Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Didem Erk

SAHA, 2 Eylül–12 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen TarraWarra International 2017’ye davet edilen Didem Erk’in “Arşivlerde İzim Bulunmasın İsterdim (Mekânım Datça Olsun)” ve “Black Thread” adlı yeni eser üretimlerine destek verdi.

“Arşivlerde İzim Bulunmasın İsterdim (Mekânım Datça Olsun)” (2017) adlı iş, sanatçının devam etmekte olan performatif proje dizisinin bir parçasıdır. Mekânla ilişki kuran bu proje, Datça’nın hem Ege hem de Akdeniz tarafında mülteci cesetlerinin kıyıya vurduğu bölümünde gerçekleşiyor. Bu eser, coğrafi bir geçiş yolunun siyasi bir eylem haline geldiği politik bir sınırı değil, coğrafi bir sınırı ifade eder. Didem Erk bu çalışmasında, Datça’nın Kuzey ve Güney kısımlarını dolaşırken, ünlü şair Can Yücel’in “Mekânım Datça Olsun” başlıklı kitabından kesitleri yüksek sesle okur. Yürüdüğü yollar, belirli bir kimliği olmayan, varolmayan yerlerdir.

Sanatçının sergide yer alan “Black Thread” adlı işi, sansürlenip yakılan ikinci el kitaplardan oluşan ayrıştırılmış ve yeniden oluşturulmuş bir yerleştirmedir. Bir şeyi örtmek bazen onu görünür kılar, bir kelimenin altını veya üstünü çizmek onu okunaklı hale getirir. Hafıza, performatiflik ile nasıl ilişkili kurar? Bellek, kelimelerin, seslerin ve kokuların bir örgüsüdür.

Sanatçılar: Cao Fei (Çin), Didem Erk (Türkiye), Cyrus Tang (Hong Kong), Patrick Pound (Avustralya), Tom Nicholson (Avustralya).

Didem Erk Hakkında

Didem Erk (1986, İstanbul), Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Performans, video, yerleştirme ve metni araç olarak kullanan sanatçı, işlerinde dil, hafıza ve sınır kavramlarının mekânla ilişkili şiirsel tarafları üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. Hatırlama eyleminin performatif yönleri ile bağlantılı olarak, hafızanın olası kusur ve kurgusallıklarını irdeleyen genç sanatçı, bugüne kadar pek çok sergide çalışmalarını izleyiciyle buluşturmuştur. Sanatçının yer aldığı sergiler arasında “Symbiosis” (15. Akdeniz ve Avrupalı Genç Sanatçılar Bienali, Selanik-Yunanistan, 2011), “Offside Effect”, (1. Tiflis Trienali, Center of Contemporary Art, Tiflis - Gürcistan, 2012), “Anne Ben Barbar Mıyım?” (13. İstanbul Bienali, Arter, İstanbul, Türkiye, 2013), “Mamut Art Project” (İstanbul, 2013), “Carte Blanche to Nil Yalter” (GALERIST, İstanbul, 2014) , “Stay with me” (Apartment Project, Berlin - Almanya, 2014), “Subversion of the Sensible” (Fabbrica Del Vapore, Milano - İtalya, 2014), “Uyuma, dayan!”, (Depo, İstanbul, 2015), “Performans Belleği” (Plato Sanat, İstanbul, 2015), “Her Tercih Diğer İhtimaller için Bir Dışlamadır”, Salt Beyoğlu, (İstanbul, 2015), Stay with me, Studienzentrum für Künstlerpublikationen (Bremen, Almanya, 2015), "Through the Barricades", Fabbrica Del Vapore (Milano, İtalya, 2015), "Stay with Me", De Kijkdoos Project Space, (Amsterdam, Hollanda, 2016), "Bir Zar Atımı Asla Ortadan Kaldırmayacak Rastlantıyı", Pilot (İstanbul, 2016), "Stay with me", Belvedere Müzesi- 21er Haus (Viyana, 2016), "Imago Mundi – Mediterranean Routes", Cantieri Cultural Alla Zisa – ZAC – ZISA Zona Arti Contemporanee (Palermo, Italya, 2017), “Are You Still Alive_ - Voices of Conscience at a Time of Silencing”, Steirische Kultur Initiative (Graz, Avusturya, 2017), “Blow Up: Kavunu Gördüm”, SALT Galata (İstanbul, 2017), “House of Wisdom / Bilgelik Evi” Dzialdov (Berlin, Almanya, 2017) bulunmaktadır.

TarraWarra Museum of Art Hakkında

TarraWarra Museum of Art, sanat ve mekân anlayışını biraraya getiriyor. Avustralya modernizminin önemli tarihçesini ve çağdaş sanattaki yeni gelişmelerini Avustralyalı ve uluslararası ziyaretçilerin geniş bir kesitine sunan müze, Melbourne’un hemen dışında ve Avustralya’nın doğusundaki Victoria kentinde bulunan Yarra Vadisi’nde yer alır. Müze, uluslararası bir güncel sanat sergisi olan TarraWarra International’ı ve Avusturya sanat bienallerinden biri olan TarraWarra Bienali’ni dönüşümlü olarak sergiliyor. TarraWarra Museum of Art, 2003’te kapılarını açtığı tarihten itibaren 80’den fazla modern ve çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yaptı.