Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Creative Time Summit 2015

The Curriculum

11–13 Ağustos tarihlerinde “The Curriculum” başlığıyla Venedik’te gerçekleşen bu seneki konferansa Türkiye’den küratör Defne Ayas, sanatçı Ahmet Öğüt, Didem Pekün, Zeyno Pekünlü ve Hakan Topal davet edildi. SAHA, küratör ve sanatçıların konferansa katılımına destek verdi.

Creative Time Summit, toplumsal pratikler üzerine çalışan sanatçı, küratör, eleştirmen ve eğitimcileri bir araya getiren çığır açıcı bir konferans. Creative Time Summit: “The Curriculum”, 20’den fazla ülkeden sanatçı, aktivist, eğitimci ve teorisyeni içeren yaklaşık 60 konuşmacıyı biraraya getiriyor. Konferans kapsamında “Bilgi, bir kişide nasıl şekillenir ve zaman, mekân ve sosyal ilişkiler yoluyla yayılır? Bilginin hangi uygulama ve göstergeleri ayrıcalıklıdır ve bu değerleri hangi güçler biçimlendirir?” gibi sorular tartışılıyor. Sanatçılarca başlatılan eğitim enstitülerinden topluluk çapında öğrenme için müfredat potansiyeline, Afganistan’da eğitimin geleceği ve sömürgelikten çıkarılmış pedagoji gibi belirli konular dikkate alınıyor.  

Creative Time Hakkında

New York merkezli kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Creative Time, 1974 yılından beri kamusal sanatın en yenilikçi örneklerini sunuyor. Bugüne kadar yaklaşık 2000 sanatçı ile çalışan kurum, 335’ten fazla kamusal sanat projesine imza attı.

Creative Time, sanatçıların güçlerini sosyal bir değişime ilham vermek ve güncel meseleler üzerine bir diyalog başlatmak yönünde dönüştürmelerini sağlamaya çalışıyor. Bu amaçla sanatçılar, mekânlar ve izleyiciler arasında dinamik bir iletişim kuruyor.

Creative Time, aralarında Paul Ramirez-Jonas, Felix Gonzalez Torres, Shirin Neshat, Jeremy Deller, Steve Powers, Vik Muniz, Cai Quo-Qiang ve Marina Abramovic’in de bulunduğu sayısız sanatçıyla ortak proje yürüttü. Creative Time ile ilgili daha fazla bilgi için: creativetime.org/summit