Desteklenen Projeler

EN TR Ara

Ali Kazma, "Rezistans"

Ali Kazma, bedenin fiziksel ve kavramsal bir mekân olarak ürettiği anlamlar bütününü ve bunlara ilişkin enigmayı geniş bir ilişkiler ağı içinden okumaya çalışıyor.

SAHA Derneği, bu yıl 55.si düzenlenen Venedik Bienali’nin (1 Haziran – 24 Kasım 2013)  Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek Ali Kazma’nın ‘Rezistans’ başlıklı iş üretimine prodüksiyon desteği verdi.

"Rezistans", günümüzde beden için geliştirilen söylem, teknik ve yönetim taktiklerini araştırarak, bedeni hem kendi kısıtlarından kurtarıp özgürleştiren, hem de sınırlayıp kontrol altına alan müdahale ve stratejilere odaklanıyor. Ali Kazma, bedenin fiziksel ve kavramsal bir mekân olarak ürettiği anlamlar bütününü ve bunlara ilişkin enigmayı geniş bir ilişkiler ağı içinden okumaya çalışıyor. İlk kez Venedik Bienali’nde gösterilen bu çok ekranlı video yerleştirmesinde Kazma, toplumsal, kültürel, ekonomik, siyasi, bilimsel ve düşünsel katmanlarda bedeni şekillendiren ağları ele alıyor. "Rezistans" serisini oluşturan işler, "beden olmak" ve "bir bedene sahip olmak" arasındaki ilişkiyi ve bir bilgi, deneyim ve eylem alanı olarak bedenin sonsuz olanak ve sınırlarında oluşan gerilimi, "materyal beden", "toplumsal beden", "denetlenen beden", "disipline edilmiş beden", "çalışan beden", "konuşan beden", "yaşanan beden", "cinsel beden" gibi farklı tanım ve algılar içinde araştırıyor.

Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi ve Türkiye Pavyonu:

Bir yüzyılı aşkın bir süredir düzenlenen Venedik Bienali, dünyanın en seçkin kültürel kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. Günümüzde Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi 370.000’den fazla ziyaretçi tarafından izleniyor.

55. Uluslararası Sanat Sergisi’nin küratörü Massimiliano Gioni  bu senenin başlığını “The Encyclopedic Palace” olarak belirledi.

1991'den bu yana Venedik Bienali'ne katılan Türkiye, 2003 yılından beri yan etkinlikler kapsamında bienalin farklı alanlarında değişik sergi ve enstalasyonlar düzenliyor.

Venedik Bienali 55. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu için oluşturulan danışma kurulunda Esra Aysun (eğitmen, danışman, prodüktör), Cengiz Çekil (sanatçı), Adriano Pedrosa (küratör, editör, yazar), Cristiana Perrella (küratör), ve Mine Haydaroğlu (yayın yönetmeni, editör) görev aldı. 

Sanatçı Hakkında

1971 yılında İstanbul’da doğan video sanatçısı Ali Kazma, 1993’te ABD’de lisans eğitimini tamamladı. Londra’da kısa bir süre fotoğraf eğitimi aldıktan sonra 1995 yılında tekrar ABD’ye film eğitimi almak için döndü.  New York’taki New School Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlarken aynı zamanda öğretim elemanı olarak da görev yaptı. 2001 yılında UNESCO tarafından verilen “Sanata Destek Ödülü”ne layıkgörülen Kazma, 2005 yılından beri üzerinde çalıştığı “Engellemeler” serisiyle 2010 yılında medya sanatı alanında North Rhine-Westphalia Sanat Vakfı tarafından verilen prestijli Nam June Paik Ödülü’nü kazandı. Videoları ile insan davranışları, varoluş şekilleri ve hallerini sorgulayan sanatçının çalışmalarının sergilendiği etkinlikler arasında İstanbul Bienali (2001, 2007, 2011),Tokyo Opera City (2001), Platform Garanti ve İstanbul Modern (2004), 9. Havana Bienali (2006), San Francisco Art Institute (2006), Lyon Bienali (2007) ve Sao Paulo Bienali (2012) yer alıyor. Kazma, 2000 yılından beri İstanbul’da yaşıyor.

Küratör Hakkında

Emre Baykal, 1995–2000 yılları arasında Yönetmen Yardımcılığını üstlendiği İstanbul Bienali’nde, 2000-2005 yılları arasında Yönetmen olarak görev yaptı. 2005 yılında, Fulya Erdemci’yle birlikte bir kamusal alan projesi olan “İstanbul Yaya Sergileri II: Tünel-Karaköy”ün eş küratörlüğünü üstlendi. 2007’de santralistanbul’da, “Modern ve Ötesi” başlıklı açılış sergisini yönetti. Baykal’ın küratörlüğünü üstlendiği grup sergileri arasında “Haset, Husumet, Rezalet” (ARTER, 2013), “İkinci Sergi” (ARTER, 2010–2011); “Görünmezlik Taktikleri” (Daniela Zyman’la beraber; T-B A21, Viyana; Tanas, Berlin; ARTER, Istanbul, 2010–2011); “Mahrem” (santralistanbul; Kunsthalle Wien Project Space; Tanas, Berlin, 2007-2008) yer alıyor. Baykal, Mona Hatoum (“Hâlâ Buradasın”, ARTER, 2012), Deniz Gül (“5 Kişilik Bufet”, ARTER, 2011), Kutluğ Ataman (“Mezopotamya Dramaturjileri”, ARTER, 2011) ve Ali Kazma’nın (“Engellemeler”, YKY Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, 2010) kişisel sergilerinin de küratörlüğünü üstlendi. Pek çok yayına ve sergi kataloğuna yazılarıyla katkıda bulunan Baykal, bir Vehbi Koç Vakfı projesi olan ARTER’de Sergiler Direktörü ve küratör olarak çalışıyor.