Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Burak Arıkan

How to Gather? Acting in a Center in a City in the Heart of the Island of Eurasia

22 Eylül–1 Ekim 2015 tarihlerinde "How to Gather?" başlığıyla altıncısı düzenlenen Moskova Bienali, Defne Ayas, Bart De Baere ile Nicolaus Schafhausen eşküratörlüğünde düzenleniyor. SAHA, Bienale Türkiye'den davet edilen sanatçı Burak Arıkan'ın katılımına destek verdi.

Moskova Bienali, on güne yayılan program süresi boyunca sanat ve kültür çalışanlarına ev sahipliği yaparak tüm katılımcı ve ziyaretçilerin dahil olduğu bir düşünme platformu yaratıyor. Nasıl biraraya gelinir, nasıl birlikte yaşanır ve gelecek için yeni kapasiteler nasıl etkinleştirilir? sorularından hareketle 70’ten fazla uluslararası sanatçı ve düşünür ile işbirliği yapan program, sanat sunumunun mevcut kapasitesini yeniden tanımlamayı hedefliyor.   

Bienal, kendi altyapısının bir parçası olarak hemen orada belgelemek, düzeltme yapmak ve derinlemesine düşünmek için bir basın ve medya masasına yer veriyor. 10 günlük buluşmanın ardından, Singapurlu film yönetmeni Ho Tzu Nyen’in belgeseli, ek açıklamalı belgelerin yer aldığı bir web sitesi, kitap ve belgesel bir sergi gibi farklı arşivleme formatları, 3 Ekim–1 Kasım 2015 tarihlerinde bienal mekânında yer alıyor.

Burak Arıkan yönetiminde gerçekleştirilen “Creative and Critical Use of Complex Networks” adlı toplantı, katılımcıların kendilerini ve toplumlarını etkileyen konulardaki eleştirel ilişkilerin haritalandırılması üzerine kurgulandı. Arıkan’ın konuşma ve atölye çalışması, yaratıcı ve eleştirel bir ortam olarak ağlar hakkında bireysel düşünmeyi genişletmek amacıyla, haritalama ve görsel analizler yoluyla karmaşık ağların tasarımı ve anlaşılmasına odaklanıyor. Buluşma sonucunda ortaya çıkan işler, Moskova Bienali’nin belgesel sergi bölümünde gösteriliyor.

Burak Arıkan Hakkında

Burak Arıkan 2006'da MIT Media Lab’de John Maeda’nın yönettiği Physical Language Workshop grubundan mezun oldu. MIT’den önce Amerika ve Türkiye’de bilgi mimarı ve görsel tasarımcı olarak çalıştı. 2004'te İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden yüksek lisans ve 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden lisans dereceleri aldı.

Burak Arıkan sanatçı olarak karmaşık ağlı sistemlerle çalışır. İşlerinde ekonomik, politik, sosyal konuları soyut mekanizmalarla harmanlayarak ağ haritaları ve tahmin sistemleri yaratır, performanslar yapar ve bu sayede görünmez güç ilişkilerini görünür kılarak tartışmaya açar. Arıkan’ın yazılımları, baskıları, yerleştirmeleri ve performansları yerel ve uluslararası bir çok kurumda sergilenmektedir. Arıkan, Graph Commons kolektif “ağ haritalama” platformunun kurucu üyesidir.