Desteklenen Projeler

EN TR Ara

Can Altay

Inland

Carricola organik sebze ve el sanatlarının yer aldığı yeni sokak pazarını açtı. Pazar tezgahları, komşular tarafından Can Altay ile bir yıllık diyaloglarının sonucunda yerel olarak üretildi.

Can Altay’ın projesinin başlangıç ​​noktası, son yıllarda Carrícola (Valencia) sakinleriyle geliştirdiği işbirliğine dayanıyor. Köy halkı, sürdürülebilir tarım modelinin henüz gelişmekte olduğu bir dönemde topraklarının geniş bir bölümünü ekolojik olarak işlemeye başlamıştı. Bu konuda öncülüğe devam eden köy, üretimlerini pazarlamak ve köyü canlandırmak üzere tüm komşularını da sürece dahil ediyorlar. Altay’ın projesi, haftalık yerel sebze pazar kurmak için yeni bir inisiyatifle birleşerek, Campo Adentro ile birlikte girişimin karşılaşması, desteklenmesi ve dolaşımı için biçimler önermektedir.

Can Altay 31 Mart’ta Valencia şehrine giderek Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileriyle birlikte yuvarlak masa etrafında Fernando Garcia Dory ve Smart Museum of Chicago ‘nun küratörü Stephanie Smith ile birlikte bir sunum gerçekleştirdi.

Can Altay Hakkında

Ankara doğumlu Can Altay İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır. Ankara'daki Bilkent Üniversitesi'nde Sanat, Tasarım ve Mimari alanında doktora yapmış olan Altay Malmö Sanat Akademisi'nde ve Lund üniversitesi'nde lisansüstü eğitim almıştır; Bilkent Üniversitesi'nde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı dallarında lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Altay, Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde ders vermektedir. Yakın zamandaki kişisel sergileri arasında, "COHAB: an assembly of spare parts", Casco: Office for Art, Design and Theory, Utrecht, Hollanda, 2011; "The Church Street Partners' Gazette", Showroom, Londra, İngiltere, 2010; "Setting a Setting / Forecasting a Broken Past", Künstlerhaus Bethanien, Berlin, Almanya, 2008; "Ey Ahali! / Setting a Setting / Letting a Setting Go," Spike Island, Bristol, İngiltere, 2007; "No Bar, Just Bottles", Sala Rekalde, Bilbao, İspanya, 2006 vardır. Son dönemdeki kamusal alan projeleri arasında: "Distributed" Frieze Projects East, Londra Olimpiyatları, İngiltere, 2012; "The Ground was Divided, We Jumped," Transeuropa Festivali, Londra, Paris, Bologna, Cluj Napoca, 2011; "PARK: Bir İhtimal," Nişantaşı Cumhuriyet Parkı, İstanbul, 2010 sayılabilir.

Campo Adentro Hakkında

Inland - Campo Adentro, Fernando Garcia Dory tarafından başlatılan toplumsal bir heykel ve kültürel bir stratejidir. Başta İspanya’ya odaklanarak, şehir ve kırsal arasındaki ilişkide bölgenin, jeopolitiğin, kültürün ve kimliğin rolünü inceler. 2010 – 2013 yılları arasında yaptığı aktiviteler arasında; araştırma ve analiz aşamalı film programları, Reina Sofia’da 200’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen uluslararası bir konferans,  400 başvuru arasından seçilen 22 sanatçının köy evlerinde gerçekleştirdiği misafir sanatçı programı ve Can Altay, Wochenklausur, Agency, Patricia Esquivias o Mario Garcia Torres gibi uluslararası sanatçıların davet edildiği etkinlikler, çeşitli sergiler ve kitap koleksiyonları yer almaktadır. Campo Adentro sanatçılar, çiftçiler, aydınlar, kırsal kalkınma ajanları, siyasete yön verenler, küratörler ve sanat eleştirmenleri için etki, değişim ve eylem için bir platform sunuyor.