Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Banu Cennetoğlu, Chisenhale Gallery

SAHA, Banu Cennetoğlu’nun Chisenhale Gallery’de 28 Haziran–26 Ağustos 2018 tarihleri arasında düzenlenen sergisine yeni eser üretimi desteği verdi.

Banu Cennetoğlu çalışmalarında haritalama, toplama ve arşivleme metodlarını kullanarak bilginin dağıtım ve tüketimini sorgular. Sanatçı, Chisenhale Gallery’deki sergisi kapsamında hareketli görsellerden oluşan yeni bir enstalasyon üretti. 

Cennetoğlu’nun birden fazla isme sahip eseri, sanatçının kişisel arşivinden derlenen dijital görsellerden oluşuyor. Sergi süresince, 10 Haziran 2006’dan 21 Mart 2018’e kadar olan süreci kapsayan, müdahale edilmemiş, kronolojik bir düzenle akan görsel ve videoları içeren ve 128 saat 22 dakika süren çalışmanın her gün farklı bir bölümü gösterilecek. Çalışma, sanatçının kızının doğumundan sanat pratiğine dair belgesel nitelikte görüntülere, çeşitli protestolar ve seremonileri kapsayacak şekilde, kişisel, teknolojik, sosyal ve politik değişimlerin izini sürüyor.

Chisenhale Gallery’de sergilenen eserinin yanı sıra, Cennetoğlu her sene UNITED for Intercultural Action tarafından güncellenen Liste’nin 20 Haziran 2018 Dünya Mülteci Günü’nde The Guardian gazetesiyle birlikte basılı ve online olarak dağıtımını sağladı. Liste, 1993’ten bu yana Avrupa sınırlarında veya sınırları içerisinde hayatını kaybeden 34,361 mülteci ve göçmenin bilgisinin kaydını tutuyor. Sanatçı, çeşitli sanat çalışanları ve kurumların işbirliğiyle, 2007 yılından itibaren Liste’nin kamusal alanlarda dağıtımını ve dolaşımını billboardlar, toplu taşıma araçları ve gazeteler aracılığıyla gerçekleştirdi. Londra Chisenhale Galeri ve Liverpool Bienali iş birliğiyle üretilen Liste’nin ücretsiz kopyalarına Chisenhale Galeri (28 Haziran–26 Ağustos 2018) ve Liverpool Bienali (14 Temmuz–28 Ekim 2018) aracılığıyla erişilebilir.

Banu Cennetoğlu Hakkında

Banu Cennetoğlu (1970, Ankara), İstanbul, Paris ve New York’ta okuduktan sonra, 2012 yılında Amsterdam’da bulunan Rijksakademie van Beeldende Kunsten’e misafir sanatçı olarak kabul edildi. Sanatçının işleri, 3. ve 5. Berlin Bienali’nde (2004 ve 2008), 10. İstanbul Bienali ve 1. Atina Bienali’nde (2007), Murcia’da düzenlenen Manifesta 8’de (2010), 10. Gwangju Bienali’nde (2014), Türkiye’yi temsil eden iki sanatçıdan biri olarak 53. Venedik Bienali’nde (2009) ve Documenta (14)’da (2017) sergilendi. Berlin’deki DAAD Sanatçı programına (2016) davet edilen altı sanatçıdan biri olan Cennetoğlu, aynı zamanda sanatçı kitaplarının sayılı edisyonlarının toplanmasına, arşivlenmesine, sergilenmesine ve basımına yönelik çalışan BAS adlı kâr amacı gütmeyen proje alanını yürütüyor.

Chisenhale Gallery Hakkında

Chisenale Gallery, uluslararası ve yerel sanatçıların yeni yönelimlerini teşvik ederek, kariyerlerine yön verecek nitelikte çalışmalarını gerçekleştirmelerini destekler. Kurum, izleyiciler için ise bu üretim sürecine katılımcı ve eleştirel bir yaklaşımla dâhil olabilecekleri bir alan yaratır.

35 yıllık geçmişinde çeşitli ödüller alan Chisenale Gallery, güncel sanat alanında Londra’nın önde gelen, yenilikçi platformlarından biridir. Yeni yetenekleri sanat dünyasına tanıtan galeri, özellikle gençleri hedefleyerek çeşitli izleyici gruplarını biraraya getirir. Chisenhale Gallery sanatçılara üretim desteği veren, sergi alanı ve araştırma merkezi olarak faaliyet gösteren bir kuruluştur.