Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

15. İstanbul Bienali

15. İstanbul Bienali, 16 Eylül–12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. SAHA, Bienal’e Türkiye’den katılan sanatçıların yeni eser üretimlerine destek verdi.

Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in üstlendiği “iyi bir komşu” başlığını taşıyan 15. İstanbul Bienali’nde, 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlattığı 150 eseri sergileniyor. Küratörler, bienalin temasını, bir kavramsal çerçeve metni yerine, “İyi bir komşu, korkmadığınız bir yabancı mıdır?”, “İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?” gibi komşuluk kavramı etrafında oluşturdukları 40 soruyla belirledi. 15. İstanbul Bienali, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı olmak üzere altı komşu mekânda gerçekleştiriliyor. 

Desteklenen Sanatçılar ve Bienal Mekânları

Volkan Aslan (İstanbul Modern), Alper Aydın (İstanbul Modern), Burçak Bingöl (Dış Mekân), Candeğer Furtun (İstanbul Modern), Gözde İlkin (Pera Müzesi), Erkan Özgen (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu), Ali Taptık (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu), Tuğçe Tuna (Küçük Mustafa Paşa Hamamı), Bilal Yılmaz (Galata Özel Rum İlköğretim Okulu) ve Yoğunluk İnisiyatifi (Yoğunluk Atölye).

Elmgreen & Dragset Hakkında

1995 yılından bu yana birlikte çalışan sanatçı ikilisi Michael Elmgreen & Ingar Dragset’in çalışmaları, yerleştirme, heykel, performans ve tiyatro dâhil pek çok sanat türüne uzanıyor. Eserleri, İstanbul (2013, 2011, 2001), Liverpool (2012), Singapur (2011), Moskova (2011, 2007), Venedik (2009, 2003), Gwangju (2006, 2002), São Paulo (2002) ve Berlin (1998) bienallerinde sergilenen sanatçılar, 2000 yılında New York Guggenheim Müzesi tarafından verilen Hugo Boss Ödülü’nün son aday listesinde yer aldı ve 2002 yılında Berlin, Hamburger Bahnhof, Nationalgalerie der Preis’e (Ulusal Galeri Ödülü) layık görüldü. Elmgreen & Dragset, 2012’de Londra, Trafalgar Meydanı’ndaki Dördüncü Kaide Komisyonu’na seçildi. 2015’te ise Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (NTNU) fahri doktor unvanı aldılar.

Daha önceki küratörlük projeleri arasında, 2009’da 53. Venedik Bienali’nde Danimarka ve İskandinav Pavyonları’nda sergiledikleri The Collectors (Koleksiyonerler), tek bir sergi için iki ulusal pavyonu ilk defa birleştirmesi nedeniyle Curating Worlds (Dünyaların Küratörlüğünü Yapmak) adını taşıyan Özel Mansiyon ödülüne layık görüldü. İkili, günümüzün kamusal alan kavramı üzerine yeni bir diyalog başlatmak amacıyla 2013’te, Münih kentinin tümüne yayılmak üzere, A Space Called Public (Kamusal Denilen Bir Alan) adını taşıyan geniş kapsamlı, geçici bir kamusal sanat projesi yürüttü. Aynı yıl Londra’daki Victoria and Albert Müzesi’nde gerçekleşen Tomorrow (Yarın) adlı sergilerinde, müzenin daimi koleksiyonundan aldıkları resimleri, mobilyaları ve el yapımı eserleri sergiledikleri bir ortam tasarladılar. İkilinin daha önceki küratörlük projeleri arasında, Susanne Pfeffer ile birlikte, Künstlerhaus Bremen’de gerçekleştirdikleri Not a Drop But the Fall ve Kopenhag’da Avrupa Kültür Başkentleri programı kapsamında düzenledikleri Update (Güncelleme) (1996) adlı performans temelli festival sayılabilir.