Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Cansu Çakar, Kıymet Daştan | Home Workspace Program

Home Workspace Program 2018—2019

SAHA, Ashkal Alwan sanat kurumuyla sürdürdüğü işbirliğiyle Türkiye’den sanatçıların Beyrut’taki Homeworks Space Program isimli misafir sanatçı programına katılımını destekliyor. Bu yıl sekizincisi düzenlenen Home Workspace Program’a Türkiye’den iki sanatçı, Cansu Çakar ve Kıymet Daştan davet edildi.

Sanatçıların 1 Ekim 2018 ile 14 Temmuz 2019 arasında katılacağı Home Workspace Program, Celine Condorelli, Yasmine Eid-Sabbagh, Iman Issa, Maha Maamoun, Suhail Malik ve Joe Namy tarafından düzenlenen 6 atölye çalışmasının yanı sıra misafir hocalar Lawrence Abu Hamdan, Mirene Arsanios, Walid Raad, Walid Sadek, Rayyane Tabet, Jalal Toufic ve Akram Zaatari’nin yürüteceği seminerlerden oluşuyor.

Sanatçılar Hakkında

Cansu Çakar (1988, İstanbul), Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Anasanat Dalı’dan mezun oldu. Budapeşte’de Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi Grafik Tasarım eğitimi aldı. Sanatçı, 2015 yılında SAHA Derneği’nin desteklediği 14. İstanbul Bienali’ne katıldı. Eserlerinde geleneksel Türk sanatı yöntemlerini çağdaş yaklaşımlarla ve sorunsuz geçişlerle bağlarken, Doğu ve Arap sembollerinin bir araya gelmesiyle, Türkiye'nin de içinde bulunduğu sonsuz ikilemi minyatür tekniğiyle ortaya çıkarır. Yazma eserlerdeki üretim sürecinin doğası gereği, Çakar'ın çalışmalarında kolektif üretim ön plana çıkar.

Kıymet Daştan (1980, İstanbul), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nü (2008) bitirdi ve Milano’daki Domus Academy’de tasarım yüksek lisansı (2014) yaptı. Türkiye’nin çeşitli kamusal alanlarına heykeller yapan ve İstanbul ve Nice’de olmak üzere iki kişisel sergi açan sanatçı, şimdiye kadar yurt içi ve yurt dışında çeşitli galeri ve kamusal alanlarda birçok karma sergiye, misafir sanatçı programına ve sempozyuma katıldı. 2008’de Sabancı Sanat Ödülleri; Heykel Bölümü Birincilik ödülü, 2013‘de JTR Mücevher Tasarım yarışması; birincilik ödülü gibi birçok yarışmada dereceler kazandı.

Ashkal Alwan Hakkında

Lübnan Plastik Sanatlar Derneği Ashkal Alwan, Beyrut merkezli kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. 18 yılı aşkın süredir kurum, disiplinler ve medya üzerinden yaratıcı ve entellektüel  çabanın üretimi, kolaylaştırılması ve dolaşımına kendini adamıştır. Ashkal Alwan’ın programları kapsamında; Lübnan ve yurtdışında farklı küratörlerin projelerinden oluşan ve kültürel pratikler üzerine düzenlenen Home Works Forum, sanatçı kitapları ve basılı işlerin yayımlanması, misafir sanatçı programları ve video prodüksiyonu, gösterim programlarını içeren Video Works düzenlenmektedir. Ashkal Alwan, Beyrut’ta sanat eğitimi ve üretimi için kullandığı 2000m²’lik mekânı Home Workspace’i 2011 yılında kullanıma açtı.