Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Cevdet Erek, "Winter Ausstellung – Kış Sergisi"

Winter Ausstellung – Kış Sergisi

SAHA, Kasseler Kunstverein’da 22 Ocak–27 Mart 2016 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Cevdet Erek’in yeni eser üretimine destek verdi.

Cevdet Erek, “Winter Ausstellung  – Kış Sergisi” için müzenin ana mekânını bir şömine odasına dönüştürdü. Sanatçı, Kassel’deki bir aile evinden lokal bir şöminenin canlı görüntüsünü Kunstverein’daki bir ekrana iletiyor. Sanatçı tarafından tasarlanan mobilya seyirciyi istirahate davet ederken, ekrandaki ateş görüntüsü otel barlarında bulunan DVD’den gösterilen sonsuz ateşi anımsatır.

Sanatçı, Kunstverein’ın neoklasik ön cephesindeki yedi pencereyi de MO, DI, MI, DO, FR, SA, SO harfleriyle etiketledi. Bu şekilde ön pencereler, Batı modern çağının en baskın temsili olan takvime dönüştü. Bunların yanı sıra, Erek’in “Day”, “Ruler Day Night” ve “Ruler Centenary” gibi eski işlerinin yeni sunumları da sergide yer alıyor.  

Cevdet Erek Hakkında

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümünden sonra İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde ses mühendisliği ve tasarımı alanında master ve doktora eğitimini tamamladı.

Yerleştirme, video ve performanslarında zaman ve mekan olgularının çeşitli görsel ve işitsel biçimlere dönüşümünü araştıran Cevdet Erek’in solo sergileri Kunsthalle Basel (2012); Akıncı, Amsterdam (2011) ve 300 m3 Art Space, Göteborg (2009) gibi kurumlarda yer aldı. Eserleri CCA Wattis Institute for Contemporary Arts, San Fransisko (2012); İstanbul Bienali (2011, 2003), Tate Modern, Londra (2011); TBA 21, Viyana (2010)’da grup sergilerinde gösterildi. Sanatçının 2008’de BAS’ın Bent adlı  sanatçı kitabı serisinden çıkan “SSS-Halı için Tema ve Çeşitlemeler” ile 2012’de Documenta 13 kapsamında Walther König (Köln) yayınevinden çıkmış olan “Room of Rhythms 1” adlı kitapları bulunmaktadır. 2012 yılında Documenta 13’e Türkiye’den katılan iki sanatçıdan biri olan Cevdet Erek aynı yıl Nam June Paik ödüllerine aday gösterilmiştir.

Kasseler Kunstverein Hakkında

Kasseler Kunstverein, güncel sanatın sunumu ve tanıtımı için bağımsız bir forum olarak 1835 yılında kuruldu. Almanya’da türünün ilk örneklerinden olan kurum, kentsel bağlılık geleneğini temsil eder. Kunstverein bugün, şehrin merkezindeki Museum Fridericianum içindeki 500 m²’lik sergi alanını sanatçılara deneysel çalışmalar için yer açıyor. Senede dört sergi düzenleyen Kunstverein, yıllık medya sanatları sergisi Monitoring, tiyatro performansları ve konserler gibi farklı işbirlikleri projeleri de düzenliyor.

Sergi programı, bir onur kurulu tarafından geliştirilip uygulanıyor. Kasseler Kunstverein’ın küratöryal olarak yerel ve uluslararası sanatçıların kişisel sergilerine odaklanıyor. Sergilenen işler, geniş çerçevede enstalasyon, heykel, resim, medya ve performans sanatları gibi farklı sanatsal formlardan oluşuyor.