Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Burak Delier

Burak Delier: Freedom Has No Script

Londra’da bulunan Iniva, Burak Delier’in kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. SAHA, sanatçının 26 Mart–17 Mayıs 2014 tarihleri arasında görülebilecek sergisi için destek verdi.

Burak Delier sergisinde son çalışmalarını ve Rivington Place’deki Iniva’nın (Uluslararası Görsel Sanatlar Enstitüsü) siparişiyle üretilen yeni filmini sergiliyor. Delier’in işleri, Türkiye ve çevresi ile ilişkili bir şekilde toplum eleştirisi yapmak için ciddiyet ve zekâyı dengeleyerek kapitalizm ve sanat arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Delier, politik konulara değinen işlerinin yer aldığı “Freedom Has No Script” sergis için İstanbul Gezi Parkı, Tahrir Meydanı ve Occupy New York gibi isyan ve protesto hareketlerinin kaotik, anarşist ruhundan ilham aldı.

Sergideki işler Collector's Wish (2012), The Deal (2013), Crisis and Control (2013) ve Iniva için ürettiği Songs of the Possessed (2014) gibi çeşitli film enstelasyonlarından oluşuyor. Bu incelikli ve şakacı çalışmalar, ekonomi kavramına bakıyor ve kültürel sistem içinde 'güç'ün yerinin yanı sıra insanların kurumsal ortamın doğasına nasıl karşı koyabileceğini araştırıyor. Bu filmlerin çoğu, araştırmasının parçası haline gelen ve sanat eserlerinin gücüne katkıda bulunan katılımcıları içeriyor.

Delier, dünya genelinde bir sonraki nesil sanatçılara yeni iş üretme fırsatı sunmayı hedefleyen Iniva’nın Komisyonlar ve Sergiler Fonu için eser üretmek üzere davet edilen ilk sanatçı oldu.

Burak Delier ile işi üzerine kısa bir röportaj:
http://www.iniva.org/exhibitions_projects/2014/burak_delier/interview_with_burak_delier

Burak Delier Hakkında

Burak Delier (1977) güncel sanat üzerinden kapitalizmi araştıran bir sanatçı. Sanat eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Yıldız Üniversitesi’nde tamamlamış olan Delier, İstanbul’da Pilot ve Outlet’te kişisel sergiler açtı, Avrupa’da karma sergilere katıldı. Delier’in işleri 2008 ve 2010’da Taipei Bienali’nde, 2005 ve 2007’de ise İstanbul Bienali’nde yer aldı. İstanbul’da yaşayıp çalışan sanatçı işlerini ilk defa Londra’da ve Britanya’da gösteriyor. 

Iniva Hakkında

Iniva (Uluslararası Görsel Sanatlar Enstitüsü) toplum ve politikanın kesiştiği konularda faaliyet göstermektedir. Özellikle çağdaş toplumun çeşitliliğini yansıtan güncel görsel sanatta, yeni fikirler ile ortaya çıkan tartışmalar arasında bağ kurar. Görsel kültürün canlılığını keşfetmek için sanatçılar, küratörler, yaratıcı üreticiler, yazarlar ve kamuoyu ile çalışır. Iniva Arts Council England tarafından desteklenmektedir. www.iniva.org