Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ayşe Erkmen: Intervals

© Fotoğraf Oren Slor, Sculpture Center and Galerie Barbara Weiss, Berlin izniyle

Ayşe Erkmen: Intervals

Londra’da bulunan Barbican Centre, Ayşe Erkmen’nin kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. SAHA, sanatçının 24 Eylül 2013–5 Ocak 2014 tarihleri arasında görülebilecek sergisi için üretilen yeni işinin üretimine destek verdi.

Ayşe Erkmen, Barbican Curve Galeri’de kinetik ve mekana dayalı yeni bir enstalasyon çalışması üretti.  Barbican Galeri’nin konser salonunun etrafını dönen 90 metre uzunluğundaki mekanda Erkmen, otomatik uçuş sistemiyle hafifçe alçalıp yükselen bir düzine sahne perdesi sergiliyor. Sergiye paralel olarak düzenlenecek program kapsamında da, sanatçı konuşması, sanatçıların katılacağı bir atölye çalışması ve yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek.

http://www.barbican.org.uk/news/artformnews/art/visual-arts-ayse-erkmen

Ayşe Erkmen Hakkında

Ayşe Erkmen (1949, İstanbul) 1977 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 1993 yılında DAAD Uluslararası Sanatçı Programı ile bir yıllığına Berlin’e giden Ayşe Erkmen, 1998-1999 yılları arasında Kassel Sanat Akademisi’nde Arnold Bode Profesörü, 2000-2007 yılları arasında da Frankfurt Städelschule’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2010 yılından bu yana Münster Kunstakademie’de ders veriyor. Erkmen’in işleri, aralarında 2., 3. ve 13. İstanbul Bienalleri; 54. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu; Manifesta 1, Shanghai, Berlin, Gwangju, Sharjah, Limerick, Scape Bienalleri; Folkestone ve Echigo Tsumari Trienalleri’nin de bulunduğu birçok uluslararası sergide gösterildi.  Gerçekleştirdiği son sergiler arasında Pond to Pool to Pond, Saidaji Temple, Nara (2016); Uncertain States, Akademie der Künste, Berlin (2016); “A” Exhibition, SMAK, Gent (2016); Strange Pilgrims, Austin Contemporary (2016); Imaginary Audience Scale, Auckland Art Space (2015); Fingerspitzgefühl, Galerie Barbara Weiss, Berlin (2015); Une Histoire Art, Architecture, Design des Annees 1980 a nos Jours, Centre Pompidou, Paris (2014); Ayşe Erkmen: Intervals, Barbican Centre, Londra (2013); More than Sound, Bonniers Konsthall, Stockholm (2012) yer alıyor. Erkmen, Haziran 2017’de Skulptur Projekte Münster’de On Water projesiyle yer aldı. Ayşe Erkmen yaşamını ve çalışmalarını Berlin ve İstanbul’da sürdürmektedir.

Barbican Centre Hakkında

Barbican Centre olarak bilinen Barbican Sanat Merkezi, Avrupa'nın en büyük gösteri sanatları merkezidir. Merkez, klasik ve modern konserlere, tiyatro gösterilerine, film gösterimlerine ve sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde evler, bir kütüphane, üç restoran ve bir konservatuvar vardır. Londra Senfoni Orkestrası ve BBC Senfoni Orkestrası Barbican Centre'ın konser salonunda yer alıyor. Barbican Centre, 3 Mart 1982 tarihinde II. Elizabeth tarafından açıldı.