Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ali Miharbi

SAHA, Horniman Museum and Gardens tarafından proje üretmek üzere müzeye davet edilen Ali Miharbi’nin yeni eser üretimine destek verdi.

“Wind Organ” adlı enstalasyon, Ali Miharbi’nin Delfina Foundation’da misafir sanatçı olarak ağırlanırken ziyaret ettiği müzenin müzik enstrümanı koleksiyonundan esinlenilerek üretildi. Koleksiyon, ses ve enstrüman üreticileri ve koleksiyoner arşivleri üretmek için 8.000’in üzerinde obje ile İngiltere’nin en kapsamlı içeriklerinden birine sahiptir.

Ali Miharbi’nin bir süredir hava ve ses ile ilgili olarak ürettiği eserlerin devamı niteliğindeki  “Wind Organ”, doğayı, müzikal sesi ve insan sesi şiddetini biraraya getiren rüzgar kökenli bir alettir. Sanatçının tasarladığı ve her biri birbirinden farklı, beş adet üçer metrelik metal boru parçalarından oluşan enstalasyon, müze bahçesinin yüksek bir bölümüne yerleştirildi. Rüzgarı farklı açılarla alan bu flüt benzeri yapılar, nefes yerine rüzgârla harekete geçiyor. Her biri değişik akustik özelliklere sahip olan parçalar, insanın ses yolunun A, E, İ, U, O harflerini telaffuz ederken aldığı şekillerden yola çıkılarak tasarlandı. Sanatçı, bu enstrümanı tasarlarken Güneydoğu Asya ve Pasifik’ten gelen rüzgar kökenli bambu orgları ve rüzgar orglarından esinlendi. 

Ali Miharbi Hakkında

Ali Miharbi (1976, İstanbul), ABD’deki Northwestern Üniversitesi'nin Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği, Sanat Teorisi ve Pratiği bölümlerinden mezun oldu. Virginia Commonwealth Üniversitesi Sanat Fakültesinde yüksek lisans yaptı. Sanatçının işleri fotoğraftan grafiğe ve heykelsi formlara, depolanmış verilerle üretilmiş dinamik sistemlere kadar birçok formu barındırıyor. Sanatçı, son işlerinde analitik ve sentetik süreçler arasındaki ilişkileri araştırıyor. Mühendislik eğitiminin katkısıyla, yaratıcı geri bildirim döngüleri ve kavramsal kısa devreler sağlamak için aşağıdan yukarı (Bottom-Up) ve yukarıdan aşağı (Top-Down) yaklaşımların birbirine bağlandığı ekonomi, işletme, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar bilimleri ve dil bilim alanlarındaki sistem teorisi ile ilgilenir. Türkiye, Meksika, Güney Kore, Avustralya, Brezilya, Almanya ve ABD’de birçok sergiye çalışmalarıyla katılan sanatçı İstanbul'da yaşıyor.

2017’de Delfina Foundation Londra’nın konuk sanatçısı olmuştur. Solo sergileri arasında “Stroke”, Schauraum, MQ Wien, Viyana (2014), “Ruhun Mekanik İşleyişi Üzerine”, Pilot Galeri, İstanbul (2013) ve “Séance”, Interstate Projects, New York (2011) bulunur. 2015’te Bstart üretim fonunu kazanan ilk sanatçılardandır. Yakın dönemde katkıda bulunduğu grup sergilerden bazıları şöyle sıralanabilir: Grammagraph, Tüyap, İstanbul (2016), Stay with me, Corridor Project Space, Amsterdam (2016), Oyun Özgürlüktür, bomontiada, İstanbul (2016), Colomboscope 2016 – Testing Grounds: Art and Digital Cultures in South Asia and Europe, Eski Postane Binası, Kolombo, Sri Lanka (2016), Uyuma, dayan!, DEPO, İstanbul (2015), Trocadero, Nesrin Esirtgen Koleksiyonu, İstanbul (2014), Home/s, Benaki Müzesi, Atina (2013), Türk Sanatı Yeni ve Şahane, TANAS, Berlin (2012), Fikirler Suça Dönüşünce, Depo, İstanbul (2010), Emerging Forms of Digital Art, Museum of Modern Art, Toluca City, Meksika (2008).

The Horniman Museum and Gardens Hakkında

Londra'nın güneyindeki Horniman Museum and Gardens bünyesinde, antropoloji, müzik aletleri, doğal tarih, akvaryum ve 16 dönümlük bahçelerin bulunduğu önemli bir koleksiyon barındırıyor. Müze, her yıl müze ve bahçeleri ziyaret eden yaklaşık 900.000 ziyaretçiyi ağırlamakta ve mekâna özgü güncel sanat eserleri sipariş programı da dâhil olmak üzere çeşitli etkinlik programları düzenlemektedir.