Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

A History of Inspiration

Nouvelles Vagues

Nouvelles Vagues, küratör figürünün ortaya çıkışını vurgulamak açısından özgün bir fırsat sunuyor.

500’den fazla katılımcının arasından jürinin seçtiği, 13 farklı ülkeden, bireysel veya grup olarak çalışan 21 genç küratör tarafından organize edilen “Nouvelles Vagues”, küratör figürünün ortaya çıkışını vurgulamak açısından özgün bir fırsat sunuyor. Comité professionnel des galeries d’art (Profesyonel Sanat Galerileri Komisyonu) tarafından desteklenen ve yaratıcılık, bağımsızlık ve risk almaya açıklık akımlarından doğan yeni küratör tipinin geliştiği sanat dünyasına tanıklık eden “Nouvelles Vagues”, Paris’ten 30 galerinin de katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Jüri; Hans Ulrich Obrist (Serpentine Gallery Direktör Yardımcısı, Londra), Massimiliano Gioni (Direktör Yardımcısı ve Küratör, New Museum, New York), Jens Hoffmann (Vekil Direktör, Jewish Museum, New York), Jean-Hubert Martin (Bağımsız küratör), Xavier Franceschi (Direktör, Frac Ile-de-France), Colette Barbier (Direktör, Fondation d’entreprise Ricard, Paris), Fabienne Leclerc (Professional Committee of Art Galleries), Alain Reinaudo (Institut Français), Jean de Loisy (Başkan, Palais de Tokyo) ve Palais de Tokyo küratörlerinden oluşmaktadır. 

SAHA, Palais de Tokyo tarafından yapılan “Nouvelles Vagues” etkinliği kapsamında, Adnan Yıldız küratörlüğünde düzenlenen A History of Inspiration sergisine üretim desteği verdi.

A History of Inspiration

Slavs and Tatars, PrayWay, 2012. Vue de l’exposition « The Ungovernables », 2nd New Museum Triennial (New York). Image: Patrick McMullan

Tarih:  21/06/2013 - 09/09/2013
Yer:  Level 2 – Alcôve
Küratör: Adnan Yıldız (Türkiye, 1979) Sanatçılar: Erdağ Aksel, Aaron Angell, Mariechen Danz, Michael Dean, Cevdet Erek, Nilbar Güreş, Toril Johannessen, Ahmet Öğüt, Wael Shawky, Slavs and Tatars, KIBLENÜMA

A History of Inspiration sergisi, kavramsal, tarihi ve epistomolojik ilişkileri esinlenmenin iki alanı olan gökyüzü ve ekran kavramları üstünden keşfetmeye yöneltiyor. Bu iki referansın ilham kaynağı ise 16. yüzyıl dönemine ait bir minyatür ve Microsoft duvar kağıdı . 16. yüzyıla ait minyatür  Takiyüddin Efendi’nin rasathanesini gösteriyor.  Microsoft duvar kağıdı ise basit bir tasarımla üretilen ve dünya geneline dağıtılan genel bir imaj. Gökyüzü ve doğanın plastikleştirilmiş temsili, bilgisayar ekranlarını organize etmesi için milyonlarca kullanıcıya ulaştırılıyor. Adnan Yıldız, astrologlar için karmaşık, bilgisayar kullanıcıları için yapay olan gökyüzü motifi üzerinden hayal gücünü de ele alıyor.

Adnan Yıldız Hakkında
Adnan Yıldız, 2006-2008 yılları arasında Stockholm’da gezici küratör araştırma programı Curatorlab/Konstfack’a katılan Yıldız, 2012’de ICI Independent Curatorial Vision Award’a aday olmuştur. Künstlerhaus Stuttgart’ta “Artistic Dialogues” ve Polistar Galeri İstanbul’da “Methodical” adlı solo sergilere; ayrıca Künstlerhaus Stuttgart ve Platform3 (Münih)’te tartışma bazlı bir etkinlik programı olan “Critical Voice”a yoğunlaşan Yıldız,  2011-2014 yılları arasında Künstlerhaus Stuttgart’ta sanatsal direktörlüğünü, 2014-2017 arasında ise Artspace NZ in Auckland’ın direktörlüğünü yapmıştır.


Palais de Tokyo Hakkında

2002’de kurulan Palais de Tokyo, müze karşıtı bir kurum olarak Paris’i canlı ve maceraperest yaklaşımıyla Paris’in çağdaş sanatla uzlaşmasını sağlamaya yönelik hareketin öncülerinden biri olmuştur. Seine nehrine uzanan, Eiffel Kulesi ile Champs-Elysées arasındaki tepede bir bağlantı oluşturan 22.000 metrekarelik alanıyla 2012 yılında Avrupa’da çağdaş yaratıcılığa adanmış en geniş alanlardan biri olmuştur.