Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Barış Doğrusöz, "Europos Dura project — a relational excavation"

SAHA, Paris'te bulunan Kadist'te 24 Şubat–16 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenen “Conceal, cover with sand, replicate, translate, restore” adlı sergiye davet edilen Barış Doğrusöz'ün yeni eser üretimine destek verdi.

‘’Conceal, cover with sand, replicate, translate, restore’’ sergisi, çatışma halindeki nesneleri ele alan sanatsal projeleri ortaya koyarken, aynı zamanda bir araç veya tanık olarak rollerini de inceliyor. Eserlerin farklı evrelerdeki aşamaları, sanatçıların yöntemlerinin vurgulanması için gösterilirken, tarihsel referanslar, mevcut siyasi sorunlara bir cevap ile birlikte sunuluyor.

Barış Doğrusöz'ün "Europos Dura project — a relational excavation" adlı videosu, kalenin gömülmesinin bir direniş stratejisi haline geldiği Suriye'deki Europos Dura arkeolojik alanının bir çalışmasını sunuyor. Çıkar çatışmalarını devam ettiren ve sanat ile iktidar arasındaki ilişkiyi vurgulayan uluslararası krizlerle karşı karşıya olduğumuz bu günlerde, yönetim, kültürel miras sorusu ile okunabilir.

Sanatçılar: Pio Abad, Mariana Castillo Deball, Barış Doğrusöz, Chrysanthi Koumianaki ve Alexandra Pirici.

Barış Doğrusöz Hakkında

Barış Doğrusöz (1978, Strasbourg) 2001’de BA derecesiyle ve 2003’te ise MFA derecesiyle HEAR’dan (Haute Ecole des Arts du Rhin - Ecole Supérieure des Beaux-Arts Le Quai) mezun oldu. Doğrusöz’ün önümüzdeki baharda Shargah Bienali’nde gösterilecek olan işleri, daha önce Abbemuseum, Eindhoven (2016); SALT Beyoğlu, İstanbul (2015); Asia Culture Center, Gwangju (2015); nGBK, Berlin (2015); ve Crossing Borders, Traversing anlatılar sempozyumu, University of St. Andrews (2014)’ta sergilendi.

Barış Doğrusöz’ün pratiği başlangıç ​​noktasını, az ya da çok uzak geçmişteki kalıntı konusu ile buluyor. Doğrusöz, bu tarihsel alt katmanı uygunlaştırıp canlandırarak, kendi anladığımız dünyayı ve tarihini sorgulayana kadar fiziksel veya sembolik olarak bölge, sınır ve ölçek kavramını ele alan video ve yerleştirmeler yaratıyor.

Kadist Hakkında

Kadist, sanatın yenilikçi bir topluma önemli katkı sağladığına inanan kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. Programları, çoğunlukla koleksiyonunda temsil edilen sanatçıların, bugünün önemli konuları ile etkileşimini sağlamaya teşvik etmektedir. Kadist'in koleksiyonları ve üretimleri, çağdaş sanatın küresel kapsamını yansıtır ve programları kapsamında sanatçılar, küratörler ve dünyanın birçok sanat organizasyonu ile işbirliği geliştirir. Kadist'in Paris ve San Francisco'da yer alan merkezlerindeki yerel programları arasında sergiler, halka açık etkinlikler, misafir sanatçı programları ve eğitim girişimleri yer alır.