yıl 55.si düzenlenen Venedik BienaliUluslararası Sanat Sergisi’nin Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek Ali Kazma’nın ‘Rezistans’ başlıklı işine üretim desteği verdi. Emre Baykal’ın küratörlüğünde gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu, 1 Haziran-24 Kasım 2013tarihleri arasında Venedik Bienali’nin Arsenale'nin Artiglierebinasında yer alacak. 

9 May 2013
SAHA Derneği Güneş Terkol’un SculptureCenter’da sergilenen yeni işine destek verdi.
Tekstil ürün ve tekniklerine yer vererek cinsel kimlikler arası iletişime ışık tutan işleriyle tanınan sanatçı Güneş Terkol, Amerika’nın Long Island City şehrinde bulunan SculptureCenter’daki “Better Homes” başlıklı grup sergisine davet edildi. 

26 March 2013
SAHA Derneği ve ICI işbirliğiyle düzenlenecek “Curatorial Seminar” İstanbul’a odaklanarak uluslararası sanat dünyasını tartışacak.
SAHA Derneği’nin Independent Curators International (ICI - Uluslararası Bağımsız Küratörler) ile işbirliği kapsamında, Haziran – Eylül ayları arasında İstanbul’da “Curatorial Seminar” (Küratöryel Seminer) programı gerçekleştirilecek. 

17 July 2012
SAHA Derneği, Manifesta 9’a katılan Emre Hüner’in projesini destekledi.
Türkiye güncel sanatına desteğini sürdüren SAHA Derneği, Avrupa Çağdaş Sanat Bienali Manifesta 9’a Türkiye’den kabul edilen Emre Hüner’in projesini destekledi. Hüner’in 9. Avrupa Bienali Manifesta’da sergilenen işi, “A little larger than the entire Universe” (Tüm Evren’den biraz daha geniş, 2012) başlığını taşıyor.

10 July 2012
Füsun Onur ve Cevdet Erek dOCUMENTA 13’te...
Dünyanın en önemli çağdaş sanat etkinlikleri arasında gösterilen ve 5 yılda bir gerçekleştirilen dOCUMENTA’nın 2012 edisyonu, Almanya’nın Kassel şehrinde 9 Haziran’da başladı.

20 March 2012
Çağdaş sanatı destekleyen SAHA Derneği’nin Danışma Kurulu belirlendi.
Türkiye çağdaş sanatının uluslararası platformlarda varlığını ve bilinirliğini artırmaya katkıda bulunmak amacıyla, sanatçı, küratör ve eleştirmenlerin üretimine karşılıksız destek veren SAHA Derneği, Danışma Kurulu’nun ilk üyelerini belirledi.

17 November 2011
SAHA Derneği’nin güncel sanata desteği sürüyor.
Türkiyeli sanatçıların uluslararası platformlarda bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmayı amaçlayan SAHA Derneği, Türkiye Güncel Sanatı’na desteğini sürdürüyor. New York’ta 1 – 21 Kasım tarihleri arasında düzenlenen performans bienali Performa 11’e katılan sanatçı Aslı Çavuşoğlu’na destek veren SAHA, Uluslararası Bağımsız Küratörler Birliği tarafından organize edilen prestijli eğitim programı “Curatorial Intensive”e katılma hakkını kazanan Adnan Yıldız’ın da sponsorluğunu üstlendi.

13 September 2011
Güncel sanata destek vermeyi amaçlayan
 SAHA Derneği kuruldu.
Türkiye Güncel Sanatı’nın ve Türkiyeli sanatçıların uluslararası platformlarda bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmayı amaçlayan SAHA Derneği, geçtiğimiz Ağustos ayında kuruldu.