Desteklenen Projeler

EN TR Ara

CIMAM

MAM Rio – Museu de Arte Moderna do Rio de Janeiro
© Vicente de Mello

SAHA, CIMAM’a Türkiye’den davet edilen Pınar Öğrenci ve Didem Özbek’in konferansa katılımını destekledi.

CIMAM’ın her sene düzenlediği bu yılki konferans, New Dynamics in Museums: Curator, Artwork, Public, Governance başlığıyla MAM Rio, Museu de Arte Moderna do Rio de Janeiro’nun ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Bu seneki konferans, müzelerin ne temsil ettiği sorusundan çok temsilcilerin kim olduğuna odaklanıyor.  

12 – 14 Ağustos 2013 tarihleri arasında Rio de Janeiro’da gerçekleşen konferansa Türkiye’den Pınar Öğrenci ve Didem Özbek davet edildi. SAHA, MARS İstanbul’un kurucusu Pınar Öğrenci’nin ve PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı’nın kurucularından Didem Özbek’in katılım, ulaşım ve konaklama giderlerini karşılayarak sanatçıların konferansa katılımına destek verdi.

Seyahat Bursu Programı

CIMAM’ın Seyahat Bursu Programı özellikle yeterince temsil edilmeyen bölgelerden ve küçük kurumlardan gelen profesyonellerin katılımına olanak sağlıyor. 2005 yılından bu yana 147 kişi bu programdan faydalandı. Destek veren kurumlar arasında, The Getty Foundation, Fundación Cisneros / Colección Patricia Phelps de Cisneros (FC/CPPC) ya da The Open Society Foundations – Budapeşte bulunuyor. 2012 yılından bu yana the British Council CIMAM yıllık konferanslarına Britanya’dan katılanlara destek veriyor.  

SAHA, CIMAM 2013 Yıllık Konferansı’na katılanları seyahat bursu programı kapsamında destekliyor:

→ Pinar Öğrenci, sanatçı ve mimar, MARS İstanbul, Türkiye
→ Didem Özbek, sanatçı ve tasarımcı, PiST/// İstanbul, Türkiye

CIMAM Hakkında

CIMAM, Modern Sanat Müzeleri ve Koleksiyonları Uluslararası Komitesi, modern ve çağdaş sanat koleksiyonları ve sergilerine ilişkin teorik, etik ve pratik konuların profesyonellerce tartışıldığı uluslararası bir forumdur.

CIMAM’ın şu anda 78 farklı ülkeden 521 üyesi bulunmaktadır. CIMAM Yıllık Konferanslarının ilki 5 Temmuz 1962 yılında Lahey’de düzenlendi. O zamandan bu yana Komite, dünyanın 30 farklı kentinde 46 konferans yaptı. CIMAM tarafından organize edilen bu konferanslar, çağdaş sanat profesyonelleri için önemli buluşma noktalarına dönüştü ve müzelerin, görsel sanat uzmanlarının, sanatçıların ve çağdaş sanatla ilişkili diğer enstitülerin iş birliği geliştirmelerine olanak sağladı.