Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Can & Aslı Altay, Burak Arıkan, Cevdet Erek

5. Marakeş Bienali

Marakeş Bienali’nin beşinci edisyonu “Where Are We Now?” başlığı altında Fas ve ülkenin bölgeyle olan ilişkisine odaklanıyor. 

26 Şubat–31 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenen Marakeş Bienali’nin 5. edisyonuna Türkiye’den Can & Aslı Altay, Burak Arıkan ve Cevdet Erek davet edildi. Bienalde Can & Aslı Altay “An Archipelago from the Mediterranean”, Burak Arıkan “Monovacation” adlı video ve Cevdet Erek “Courtyard Ornamentation with Sounding Dots and a Prison” adlı işleriyle yer alıyor. SAHA Derneği bienale davet edilen Türkiye’den sanatçıların yeni iş üretimleri için destek verdi.

Marakeş Bienali’nin beşinci edisyonu “Where Are We Now?” başlığı altında Fas ve ülkenin bölgeyle olan ilişkisine odaklanıyor. Can & Aslı Altay şehrin katmanlı olmasından ilham alarak mimari yapıda bir enstelasyon ve buna eşlik eden bir yayın oluşturdu. Cevdet Erek kentin geleneksel binalarına odaklanarak oluşturduğu araştırmasının sonucunda sese dayalı bir enstelasyon üretti. Burak Arıkan ise 144 ülke arasından rastgele seçilen 20 ülkenin resmi turizm tanıtım filmlerinin kullanıldığı bir bilgisayar yazılımı ile yönetilen “Monovacation” isimli video işini gösterime sunuyor.

Hicham Khalidi’nin küratörlüğünde düzenlenen sergiye, 43 sanatçı davet edildi. 

Katılan Sanatçılar
Adriana Lara, Agnes Meyer-Brandis, Anne Verhoijsen, Asim Waqif, Burak Arıkan, Can & Aslı Altay, Cevdet Erek, Charif Benhelima, Éric Van Hove, Gabriel Lester, Ghita Khamlichi, Hamid el Kanbouhi, Hamza Halloubi, Hassaan Kahn & Ibtesam Gazder, Hiba Khamlichi, Hicham Benohoud, Iman Issa, Jelili Atiku, JG Thirlwell, Kader Attia, Katarina Zdjelar, Katinka Bock, Keren Cytter, Khaled Sabsabi, Lili Reynaud-Dewar, Max Boufathal, Mohamed Arejdal, Mounira Al Solh, Mustapha Akrim, Pamela Rosenkranz, Patrick Wokmeni, Randa Maroufi, Saâdane Afif, Sandra Niessen, Saout Radio (Younes Baba-Ali & Anna Raimondo), Saud Mahjoub, Shezad Dawood, Tala Madani, Wafae Ahalouch el Keriasti, Walid Raad, Yassine Balbzioui, Younes Rahmoun and Zaynab Khamlichi.

http://www.marrakechbiennale.org/5th-edition-2014/theme

Marakeş Bienali Hakkında

Beş hafta süren Marakeş Bienali, uluslararası arena üzerine devamlılığı olan entelektüel ilişkiler kurarak ve güncel fikirler için dinamik bir merkez olarak Fas’a dikkat çekmeyi hedefliyor. Bienalin hem yerel hem uluslararası anlamda rolü zamanla dönüşüm geçirdi. Güney Afrika’daki etkinliklerin ışığında, hedefi daha uygun olamazdı. Bölge ve halkı için önemli ve devam eden sosyal, ekonomik ve kültürel faydayı desteklemenin yanı sıra Bienal, Fas’ın ifade ve tartışma özgürlüğünü cesaretlendiren açık bir toplum olduğunu dünyaya göstermeyi amaçlıyor.