Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ali Kazma, "Subterranean"

SAHA, Jeu de Paume’da 17 Ekim 2017–21 Ocak 2018 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Ali Kazma’nın yeni eser üretimlerine destek verdi.

Ali Kazma’nın son dönem üretimlerini de gösterdiği Jeu de Paume’daki solo sergisi “Subterranean”, sanatçının son on yıldaki gelişimini gözler önüne seriyor. Özellikle bu sergi için ürettiği iki yeni eser de dâhil olmak üzere yaklaşık yirmi adet video ve bir sanatçı kitabı sergi kapsamında gösteriliyor. Videolar, izleyiciyi tek veya çok kanallı projeksiyonların renk ve ritmleriyle yüzleştirirken mekânın derinliklerine çekiyor. Bugüne kadar altmıştan fazla video eseri üreten Ali Kazma'nın çok sayıdaki tekil video eseri, “Obstructions” (2005–devam ediyor) ve “Resistance” (2012–devam ediyor) başlıklı iki büyük video serisiyle birlikte bir bütün oluşturmaktadır.

Ali Kazma Hakkında

Ali Kazma (1971, İstanbul) çalışmaları uluslararası bienallerde ve sanat kurumlarında sergilenmiş bir video sanatçısıdır. Yüksek lisansını 1998’de New York’taki The New School’da tamamlamasının ardından, 2000 yılında İstanbul’a döndü ve halen İstanbul’da yaşamaktadır.

Ali Kazma, dünyanın karmaşıklığına ve çelişkilerine yeni katmanlar ekleyen işler yaratmakla ilgilenir. Birbiriyle ilişkili birçok konuda estetik ve etik diskurlar bağlamında tartışma alanları açabilmeyi amaçlar. Sürekli olarak farklı ikonik ortamlarda çalışan sanatçının bakışı, tanıklık etmekten ziyade, görünmez anları açığa çıkarır. Ali Kazma’nın videoları insan faaliyetlerinin önemine ve anlamına dair başlıca soruları ortaya koyar. Kazma şimdiye kadar Venedik, İstanbul, São Paulo, Curitiba, Selanik, Lyon ve Havana bienallerine katıldı. 2013 yılı Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu’unda solo sergisiyle yer aldı. Eserlerinin sergilendiği kurumlar arasında Musée d’art Contemporaine, Lyon; ARTER, İstanbul; Lenbachhaus, Münih; MAXXI, Roma; Hirshhorn Museum, Washington DC; ve MEP, Paris yer alır.

Jeu de Paume Hakkında

Tuileries Gardens’da bulunan Jeu de Paume ikonik bir kültür kurumudur. Yirminci ve yirmibirinci yüzyıldan bu yana her türlü mekanik ve elektronik imgenin (fotoğraf, sinema, video, enstalasyon, online üretim, vb.) sergilendiği ve tanıtıldığı bir sanat merkezi olarak, uluslararası bir saygınlığa sahiptir. Ürettiği ya da üretimine destek verdiği sergilerin yanısıra film programları, sempozyumlar, seminerler ve eğitim faaliyetleri organize eder. Aynı zamanda her sene birçok sanat kitabı yayınlar. Tarihi ve güncel olanı sentezleyerek farklı anlatım başlıklarını birbirine bağlayan bu mekân, kariyerinin farklı aşamalarında olan sanatçıların üst düzey sergilerine ev sahipliği yapar. Richard Avedon, Diane Arbus, Garry Winogrand, Philippe Halsman gibi iyi bilinen sanatçılar ve Omer Fast, Oscar Muñoz, Helena Almeida, Ali Cherri gibi kariyerinde ilerlemekte olan isimlerin sergileri her sene oldukça geniş ve çeşitli bir izleyici kitlesini çeken bu mekânda görülebilir.