Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ahmet Öğüt

Day After Debt: A Call for Student Loan Relief

Ahmet Öğüt'ün Amerika Birleşik Devletleri'nde paralı yüksek öğrenim sebebiyle artan öğrenci borçları sorununa odaklanan, Debt Collective ile işbirliği içinde başlattığı, ortak çalışmaya dayalı "Day After Debt: Call For Student Loan Relief" adlı projesi, Michigan Devlet Üniversitesi'ndeki Eli ve Edythe Broad Sanat Müzesi ve Protocinema tarafından düzenlendi. SAHA, Ahmet Öğüt’ün Broad Müzesi - Michigan Devlet Üniversitesi’nde gerçekleşen sergisine yeni iş üretimi desteği verdi.

23 Kasım 2014– 12 Nisan 2015 tarihleri arasında Broad Müzesi - Michigan Devlet Üniversitesi içerisindeki kamusal alanlara yerleştirilen sergide Ahmet Öğüt, Natascha Sadr Haghighian, Dan Perjovschi, Martha Rosler, Superflex ve Krzysztof Wodiczko'nun sergi için üretilmiş yeni işleri yer alıyor. "Day After Debt"in küratörlüğünü Protocinema'nın kurucu direktörü Mari Spirito üstleniyor.

"Day After Debt" A.B.D.'de yüksek öğrenim talebi etrafında oluşmuş olan borç kültürüne ve bunun yeni mezunlar üzerinde yarattığı baskıya karşı tepki veriyor. Sanatçıların Öğüt'ün daveti üzerine tasarladıkları ve ürettikleri bir dizi heykel aynı zamanda halktan gelen katkılar için toplama noktası işlevi görerek öğrencilerin kredi borcuna yardım sağlayacak.

Eli ve Edythe Broad Sanat Müzesi - Michigan Devlet Üniversitesi

Michigan Devlet Üniversitesi'nde Zaha Hadid tarafından tasarlanmış bir çağdaş sanat müzesi olan Eli ve Edythe Broad Sanat Müzesi, küresel çağdaş kültürü ve fikirleri sanat üzerinden araştırmayı amaçlar. 10 Kasım 2012'de açılmış olan 4.250 metrekarelik dinamik müze, East Lansing ve bölge için hem bir eğitim kurumu hem kültür merkezi görevi üstleniyor. Michigan Devlet üniversitesi'nin bilgiyi toplum yararına ve küresel ortak paydanın gelişimi için kullanma vaadi ile aynı doğrultuda ilerleyen Broad MDÜ Müzesi, özgün ve gezici sergiler programı, yaşayan sanatçılarla sürdürdüğü inisyatifler, performanslar ve öğrenciler, öğretim görevlileri ve toplum için sunduğu öğrenim imkanları ile modern dünyayı sorgulayan ve anlamaya çalışan bir merkeze dönüşmüştür. Yunan ve Roma dönemlerinden Rönesans'a ve Modern döneme ait 7.500 nesneden oluşan koleksiyonu ile Broad MDÜ Müzesi çağdaş sanat pratiklerini sağlam tarihsel bir bağlamda ele almak için eşsiz bir imkan sunuyor. Müze, kurulumuna 28 milyon dolarlık bağışlarıyla öncülük etmiş olan, Üniversite'nin kıdemli destekçileri Eli ve Edythe Broad'un onuruna adlandırılmıştır. 

Protocinema

Protocinema tüm dünyada mekana duyarlı gezici sergiler düzenleyen misyon odaklı bir sanat örgütüdür. 2011'de Mari Spirito tarafından kurulmuş olan 501(c)3 tescilli örgüt, İstanbul ve New York'u merkez alır. Sergiler, müdahaleler ve işbirlikleri, sanatçıya ve onun görüşüne özgü mekanlarda sunulmaktadır. Protocinema dünyanın tüm bölgelerinden genç ve usta sanatçılara, işlerinin henüz geniş kitlelerce keşfedilmemiş olduğu ülkelerde sergi imkanları yaratır.