Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

CANAN

Striga

SAHA, 21 Temmuz – 28 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşen Industrial Art Biennial’a Türkiye’den davet edilen sanatçı CANAN’ın yeni eser üretimine destek verdi.

Labin Art Express tarafından düzenlenen ve ikinci edisyonu Hırvatistan’ın farklı şehirlerinde gerçekleşen Industrial Art Biennial kapsamında CANAN, İstirya yarımadasında yer alan Pula şehrindeki Roman Amfitiyatrosu galerisinde “Striga” (Witchweed) adlı mekâna özgü bir enstalasyon eseri üretiyor. İlhamını şifa niyetiyle kullanılan ‘striga’ bitkisinden, hayaletlerle ilgili İstiryan folklör mirasına özgü masallardan ve mekânın kültürel geçmişini referans noktası alan CANAN, mistik bir atmosfer kurguluyor. Kehanet tanrıçası Nemesis ve düalizm tanrısı Mithra’ya ithaf edilen mekân içerisinde iki farklı bölüme ayrılan enstalasyon, geleneksel cam boyama teknikleri ve özel İstirya ikonografisi aracılığıyla süslenmiş cam üzerinde ışıklı objeler ve resimler barındırıyor. Aynı zamanda karanlık bir ortamda sergilenecek olan bu eseri ile CANAN, görünürlüğü kısıtlayarak iyi-kötü, aydınlık-karanlık ve görüntü-yansıma gibi düalist kavramlar ile oynamayı hedefliyor. 

CANAN Hakkında

CANAN (1970, İstanbul), 1992 yılında Marmara Üniversitesi’nde İşletme bölümünü ve 1998 yılında Marmara Üniversitesi Resim bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Almanya ve Amerika’da çeşitli misafir sanatçı programlarına katılım gösterdi. Kişisel sergi ve projeleri arasında “Kaf Dağının Ardında”, Arter Sanat İçin Alan, 2017, Istanbul, “Işıl Işıl Karanlık”, Rampa Galeri, Istanbul (2016) “Yalvarırım Bana Aşktan Söz Etme” Siyah Beyaz Galeri, Ankara (2014); X-ist’te gerçekleştirdiği “Türk Lokumu” (2012) ve “Bıyık Kedide de Vardır” (2010). Ayrıca "Tecrit" KIBLA Multimedia Center, Maribor (2010); “Bahname”, Masa Projesi, İstanbul (2007); “…nihayet içimdesin”, İstanbul (2000) yer alır. Katıldığı karma sergiler arasında “Jameel Prize 4” A. Kasteyev State Museum of Arts, Almaty, Kazakhstan(2017),“Mother Tongue” Museum of Oslo, Interkulturelt Musseum, Oslo (2017), “Mother Tongue, A Visual Journey inside heritahe, gender,politics and wars”, Sandnes Kunstforening, Sandnes (2017), “Mother Tongue, A Visual Journey inside heritahe, gender,politics and wars”, Bodo Kunstforening, Bodo (2017), “Jameel Prize” Asia Cultural Centre (ACC) (2017), Gwangju Korea, “Jameel Prize 4”, Pera Müzesi, Istanbul (2016) “Politische Kunst im Widerstand in der Türkei”, NGBK, Berlin (2015) yer alıyor.

Industrial Art Biennial Hakkında

Industrial Art Biennial, Labin Art Express adlı kurum tarafından 2014 yılında pilot edisyon olarak başlatıldıktan sonra 2015 yılında ilk edisyonu düzenlenerek hayata geçirilmiştir. Labin Art Express ise 1998 yılında bağımsız kültürel ve sanat derneği olarak bir grup sanatçı tarafından günümüz sanatının genç, modern, çok yönlü ve dönüştürücü olması gerektiği düşüncesi ile Hırvatistan’ın İstirya yarımadasında kurulmuştur. Eski İstiryan kömür madenlerinin mimari mirasının proaktif olarak korunması, alternatif bir sanat ve gençlik kültür yapısının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile İstirya yarım adasını ve Hırvatistan’ı kalkındırmayı ve farkındalık kazandırmayı misyon edinir. Ayrıca alternatif bir sanat kültürü yaratarak İstirya halkı ile güncel sanat arasında bir köprü kurmayı hedefleyen kurum, Industrial Art Biennial ile Hırvatistan’ın kültürel mirasını da düzenlediği etkinlikler aracılığı ile korumayı amaçlar.