Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ayşe Erkmen, "On Water"

SAHA, 10 Haziran–1 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen Skulptur Projekte 2017’ye davet edilen Ayşe Erkmen’in “On Water” adlı yeni eser üretimine destek verdi.

Ayşe Erkmen, Skulptur Projekte 2017 için hazırladığı projesinde mekân olarak Münster’in iç limanını kullanarak, canlı bir bölge olan Nordkai (kuzey iskelesi) ile sanayileşmiş Südkai (güney iskelesi) arasındaki su yüzeyinin hemen altında, iki nehir kıyısını birbirine bağlayan bir iskele kurdu. Bu bağlamda sahnesinde görünür aktörler haline gelen ziyaretçilere suda yürüyormuş hissi veren sanatçı, sosyolojik ve şehir planlaması gibi sorunlara da dikkat çekiyor: Sınırlar haritalara nasıl çiziliyor ve çizim tahtasında sosyokültürel erişim nasıl sağlanıyor? Hem fiziksel hem mecazi olarak, var olan engellerin üstesinden nasıl gelinebilir?

Nehir patikaları siyasi haritalarda sınırları çizmek için muhtemel yerler olarak kullanılırken, su yolları ve insan yapımı kanallar kentsel gelişim için başlangıç noktası ve katalizör görevi görür. Su yolları böylelikle medenileşme sürecinde, olasılık ya da kısıtlamayı temsil eden muğlak bir yere sahiptir. Erkmen, Skulptur Projekte 2017’de bu bölünmeyi yansıtmakla kalmıyor; tam anlamıyla bir köprü kuruyor. Buna ek olarak, Erkmen’in iskelesi su yüzeyindeki gemilerde mal taşımak için kullanılan batık konteynerlerden oluşmaktadır. Gemiler tarafından nadiren kullanılan Danube-Ems Kanalı daha önce liman havzasıyla ayrılmış iki kentsel alan arasında bir bağlantı kurmak için, kara köprüsü yerine bir su köprüsü kullanılarak, Münster sakinlerine ve ziyaretçilerine yürüyerek ulaşılabilir hale gelir.

Ayşe Erkmen Hakkında

Ayşe Erkmen, Berlin ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, 1977 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 1993 yılında DAAD Uluslararası Sanatçı Programı (Berliner Künstlerprogramm) ile bir yıllığına Berlin’e giden Ayşe Erkmen, 1998–1999 yılları arasında Kassel Sanat Akademisi’nde Arnold Bode Profesörü, 2000–2007 yılları arasında da Frankfurt Staedelschule’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2010 yılından bu yana Münster Kunstakademie’de ders veriyor.

Erkmen’in işleri, aralarında 2., 3. ve 13. İstanbul Bienalleri; 54. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu; Manifesta 1, Shanghai, Berlin, Gwangju, Sharjah, Limerick, Scape Bienalleri; Folkestone ve Echigo Tsumari Trienalleri’nin de arasında bulunduğu birçok uluslararası sergide gösterildi. Gerçekleştirdiği son sergiler arasında Nara, Japonya’da Saidaji Temple’da Pond to Pool to Pond (2016); Berlin, Akademie der Künste’de Uncertain States (2016); Gent SMAK’ta “A” Sergisi (2016); Austin Contemporary’de Strange Pilgrims (2016); Auckland Art Space’de, Imaginary Audience Scale (2015); Berlin, Galerie Barbara Weiss’da Fingerspitzgefühl (2015); Paris, Centre Pompidou’da Une Histoire Art, Architecture, Design des Annees 1980 a nos Jours (2014); Londra, Barbican Centre’da Ayşe Erkmen: Intervals (2013); Stockholm, Bonniers Konsthall’de More than Sound (2012) yer alıyor. Erkmen, Haziran 2017’de Münster Skulptur Projekte (Münster Heykel Projeleri)’de, yeni projesiyle yer aldı.

Skulptur Projekte Münster Hakkında

Skulptur Projekte Münster'in tarihi, yalnızca sanatla değil aynı zamanda bir seyirci yaratma fikri ile de yakından ilişkilidir. 1977’de başlayan sergi, on senede bir gerçekleşiyor. Katılımcı sanatçıların fikirlerine dayanan sergi konsepti, uzun zamandır aynı sistemle sürüyor. Küratöryel ekip sanat, kamusal alan ve kentsel çevreyi keşfetmek ve mekâna özgü eserler üretmek üzere dünyanın dört bir yanından sanatçılar davet ediyor. Seçilen projeler kentsel ortamda gerçekleştiriliyor ve bu şekilde kentin yapısal, tarihi ve toplumsal bağlamlarına kaydolurlar. Projeler aynı zamanda belirli bir alanın ötesini de işaret eder: Küresel güncelle ilgili temalar ve çağdaş heykel kavramlarına ilişkin yansımalar, kamusal alanın ve kamusal alandaki temel parametrelerin araştırılması gibi sanatsal araştırmaların ayrılmaz bir parçasıdır.