Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Deniz Gül

Deniz Gül: 5 Kişilik Bufet Performansı

SAHA, Deniz Gül’ün Chicago’da bulunan Hyde Park Art Center’daki  “5 Kişilik Bufet” adlı performansına destek verdi.

"5 Kişilik Bufet" Deniz Gül'ün 5 kişi tarafından icra edilmek üzere yazdığı şiirsel bir metinden yola çıktı ve mekânsal karşılığını 2011 yılında Arter'de buldu. Bu çok etaplı projenin son aşamasında ise, bestelenerek müzikal bir sahne performansına dönüşüyor. Deniz Gül, "5 Kişilik Bufet" metninde, medyadan, sokaktan ve kendi iç sesinden hatırlayabildiği bir dilsel hafızayı, 5 mobilyada bedenleşen 5 kişinin sesine ve performansına açıyor.

"5 Kişilik Bufet" sergisinin mobilyaları (Vitrin, Gardırop, Odalaştırılmış bir Kapı, Kasa ve Tabut) izleyiciye içlerini açmak, aralık kapılarından içeri girenlere kendi "iç"leriyle yeni bir "dış" oluşturmak üzere mekânda yanyana sergilendi.

Deniz Gül, 5 müzisyen ve performansçının karakterleri canlandırdığı performatif ses parçasını geliştirerek, devam eden projesinin son aşamasında müzisyenler Audrey Chen, Owen Davis, Carol Genetti, Frank Rosaly ve Katherine Young ile yakın işbirliği halinde çalıştı.

Deniz Gül Hakkında

Deniz Gül Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun oldu. 2011’de 5 Kişilik Bufet adlı kişisel sergisi ARTER (İstanbul)’de yer alan Gül’ün çalışmaları 2004’ten bu yana, Salzburger Kunstverein, Salzburg (2012); Center for Contemporary Art Ujazdowski Castle, Varşova (2010); Palais des Beaux Arts de Lille, Lille (2009); Centre de Cultura Contemporania, Barselona (2008) gibi kurumlarda sergilendi. 2011 yılında ilk kişisel sergisi olan 5 Kişilik Bufet ARTER’de gösterildi ve 2013 yılında Galeri Mana’da B.I.M.A.B.K.R. adlı sergisini gerçekleştirdi. Katıldığı konuk sanatçı programları arasında Hyde Park Art Center, Şikago (2012); Künstlersymposium Ortung, Salzburg (2011); Khoj, Mumbai (2006), Tokyo Wonder Site, Tokyo (2008) ve Platform Garanti, İstanbul bulunmaktadır. 1982 Izmir doğumlu Deniz Gül İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Hyde Park Art Center Hakkında

1939’da kurulan Hyde Park Art Center,  Chicago’nun en eski alternatif sanat mekanıdır. Farklı seviyelerde yaratıcılığı teşvik eden kurum, çeşitli toplulukları sanatçılarla biraraya getirerek  görme, sergileme ve tartışma olanakları yaratır.