Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Deniz Tortum, Ulya Soley

“How shall we dress for the occasion?”

SAHA, Protocinema Genç Küratörler Serisi kapsamında 10 Ocak – 10 Nisan 2020’de New York’taki 601Artspace’de düzenlenen “Bu durumda nasıl giyinmeli?”başlıklı sergiye davet edilen Deniz Tortum’un yeni eser üretimine ve serginin küratörü Ulya Soley’e destek veriyor.

Ulya Soley’in küratörlüğünü ve Mari Spirito’nun mentorluğunu üstlendiği sergide sanatçılar Deniz Tortum, Kathryn Hamilton, Chulayarnnon Siriphol ve Pınar Yoldaş yer alıyor. Sergi, bugün her zamankinden daha çok konuşulan gelecek tahayyüllerini ele alıyor ve insan ömrünün kısıtlılığı, teknolojik gelişmeler ve ekolojik çöküşü aynı anda deneyimlemenin ne anlama geldiğine odaklanıyor.  Teknoloji sayesinde çok daha doğru gelecek tahminleri yapılabilmesine rağmen, bilgilerimiz iklim krizi, küresel ekonomi ve politikaların etkilerini dindirmekte yetersiz kalıyor. Sergi için seçilen ve yeni üretilen işler, gelişimi ve ilerlemeyi mümkün kılan araçların aynı zamanda sonumuzu hazırladığına dair düşünmeye teşvik ediyor. Deniz Tortum ve Kathyrn Hamilton tarafından gerçekleştirilen video ARK (2020), sanal gerçekliği ölümsüzlüğün yerini alabilecek bir pozisyona yerleştiren görsel bir deneme. Yok oluş kaçınılmaz olsa da, 3D modelleme ve dijital teknolojiler zamanı dondurup onun çizgiselliğini aksatmak için çeşitli yollar sunuyor. Sanal gerçekliğe özgü bedenden ayrılma deneyimini kullanarak, git gide yaygınlaşan yalnızlık ve kayıp hislerinin altını çizen ARK, sonsuzluğu düşlemek imkansız olduğunda, bunun ne tür sonuçlar doğurabileceğini düşündürüyor.

Deniz Tortum Hakkında

Deniz Tortum (İstanbul, 1989) film ve yeni medya alanlarında çalışıyor. Çalışmaları Venedik Film Festivali, SxSW, Sheffield, True/False ve Dokufest gibi pek çok uluslararası platformda gösterildi. MIT Open Documentary Lab’de sanal gerçekliğe odaklanarak araştırma asistanlığı yaptı. 2017-2018 yılları arasında Harvard Film Study Center’da Maddenin Halleri adlı, 2020’de gösterilecek uzun metraj filmi üzerine çalıştı. Yakın zamanda Filmmaker Magazine’in Bağımsız Filmin 25 Yeni Yüzü makalesinde yer aldı.

Ulya Soley Hakkında

Ulya Soley Pera Müzesi'nde koleksiyon sorumlusu olarak çalışıyor ve müzenin çeşitli sergi ve yayıncılık projelerinde küratörlük ve editörlük yapıyor. McGill Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Psikoloji dallarındaki lisans eğitiminin ardından Central Saint Martins'in Kültür, Eleştiri ve Küratörlük yüksek lisans programını tamamladı. Son olarak British Council Misafir Küratörlük Programı kapsamında “Tanışıyor muyuz?” dijital sergisini gerçekleştirdi. AICA üyesi olan Soley, “Stimuli” başlıklı bir yayın projesi de yürütüyor.