Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Can Altay

Inland

Carricola organik sebze ve el sanatlarının yer aldığı yeni sokak pazarını açtı. Pazar tezgahları, komşular tarafından Can Altay ile bir yıllık diyaloglarının sonucunda yerel olarak üretildi.

Can Altay’ın projesinin başlangıç ​​noktası, son yıllarda Carrícola (Valencia) sakinleriyle geliştirdiği işbirliğine dayanıyor. Köy halkı, sürdürülebilir tarım modelinin henüz gelişmekte olduğu bir dönemde topraklarının geniş bir bölümünü ekolojik olarak işlemeye başlamıştı. Bu konuda öncülüğe devam eden köy, üretimlerini pazarlamak ve köyü canlandırmak üzere tüm komşularını da sürece dahil ediyorlar. Altay’ın projesi, haftalık yerel sebze pazar kurmak için yeni bir inisiyatifle birleşerek, Campo Adentro ile birlikte girişimin karşılaşması, desteklenmesi ve dolaşımı için biçimler önermektedir.

Can Altay 31 Mart’ta Valencia şehrine giderek Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileriyle birlikte yuvarlak masa etrafında Fernando Garcia Dory ve Smart Museum of Chicago ‘nun küratörü Stephanie Smith ile birlikte bir sunum gerçekleştirdi.

Can Altay Hakkında

Can Altay (1975, Ankara) çalışmalarında kentsel alan, şehir yaşamı, beşeri üretim ve sanatsal aktivite gibi meseleleri ele alır; imgeler, objeler ve alanlardan faydalanır. Genellikle kentsel sosyal duruma ve medenileşmenin getirdiği paradokslara değinen sanatçının işleri, sergiler ve yayınlar aracılığıyla oluşur.

Can Altay’ın kişisel sergilerini yaptığı yerler arasında ar/ge kunst (Bolzano); Arcade (Londra); SALT (İstanbul); Casco (Utrecht); The Showroom (Londra) ve Spike Island (Bristol) vardır. Sanatçının çalışmaları İstanbul, Havana, Busan, Gwangju, Marakeş, Taipei ve Selanik bienallerinde yer almış ve Walker Art Center (Minneapolis), VanAbbe Müzesi (Eindhoven), MAXXI (Roma), ZKM (Karlsruhe), Artists Space (New York), and SALT (İstanbul) gibi galeri ve müzelerde işleri sergilenmiştir. Kamusal projeleri arasında “Manifaturacılar Çarşısı Plakçılık Sunar” (İstanbul, 2017); "Loughborough Records Presents Presence" (Loughborough, 2016); "Inner Space Station" (New York, 2013); "Distributed" (Londra, 2012); “The Church Street Partners’ Gazette” (Londra, 2010–13) and "PARK: bir ihtimal" (İstanbul, 2010) sayılabilir.  Can Altay, “Ahali: a journal for setting a setting” ve Bedford Press tarafından yayımlanan antolojinin editörlüğünü yapmaktadır. Yazıları Frieze, Artforum, domus ve AD (Architectural Design) gibi yayınlarda yer almıştır. Altay, Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı görevindedir ve Doçent Doktor ünvanıyla ders vermektedir.

Campo Adentro Hakkında

Inland - Campo Adentro, Fernando Garcia Dory tarafından başlatılan toplumsal bir heykel ve kültürel bir stratejidir. Başta İspanya’ya odaklanarak, şehir ve kırsal arasındaki ilişkide bölgenin, jeopolitiğin, kültürün ve kimliğin rolünü inceler. 2010 – 2013 yılları arasında yaptığı aktiviteler arasında; araştırma ve analiz aşamalı film programları, Reina Sofia’da 200’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen uluslararası bir konferans,  400 başvuru arasından seçilen 22 sanatçının köy evlerinde gerçekleştirdiği misafir sanatçı programı ve Can Altay, Wochenklausur, Agency, Patricia Esquivias o Mario Garcia Torres gibi uluslararası sanatçıların davet edildiği etkinlikler, çeşitli sergiler ve kitap koleksiyonları yer almaktadır. Campo Adentro sanatçılar, çiftçiler, aydınlar, kırsal kalkınma ajanları, siyasete yön verenler, küratörler ve sanat eleştirmenleri için etki, değişim ve eylem için bir platform sunuyor.