Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

6. Uluslararası Çanakkale Bienali

6. Uluslararası Çanakkale Bienali

SAHA, “Geçmişten Önce—Gelecekten Sonra” başlığıyla 29 Eylül–11 Kasım 2018 arasında düzenlenen 6. Uluslararası Çanakkale Bienali‘ne Türkiye’den davet edilen sanatçıların eser üretimlerine destek verdi.

Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ) tarafından düzenlenen Çanakkale Bienali, 6. edisyonunda 37 uluslararası sanatçının, geçmiş ve geleceğe dair kavram, imge ve ekolojilerden beslenen eserlerini “Geçmişten Önce – Gelecekten Sonra” başlığı altında bir araya getiriyor. Yerel, ulusal ve uluslararası ölçeklerde işbirliklerinden destek alan katılımcı bir yaklaşımla sürdürülen Çanakkale Bienali İnisiyatifi, Bienal’in sanat yönetmenliğini de üstleniyor.

6. Çanakkale Bienali’nin kavramsal çerçevesi, zamanı tarihselleştirmede kullanılan birimlerden ilham alıyor: “Geçmişten Önce – Gelecekten Sonra”, belli milatlardan öncesi ve sonrası (MÖ/MS) ya da daha nesnel bir bakışla günümüze olan uzaklığı (GÖ-Günümüzden Önce) üzerinden tarif edilen tarihsel zamanın yatay (coğrafi) ve dikey (tarihsel) açılımlarına yönelen sanat üretimlerinden bir seçki sunuyor. 6. Çanakkale Bienali ana mekânlarından olan ve 2018 Troya Yılı’nda hizmete açılan Troya Müzesi’nde mitolojik ve tarihsel yönleriyle Troya’ya odaklanan eserler sergileniyor. Tarihe Saygı Projesi kapsamında yenilenen ve arkeo-köy’e dönüştürülen Tevfikiye’de ise bienal sergilerinin yanı sıra film gösterimleri ve atölye çalışmaları yer alıyor. MAHAL, Korfmann Kütüphanesi, Bordo Bina, Sanatsever ve Stüdyo Mavinil ise diğer bienal mekânları arasında yer alıyor.

Sanatçılar:

Adrian Paci, Agnes-Meyer Brandis, Akın Aksu, Cem Demir, Hertog Nadler, Çınar Eslek, Deniz Sağdıç, Derviş Zaim, Emre Zeytinoğlu, Fani Zguro, Ferhat Özgür, Georgios Katsagelos, Guy Ben Ner, Hayri Esmer, Hülya Özdemir, Jakob Gautel, Janis Rafa, Jason Karaindros, Josephine Turalba, Katrin Korfmann & Jens Pfeifer, Krassimir Terziev, Larissa Sansour & Søren Lind, Mehmet Erim, Nancy Atakan, Nazlı Gürlek, Nuri Bilge Ceylan, Pınar Yolaçan, Serhat Kiraz, Servet Koçyiğit, Seydi Murat Koç, Seyhan Boztepe, Tufan Baltalar, Ugo La Pietra, Yeni Anıt

Uluslararası Çanakkale Bienali Hakkında

Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ) Çanakkale merkezli, kâr amacı gütmeyen, farklı alan ve meslek gruplarından katılımcıların birlikteliğinden oluşmuş bir inisiyatiftir. Sanata, kültüre dair bir düşünce ve aktivite üretim platformu olarak,  başta Uluslararası Çanakkale Bienali olmak üzere, sosyal fayda ve sorumluluğa dayalı, ulusal ve uluslararası katılımlı etkinlikler düzenler ya da destekler. 1. Çanakkale Bienali’nden (2008) bu yana seçilen kavramsal çerçeveler; ülke, bölge ve dünyaya ilişkin sosyal sorunları gözeten, irdeleyen ve sanat üretimleri yoluyla eleştiren bir çizgiye oturtulmuştur.