Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Delfina Foundation | Burak Arıkan

SAHA, Delfina Foundation ile sürdürdüğü işbirliği kapsamında, Türkiye’den araştırmacı, sanatçı ve küratörlerin programlara katılımına 2013 yılından beri destek veriyor. Bu yıl Sanat, Bilim ve Teknoloji temalı, 7 Ekim – 3 Kasım 2019’da düzenlenen programa Burak Arıkan davet edildi. Arıkan, SAHA desteğiyle programda geçirdiği süre boyunca, sanatçıların yeni bir sanat yapma yöntemine davet edildiği, sanat eserlerinin birbirleriyle ilişkili olarak yaşadığı “Time To Live” adlı yeni projesine odaklandı. 

2007’de kurulan Delfina Foundation, misafir sanatçı ve küratöryel programlar, işbirlikleri ve kamusal programlar aracılığıyla sanatsal diyalog ve yaratıcı pratikleri desteklemeyi hedefleyen bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir vakıftır. Kurum, belirli temalar ve pratikler etrafında uluslararası işbirlikleri kurulmasına aracılık eden bir platform oluşturmayı hedefler. 

SAHA, Londra’daki programa davet edilen sanatçı, yazar ve küratörler Merve Ünsal, Övül Durmuşoğlu, Işıl Eğrikavuk, Onur Gökmen, Didem Pekün, Serkan Taycan, Özge Ersoy ve Murat Adash’ın program katılımlarına destek sağladı.

Burak Arıkan Hakkında

Burak Arıkan sanatçı olarak karmaşık ağlı sistemlerle çalışır. İşlerinde toplumsal konuları araştırır, bulguları ile soyut mekanizmalar geliştirir, ağ haritaları ve tahmin sistemleri yaratır, performanslar yapar, ve bu sayede görünmez güç ilişkilerini görünür kılarak tartışmaya açar. Arıkan’ın yazılımları, baskıları, yerleştirmeleri ve performansları yerel ve uluslararası bir çok kurumda sergilenmektedir. Arikan, Graph Commons kolektif ağ haritalama, analizi ve yayınlama platformunun kurucu üyesidir.