Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Cevdet Erek

© Stuart Whipps

Alt Üst - Spike Island

Bristol’de bulunan Spike Island, Cevdet Erek’in kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. SAHA, sanatçının 15 Şubat–13 Nisan 2014 tarihleri arasında görülebilecek sergisi için yeni eser üretimine destek verdi.

Alt Üst, seyircinin bilinen çevre algısını ve deneyimini değiştirmek için video, ses ve imajı birleştiriyor. Erek, dünyayı kavramamızı sağlayan ve yaşamlarımızı mekanın ölçümü (metre sistemi), zaman (takvim ve saat) ve müzik temposu (dakika vuruşu) yoluyla organize etmemizle ilgileniyor. Sanatçı, ritimlerin ve işaretlerin kendi versiyonlarıyla çalışarak Spike Island’daki galeri için yeni bir sarmal enstelasyon yaratıyor.  Galerinin mimarisine, binanın sunduğu seslere ve geniş anlamda Bristol müzik sahnesine yeni bir karşılık getiriyor.   

http://www.spikeisland.org.uk/events/exhibitions/altust/

Spike Island Hakkında

Spike Island çağdaş sanat ve tasarımın gelişimi için uluslararası bir merkezdir. Britanya’nın Bristol kentinde bulunan merkezde bir galeri, kafe ve sanatçılar, tasarımcılar ve yaratıcı iş alanlarında çalışanlar için bir çalışma alanı bulunuyor. Üretim, sunum ve tartışma için canlı bir merkez olarak, izleyicilere doğrudan katılım ve tartışma gibi yaratıcı pratiklerle fırsatlar sunuyor.

Spike Island’ın vizyonu sanatı toplumun merkezi olarak pozisyonlamak. Kurum bunu iki yolla yapıyor: yüksek kalitede, ilgi çekici sergi ve etkinlik programları sunarak ve sanatçı ve tasarımcı topluluğunun dinamik ve eleştirel bağla gelişimine katkıda bulunarak. Spike Island, uluslararası enstitüler, müzeler ve üniversitelerin yanı sıra yerel ve bölgesel partnerlerle işbirliği içinde çalışıyor.

Cevdet Erek Hakkında

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümünden sonra İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde ses mühendisliği ve tasarımı alanında master ve doktora eğitimini tamamladı.

Yerleştirme, video ve performanslarında zaman ve mekan olgularının çeşitli görsel ve işitsel biçimlere dönüşümünü araştıran Cevdet Erek’in solo sergileri Kunsthalle Basel (2012); Akıncı, Amsterdam (2011) ve 300 m3 Art Space, Göteborg (2009) gibi kurumlarda yer aldı. Eserleri CCA Wattis Institute for Contemporary Arts, San Fransisko (2012); İstanbul Bienali (2011, 2003), Tate Modern, Londra (2011); TBA 21, Viyana (2010)’da grup sergilerinde gösterildi. Sanatçının 2008’de BAS’ın Bent adlı  sanatçı kitabı serisinden çıkan SSS-Halı için Tema ve Çeşitlemeler ile 2012’de Documenta 13 kapsamında Walther König (Köln) yayınevinden çıkmış olan Room of Rhythms 1 adlı kitapları bulunmaktadır. 2012 yılında Documenta 13’e Türkiye’den katılan iki sanatçıdan biri olan Cevdet Erek aynı yıl Nam June Paik ödüllerine aday gösterilmiştir.