Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Banu Cennetoğlu, İnci Eviner

SAHA, 14 Temmuz—28 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen Liverpool Bienali’ne davet edilen Banu Cennetoğlu ve İnci Eviner’e yeni eser üretimi desteği verdi.

Banu Cennetoğlu her sene UNITED for Intercultural Action tarafından güncellenen Liste'nin 20 Haziran 2018 Dünya Mülteci Günü’nde The Guardian gazetesiyle birlikte basılı ve online olarak dağıtımını sağladı. Liste, 1993’ten bu yana Avrupa sınırlarında veya sınırları içerisinde hayatını kaybeden 34,361 mülteci ve göçmenin bilgisinin kaydını tutuyor. Sanatçı, çeşitli sanat çalışanları ve kurumların işbirliğiyle, 2007 yılından itibaren Liste'nin kamusal alanlarda dağıtımını ve dolaşımını billboardlar, toplu taşıma araçları ve gazeteler aracılığıyla gerçekleştirdi. Londra Chisenhale Galeri ve Liverpool Bienali iş birliğiyle üretilen Liste’nin ücretsiz kopyalarına Chisenhale Galeri (28 Haziran–26 Ağustos 2018) ve Liverpool Bienali (14 Temmuz–28 Ekim 2018) aracılığıyla erişilebilir.

İnci Eviner, Liverpool Bienali için “Reenactment of Heaven” isimli bir film üretiyor. Film, cennet fikri üzerine yoğunlaşıp din ve ekonominin arasındaki etkileşimi, birbirlerine ne şekilde karşı çıktıklarını ve farklı bağlamlarda birbirlerini nasıl tanımladıklarını araştırıyor. “Male gaze”in hakim olduğu toplumda kadının rolünü araştıran Eviner, kadının genellikle sadakat ve saygıyla bağdaştırılan bir alan olan cennetteki yerini sorgular. Sanatçı, kadınları baskıya karşı mücadelelerinde yüreklendirmeyi amaçlayarak filminde kadın dansçı ve oyuncularla işbirliği yapar.

Sanatçılar Hakkında

Banu Cennetoğlu (1970, Ankara), İstanbul, Paris ve New York’ta okuduktan sonra, 2012 yılında Amsterdam’da bulunan Rijksakademie van Beeldende Kunsten’e misafir sanatçı olarak kabul edildi. Sanatçının işleri, 3. ve 5. Berlin Bienali’nde (2004 ve 2008), 10. İstanbul Bienali ve 1. Atina Bienali’nde (2007), Murcia’da düzenlenen Manifesta 8’de (2010), 10. Gwangju Bienali’nde (2014), Türkiye’yi temsil eden iki sanatçıdan biri olarak 53. Venedik Bienali’nde (2009) ve Documenta (14)’da (2017) sergilendi. Berlin’deki DAAD Sanatçı programına (2016) davet edilen altı sanatçıdan biri olan Cennetoğlu, aynı zamanda sanatçı kitaplarının sayılı edisyonlarının toplanmasına, arşivlenmesine, sergilenmesine ve basımına yönelik çalışan BAS adlı kâr amacı gütmeyen proje alanını yürütüyor.

İnci Eviner (1956, Ankara), çalışmalarında arzu ve felaket politikalarını, uzamı, öznelliği ve öznellik olanaklarını irdeler. Bir sanatçı olarak, bize eşlik eden travmaların yeni tür bir dinleme ve tanıklık gerektirdiğinin farkındadır. Sanatçı, iktidarın kadın bedeni üzerindeki mevcut uygulamalarının izini sürer ve sürekli sahneye konulmakta olan sabit kimliğin ötesini araştırır. Yapıtları dünyanın dört bir yanındaki kişisel sergiler ve grup sergilerinde yer almış olan Eviner, İstanbul, Venedik, Tayvan, Selanik, Şangay ve Busan gibi pek çok bienale davet edildi. Sanatçının yapıtları The Drawing Center, the Philadelphia Museum of Art, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Massachusetts Museum of Contemporary Art ve Palais des Beaux-Arts, Lille gibi müzelerde sergilendi. Eviner, 2017 yılında Sharjah Bienali Ödülü’nü kazanan sanatçıları arasında yer aldı.

Liverpool Bienali Hakkında

Liverpool Bienali, Birleşik Krallık’ta yer alan bir güncel sanat bienalidir. Her iki senede bir, şehrin kamusal alanlarında, galeri ve müzelerinde ve online olarak düzenlenen Bienal, uluslararası sanatçıların eserlerini üretip sergilemelerini destekler. Araştırma, eğitim, residency ve eser üretimini içeren bir programla desteklenen Bienal’de, 1998’den bu yana 300’ün üzerinde eser üretilmiş, 450 sanatçının eserleri sergilemiştir.