Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Aslı Çavuşoğlu, "Long Ago Person Found"

Surround Audience

“Long Ago Person Found” (2015) adlı çalışma, insan kalıntılarının —özellikle zulüm gören bir nüfusun— arşivlerde ya da müze koleksiyonlarında çalışma objelerine dönüşmelerini sorgular. 

25 Şubat–24 Mayıs 2015 tarihleri arasında The New Museum tarafından üçüncüsü düzenlenen The Generational Triennial’a Türkiye'den Aslı Çavuşoğlu davet edildi. SAHA, sanatçının yeni eser üretimine destek verdi.  

“Long Ago Person Found” (2015) adlı çalışma, insan kalıntılarının —özellikle zulüm gören bir nüfusun— arşivlerde ya da müze koleksiyonlarında çalışma objelerine dönüşmelerini sorgular. Çavuşoğlu burada, Türkiye’deki ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Amerikan yerlilerinin toplu mezarları dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıda halkın kimliği belirsiz kalıntılarını ilişkilendirir. Amerikan yerlilerinin kalıntıları bulunduğunda, alışıldık şekilde arkeolojik kutulara kaldırıldı ve çoğunlukla uzun süreçli bir mahkeme prosedürüne dayanan kimliklerin kanıtlanmasına kadar bu kutularda saklandı. Çavuşoğlu bu enstalasyon ile insan kalıntılarının saklandığı kutuları yeniden yaratıyor. Boş kutuların üstündeki kolye, tarak, flüt ve benzeri diğer nesnelerin biraradalığı, varlıklarını belirsizlik içinde sürdüren kalıntılara ithafen yaratılmış bir anıta dönüşüyor. 

Aslı Çavuşoğlu’nun üretimi, siyasi haklarından mahrum edilen hikayeleri yöneten ve susturan güç yapılarına keskin bir gözle bakarak, tarih ve anlatıların tahsis edilme, kaydedilme ve sıkça bastırılma yollarını inceler. Eserlere ve tarihi yerlere bağlı hale gelen hikayeleri büyütürken, kamusal uzlaşıyı çeşitli malzemelerle yapılmış nesneler yoluyla sergiler. Çavuşoğlu’nun süreci genellikle yerel tarihlerle başlar ve geçmiş hakkında daha geniş soruları açığa çıkarmak üzere susturulmuş veya marjinalize edilmiş hikayelerin üzerinde özenle durur.

New Museum ve Generational Triennial Hakkında

 © Dean Kaufman

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen Trienalin küratörlüğünü sanatçı Ryan Trecartin ve New Museum’un küratörü Lauren Cornell üstleniyor.

Manhattan’da güncel sanata odaklanan tek müze olma özelliğini taşıyan The New Museum, “Yeni Sanat, Yeni Fikirler” misyonuyla kültürün desteklenmesini amaçlıyor. 1977 yılında Marcia Tucker tarafından yaşayan sanatçılar için sergi, bilgi ve arşivleme merkezi olarak tasarlanan müze,  önemli güncel olaylara açıklıkla ve cesurca yaklaşan bir merkez olarak hızlı bir şekilde tanındı. 

2009’da “The Generational: Younger Than Jesus” başlığıyla ilk edisyonu düzenlenen New Museum Trienali Massimiliano Gioni, Lauren Cornell ve Laura Hoptman tarafından organize edildi ve 25 ülkeden 50 sanatçının katıldığı sergiye Türkiye’den Emre Hüner ve Ahmet Öğüt davet edildi. İkincisi 2012 yılında “The Ungovernables” başlığıyla Eungie Joo tarafından düzenlenen Trienal, Asya, Afrika ve Ortadoğu sanatına odaklandı.

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilen Trienalin küratörlüğünü sanatçı Ryan Trecartin ve New Museum’un küratörü Lauren Cornell üstleniyor. Lauren Cornell 2013 yılında SAHA Küratöryal Araştırma Programı kapsamında trienal araştırmasını gerçekleştirmek üzere ağırlanmıştı.