Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ayşe Erkmen: Intervals

© Fotoğraf Oren Slor, Sculpture Center and Galerie Barbara Weiss, Berlin izniyle

Ayşe Erkmen: Intervals

Londra’da bulunan Barbican Centre, Ayşe Erkmen’nin kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. SAHA, sanatçının 24 Eylül 2013–5 Ocak 2014 tarihleri arasında görülebilecek sergisi için üretilen yeni işinin üretimine destek verdi.

Ayşe Erkmen, Barbican Curve Galeri’de kinetik ve mekana dayalı yeni bir enstelasyon çalışması üretti.  Barbican Galeri’nin konser salonunun etrafını dönen 90 metre uzunluğundaki mekanda Erkmen, otomatik uçuş sistemiyle hafifçe alçalıp yükselen bir düzine sahne perdesi sergiliyor. Sergiye paralel olarak düzenlenecek program kapsamında da, sanatçı konuşması, sanatçıların katılacağı bir atölye çalışması ve yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek.

http://www.barbican.org.uk/news/artformnews/art/visual-arts-ayse-erkmen

Ayşe Erkmen Hakkında

Erkmen, 1977 yılında Heykel Mimar Sinan Üniversitesi Bölümü'nden mezun oldu. 1993 yılında Berlin'de DAAD Uluslararası Sanatçı Konaklama Programı' na (Berliner Künstlerprogramm) katıldı. Erkmen, 1998-1999 yılları arasında Kassel Sanat Akademisi'nde Arnold Bode Profesörü olarak, 2000-2007 yılları arasında ise Frankfurt Staedelschule'da öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2002'de Almanya'nın Hessen eyaletinde iki yılda bir verilen Maria Sibylla Merian ödülüne layık görüldü. 2. ve 4. İstanbul Bienali ve Münster Sculpture Project, Shanghai, Berlin, Kwangju, Sharjah, Christchurch Bienalleri ile Folkestone ve Echigo Tsumari Trienalleri'ni de içeren birçok sergiye katıldı. 2011 senesinde Erkmen, Venedik 54. Uluslararası Sanat Sergisi’nde Türkiye’yi temsil etti.

Barbican Centre Hakkında

Barbican Centre olarak bilinen Barbican Sanat Merkezi, Avrupa'nın en büyük gösteri sanatları merkezidir. Merkez, klasik ve modern konserlere, tiyatro gösterilerine, film gösterimlerine ve sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde evler, bir kütüphane, üç restoran ve bir konservatuvar vardır. Londra Senfoni Orkestrası ve BBC Senfoni Orkestrası Barbican Centre'ın konser salonunda yer alıyor. Barbican Centre, 3 Mart 1982 tarihinde II. Elizabeth tarafından açıldı.

http://www.barbican.org.uk/about-barbican