Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Aslı Çavuşoğlu, "The Place of Stone"

The Place of Stone

SAHA, New Museum işbirliğiyle Aslı Çavuşoğlu’nun 18 Eylül 2018—13 Ocak 2019 tarihleri arasında, Natalie Bell küratörlüğünde gerçekleşen kişisel sergisine destek verdi.

Aslı Çavuşoğlu, New Museum’daki sergisi “The Place of Stone” için belirli renklerin tarihsel sürecini araştırdığı çalışmalarının devamı olarak, M.Ö. 7. yüzyıldan beri özellikle Afgan madenlerinden çıkarılan mavi bir taş olan lapis lazulinin kökenini ve ticaret tarihini ele alır. Sanatçı, geleneksel olarak lapis pigmentiyle yapılan bir sanatsal pratik olan ve lapis lazulinin ticareti, dağılımı ve kültürel sembolizmi hakkında bilgi taşıyan fresk tekniğini kullanarak bir duvar oluşturur. Bu enstalasyonunda Çavuşoğlu, mavi rengin tarihinin, Orta Asya’dan Afrika ve Avrupa’ya uzanan farklı coğrafyalarda ve yüzyıllar boyunca süregelen kutsal, siyasal ve duygusal bağlamda dönüşümünün ve değişen çağrışımlarının izini sürer. Sanatçının bu sergisi kapsamında hazırlanan katalog, New Museum küratörü Natalie Bell, sanatçı Mariana Castillo Deball ve antropolog Michael Taussig ile bağımsız küratör ve yazar Amy Zion’un yazılarını içeriyor.

Aslı Çavuşoğlu Hakkında

Aslı Çavuşoğlu (1982, İstanbul) kültürel ve tarihsel olguların bireylerce nasıl dönüştürüldüğünü, temsil edildiğini ve yorumlandığını inceler. Çeşitli mecralar üzerinden çalışan Çavuşoğlu, projelerinde sıkça bir tercüman, yazar ya da danışman rolü üstlenerek, ortak tarihlerimizin güvencesiz ve öznel doğasının altını çiziyor. Güncel kişisel sergilerinin arasında Red / Red, MATHAF Arab Museum of Modern Art, Qatar (2016); In Diverse Estimations Little Moscow [Aslı Çavuşoğlu: Farklı Tahminlerde Küçük Moskova], RISD Museum, Providence (2014); Taşlar Konuşuyor, ARTER, İstanbul (2013) ve Murder in Three Acts [Üç Perdede Cinayet], Delfina Foundation, Londra (2013) sayılabilir. Eserleri ise aralarında  Between Bridges, Berlin (2018); Moderna Museet, Stockholm (2017); Castello di Rivoli, Turin (2017); Manifesta 11, Zürih (2016); Van Abbemuseum, Eindhoven, Hollanda (2016); 14. İstanbul Bienali (2015); New Museum, New York (2015); 2. Kiev Bienali (2015); Witte de With Center for Contemporary Art, Rotterdam (2014); MAK, Viyana (2013); Darat al Funun, Amman (2013); 11. Baltic Trienali, Vilnius (2012); Institute of Contemporary Arts, Londra (2012); Frieze Projects, Londra (2012) ve Performa 11, New York (2011)’un bulunduğu kurumlarda sergilenmiştir. 2012 yılında FULL Art Prize kazanmış ve 2017’de Future Generation Art Prize’a aday gösterilmiştir. 

New Museum Hakkında

1977’de Marcia Tucker tarafından kurulan New Museum, Manhattan’da yalnızca güncel sanata yer veren tek müzedir. Yenilikçi yapısı ve küratöryel programlarıyla uluslararası saygınlık kazanmıştır. Kazuyo Sejima and Ryue Nishizawa/SANAA tarafından tasarlanan binasıyla Bowery Street’te yer alır.