Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Banu Cennetoğlu

Bonner Kunstverein, Banu Cennetoğlu’nun yeni işlerinden oluşan sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, Kunstverein’ın yeni direktörü Michelle Cotton’un geliştirdiği programın açılışını duyuruyor. Documenta 14’ün Sanat Direktörü Adam Szymczyk’in Kunsthalle Basel’de düzenlediği sergisinden bu yana sanatçının en büyük sunumu olan bu sergi, aynı zamanda Cennetoğlu’nun Almanya’daki ilk kişisel sergisi. SAHA, sanatçının 14 Kasım 2015–17 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenen sergisine yeni eser üretimi desteği verdi.    

Sergi, 11 Ağustos 2015 tarihinde Almanya’da yayımlanan her bir ulusal, bölgesel ve yerel gazeteyi temsil eden ‘11.08.15’ adlı büyük çapta yeni bir çalışmayı içermektedir. Cennetoğlu’nun ‘hem benzersiz bir referans kütüphanesi hem de konu ve malzemeyi belli bir güne ait haberlerin oluşturduğu bir sanat objesi’ olarak nitelendirdiği iş için 1,000’in üzerinde gazete toplandı, dizinlendi ve birleştirildi. Söz konusu yerleştirme, bir toplumun o günün haberleri üzerinden çizdiği portre olarak görülebilir. Aynı zamanda, 17. Yüzyıl Almanya’sından beri süregelen bir gelenek olan ve günümüzde tüketicilerin tercihlerini dijital formattan yana kullanmalarından ötürü bir tehditle karşı karşıya kalan matbu gazete formatını da vurguluyor.

Cennetoğlu, bu solo sergisi için kurumla bağlantılı, dil ve yazıyla ilişki kuran, felsefi bir önerme sunan helyum balonlar, binanın dış aydınlatmasına bir müdahale ve koleksiyonuyla yerel üyelerine 2.000’in üzerinde sanat eseri sunan Kunstverein’ın kütüphanesiyle bağlantılı olan yeni eserler üretti.

Banu Cennetoğlu Hakkında

Banu Cennetoğlu (1970, Ankara), İstanbul, Paris ve New York’ta okuduktan sonra, Amsterdam’da bulunan Rijksakademie van Beeldende Kunsten’e 2012 yılında misafir sanatçı olarak kabul edildi. İşleri, 3. ve 5. Berlin Bienali’nde (2004 ve 2008), 10. İstanbul Bienali ve 1. Atina Bienali’nde (2007), Murcia’da düzenlenen Manifesto 8’de (2010), 10. Gwangju Bienali’nde (2014) ve Türkiye’yi temsil eden iki sanatçıdan biri olarak 53. Venedik Bienali’nde (2009) sergilendi. Cennetoğlu, Berlin’deki 2016 DAAD Sanatçı programına davet edilen altı sanatçıdan da biri. İstanbul’da yaşayıp çalışan sanatçı, aynı zamanda sanatçı kitapları edisyonlarının toplanmasına, arşivlenmesine, sergilenmesine ve basımına yönelik çalışan BAS adlı kâr amacı gütmeyen proje alanını yürütüyor.

Bonner Kunstverein Hakkında

1963 yılında kurulan Bonner Kunstverein, yaşayan güncel sanatçılarla yaptığı sergilerle uluslararası bir saygınlığa sahip olan bir kurumdur. Bonn vatandaşları ve küçük bir sanatçı grubu tarafından “sanatın geliştirilmesi için bir alan yaratmak” için kar amacı gütmeyen bir enstitü olarak kuruldu. İlk 23 yıl boyunca çoğunlukla şehirdeki müzelerde sergiler organize ettikten sonra, 1987 yılında şu anda bulunduğu sabit mekanına geçti. Kurumun tematik sergilerinin yanı sıra yaptığı solo sergiler arasında Bas Jan Ader, Ed Atkins, Christian Boltanski, Marlene Dumas, Ryan Gander, Charline von Heyl, Dieter Roth ve Thomas Ruff gibi sanatçılar var.