Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Didem Pekün, "Araf"

SAHA, Agricultural University of Athens’te 27 Mart–15 Haziran 2018 tarihleri arasında Locus Athens tarafından düzenlenen “Geometries” adlı sergiye davet edilen Didem Pekün'ün “Araf” adlı yeni eser üretimine destek verdi.

Srebranica, Sarajevo ve Bosna arasında seyahat eden hayalet karakter Nayia’nın güncesi olan “Araf”, deneysel bir yol filmi. Savaşta sürgün edilen Nayia, Srebranica Soykırımı’nın 22. yılında ülkesine geri döner. Film, karakterin, Daidalus ve İkarus efsanesiyle birleşen yolculuk notlarının rehberliğinde ilerler. Erkeğin aşırı hırsının ve kaçınılmaz yenilgisinin sembolleştiği bir efsane olarak İkarus (aynı zamanda Bosna’da köprü dalış yarışmasının kazananına verilen bir isim) ve Daidalus hikâyesi, gelecekte yaşanacak böyle olayların kısır döngüsünü ve muhtemel uzlaşmayı defetmeyi düşünmenin bir yolu olarak film boyunca işleniyor. Nayia aynı zamanda İkarus’u farklı bir perspektiften değerlendiriyor; böyle bir sıçrayışın iyimserliği, radikal istikrarsızlık döneminde bilinmeyenin içine atlama cesaretini görerek belki de İkarus’un farklı bir hikâye yazmak istediğini düşünüyor. “Araf”, böylece, Nayia’nın yerinden edilmesi ve savaş sonrası dönemde anavatanına geri dönmesi üzerinden yerinden edilme ve kalıcılık arasındaki sürtüşme, sürekli terör ve kalıcı durağanlık gibi çelişkilerin izini sürüyor.

Didem Pekün Hakkında

Didem Pekün’ün çalışmaları, sert coğrafyalar, yer değiştirme ve güncel sınır politikaları çerçevesinde öznelliğin üretimini sorgular. Stüdyo pratiği, belgesel ve video enstalasyonlarına dayalıdır. Eserleri,  Berlinale, Arnolfini, Oberhausen, Punto de Vista, WOMEX, MUSAC ve SALT Istanbul gibi kurumlarda ve festivallerde gösterildi, çeşitli ödüllere layık görüldü. Sanatçı, Delfina Foundation ve Greenhouse’un misafir sanatçı programlarına katıldı. SOAS’taki müzik eğitiminin ardından, Goldsmiths University’de belgesel üzerine yüksek lisansını tamamladı. Goldsmiths’teki Görsel Kültürler Bölümü’nde doktora adayı olan Pekün, Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.  

Locus Athens Hakkında

Atina merkezli bağımsız çağdaş sanat organizasyonu Locus Athens, Maria-Thalia Carras ve Olga Hatzidaki tarafından yürütülüyor. Locus athens’in programı, çağdaş sanatın dönüşümsel potansiyeli ile her zaman diyalog içinde, unutulmuş mekânlardan ve kamu binalarından, küçük özel kurumlara ve ilginç muhitlere kadar kamusal alana olan ilgisi etrafında oluşturuluyor. Atina’nın merkezindeki Tzisdaraki camisi, Pire limanındaki gemi terminali, okullar, ofis binaları, Monastiraki Meydanı, Doxiadis Schools ve şehrin çevresindeki sayısız anonim yerleşim yerleri, son yıllarda Locus Athens tarafından etkinleştirilen yerlerin sadece bir kısmı. Programında, sergiler, konuşmalar, gösterimler, atölye çalışmaları, yayınlar, çocuk kitapları, misafir programları ve kamusal projeler yer alıyor.