Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Derya Akay

With bread,

SAHA, Campbell River and District Public Art Gallery’de 31 Mart–17 Mayıs 2017 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Derya Akay’ın yeni eser üretimine destek verdi.

Derya Akay, 2016 yılında kurumda misafir sanatçı olarak sergi için bir araştırma yürüttü. Sanatçının bir enstalasyon olarak kurguladığı “with bread,” çalışması, “The Unswept Floor” (Herakleitos, M.S. 200) adlı mozaik stilinden esinleniyor. Akay’ın bu mozaik stilini güncel bir dille yeniden yorumladığı projesine dâhil ettiği yeni birtakım işler, sosyal toplanmaları bütünleyen edimsel davranışların ve nesnelerin etrafında dönüyor. İnsanların yemek için ya da ikram edilen patateslerin biraraya gelmesi için olsun; sanatçı bu çalışmasında, bütünleşmiş bir zemin yaratmak için sergi alanını, kendi seramik ve resim geçmişinden yararlanarak dönüştürmeyi amaçlıyor. 

Derya Akay Hakkında

Vancouver’da yaşayan Derya Akay (1988, Türkiye), 2016 yılında Gelişen Sanatçı Portfolyo Ödülü’nü aldı. Yakın zamandaki kişisel sergiler arasında, Campbell River Sanat Galerisi (2017); Pomza, Del Vaz Projects, Los Angeles, Kaliforniya, 2017; Painting with Light, Kunstverein Toronto (2015); Breakfast, Lunch, Dinner & Supper, Centre A, Vancouver (2014) yer alıyor. Sanatçının katıldığı grup sergileri: Aga Khan Museum, Toronto (2017); Unit 17, Vancouver (2017); Ambivalent Pleasures, Vancouver Art Gallery (2016); Gardener Museum, Toronto (2015); Geometry of Knowng Part I, Simon Fraser University Gallery, Burnaby (2015). Vancouver'da bulunan Contemporary Art Gallery’de misafir sanatçı olan Akay, bölgedeki göçmen geçmişleri olan yaşlı kadınlarla işbirliği yaparak beslenme, alışveriş ve yemek pişirme konularında bilgi toplama üzerine çalışıyor. 

Campbell River and District Public Art Gallery Hakkında

Campbell River and District Public Art Gallery, Kanada genelindeki kıdemli ve kariyerlerinin ortasınindaki profesyonel sanatçıların eserlerini, iki sergi alanlarında göstermekle birlikte, bölgedeki yeni sanatçıları da özel alanlarında sergiliyor. Galeri yetişkinler ve gençler için, çeşitli toplu sergi turları, ücretsiz sanat üretme buluşmaları, filmler ve diğer özel etkinlikler için atölyeler sunmaktadır.