Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Açık Çağrı

The International Studio & Curatorial Program

Brooklyn, New York’ta bulunan The International Studio & Curatorial Program (ISCP), yaptığı açık çağrı ile SAHA desteğiyle Türkiye’den bir sanatçıyı misafir sanatçı programında ağırlıyor. ISCP, kurumun dinamik programına ve yaratıcı yapısına dahil olmak isteyen Türkiye’den sanatçıların başvurularını kabul ediyor.

1 Ekim–31 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek misafir sanatçı programı, ISCP’ye katılım ücreti, program dahilindeki aktiviteler, özel bir stüdyo, seyahat, yaşam ve konaklama bursu masraflarını içeriyor. İşbirliği kapsamında programa bugüne kadar Güneş Terkol (2013), Burak Delier (2014), Emre Hüner (2014), Belit Sağ (2016), Cem Dinlenmiş (2017) ve İnci Furni (2018) katıldı.

ISCP, farklı coğrafyalardan sanatçılara ve küratörlere yönelik misafir programı odaklı ve kâr amacı gütmeyen bir güncel sanat kurumu. 35 sanatçı ve küratörün bulunduğu program katılımcılara yer, zaman ve yeni proje geliştirme desteğinde bulunuyor. Profesyonel gelişime ve bağlantı kurulmasına yönelik ek aktiviteler düzenleyen ISCP, güncel sanat üretimini, sunumunu ve içerikselleştirilmesini uluslararası perspektifler aracılığıyla sağlayan önemli bir platform olarak işliyor. ISCP’nin halka açık programları, misafiri diyaloga teşvik ederken şehrin kültürel manzarasına dahil ediyor. Bu program dahilinde 24 saat kullanılabilen 18 metrekarelik özel bir stüdyo alanı verilen katılımcı için; Visiting Critics’ten düzenli stüdyo ziyaretleri, müze, galeri ve diğer kültürel mekanlara alan gezileri, sanatçı konuşmalarına ve açık stüdyolara katılım gibi etkinlikler düzenleniyor. Stüdyo sahibi misafir aynı zamanda ISCP’nin sergi programı ve katılımcı projelerinde yer alacaktır.   

Başvuru için https://iscp-nyc.org/apply linkini ziyaret ediniz. Başvurularınızı 31 Mayıs 2019’a kadar ISCP’ye email yoluyla yapabilirsiniz. Sonuçlar 7 Haziran’da açıklanacaktır.

Konaklama, yaşam ve seyahat masrafları 7.000 Dolar’ı aşmayacak şekilde SAHA tarafından karşılanacaktır. Konaklama ve seyahat, misafir sanatçı tarafından organize edilecektir.

New York’ta yaşamamış veya çalışmamış sanatçılara öncelik verilecektir. 

ISCP Hakkında

The International Studio & Curatorial Program (ISCP) misafir sanatçı ve kamusal programları aracılığıyla sanatçı ve küratörlerin yaratıcı gelişimlerini destekler. 1994’te kurulan ISCP, Brooklyn’de eski bir fabrika binasında yer alan 35 stüdyo ve 2 sergileme alanıyla, New York’taki en kapsamlı uluslararası görsel sanatlar misafir sanatçı programıdır. ISCP, düzenlediği ücretsiz ve herkese açık sergiler, etkinlik ve çeşitli projelerle hareketli bir güncel sanat topluluğu oluşturmayı hedefler. Bugüne kadar 70’ten fazla farklı ülkeden 1,350’nin üzerine sanatçı ve küratör ISCP’nin programlarına katıldı.