Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Alper Turan | ICI

Curatorial Intensive New Orleans

SAHA Derneği, Independent Curators International ile sürdürdüğü işbirliği kapsamında ICI’ın uluslararası eğitim programlarına Türkiye’den başvuran ve kabul edilen küratörlerin katılımını destekliyor. Bu yıl New Orleans’de 22—28 2019 tarihlerinde, Contemporary Arts Center New Orleans (CAC) ve Prospect New Orleans işbirliğiyle düzenlenen programa Türkiye’den Alper Turan davet edildi.

Alper Turan Hakkında

İstanbul’da yaşayan ve çalışan Alper Turan (1993, Ankara) edebi tercüman, MA araştırmacısı ve Das Art Project’in kurucularından ve küratörüdür. Das Art Project, “beyaz küp” dışında çalışmayı amaçlayan bir küratöryel kolektiftir. Kolektif, genç nesil sanatçılarla çoğunlukla geçici sergiler gerçekleştirmek için, genellikle tarihsel öneme sahip ve tematik olarak spesifik binaları kullanır. Das Art Prject’in bir parçası olarak, Sharjah Bienali 13: Tamawuj (2017) 'nin saha dışı sergisinin bir parçası olan Genetiği Değiştirilmiş sergi projesinin küratörlüğünü ve 2017 yılında sanatçı Halil Altındere'nin kişisel sergisinin (Ana Vatana Hoş Geldiniz) küratörlüğünü yaptı.

Kolektifin yanı sıra Turan, araştırma-yaratım temeline dayanan yüksek lisans tezinin bir parçası olarak İstanbul'daki HIV / AIDS konulu bir sergi projesini küratörlüğünü yaptı. Galatasaray Üniversitesi (2017)’nde Dilbilimi ve Karşılaştırmalı Edebiyat üzerine lisansını tamamlayan Turan şu anda Sabancı Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar üzerine master yapıyor.

ICI Hakkında

Independent Curators International (ICI) uluslararası küratörlere yönelik sergi, etkinlik, yayın, araştırma ve eğitim programları düzenler. 1975’te kurulan ICI, küratörün güncel sanatın kavramsallaştırılan ve sanatçının ve sanat anlatımının uluslararası bağlamlarda var olma altyapısını oluşturan rolüne odaklanır. ICI, kariyerlerinde farklı aşamalarda bulunan sanatçı, küratör ve sanat mekânlarını bir araya getirir.