Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Didem Pekün, "Of Dice and Men"

SAHA, Atina'da bulunan State of Concept'te 6 Şubat–1 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Through the Fog: De-scripting the Present” adlı sergiye davet edilen Didem Pekün'ün yeni eser üretimine destek verdi.

Nick Aikens küratörlüğünde State of Concept tarafından düzenlenen “Through the Fog: Descripting the Present” adlı grup sergisi, altı sanatçının sergiye özel ürettiği ya da Atina’da ilk defa gösterilen video, fotoğraf ve enstalasyonlarından oluşuyor.

Farklı ülkeler ve bağlamlar arasında belirsiz ve mat bir sis etrafımızı çevreliyor. Sergi, bu pus içinde dünyadaki siyasi temsil, varolma modu ve kendini konumlandırma durumu nasıl görselleştirilip, ifade edilebilir sorusuna yanıt arıyor. “Through the Fog: Descripting the Present”, deneme formunda bir sergidir. Bağlamlar, zamansallık ve metodoloji arasında bir diyalog kuran sergi, bugünü nasıl anlamamız ve konuşmamız gerektiğini yansıtmaya çalışıyor.   

Didem Pekün iki ekranlı “Of Dice and Men” (Zarlar ve İnsanlar) videosunun genişletilmiş versiyonunda, 2011–14 arasında tuttuğu video günlükleri serisiyle, kayda değer ve zaman zaman yinelenen siyasi yaşanmışlıklara dikkati çeker.

Sanatçılar: Chrysanthi Koumianaki, Christian Nyampeta, Eftihis Patsourakis, Didem Pekün, Vangelis Vlahos ve Grant Watson.

Didem Pekün Hakkında

Didem Pekün’ün çalışmaları, sert coğrafyalar, yer değiştirme ve güncel sınır politikaları çerçevesinde öznelliğin üretimini sorgular. Stüdyo pratiği, belgesel ve video enstalasyonlarına dayalıdır. Eserleri,  Berlinale, Arnolfini, Oberhausen, Punto de Vista, WOMEX, MUSAC ve SALT Istanbul gibi kurumlarda ve festivallerde gösterildi, çeşitli ödüllere layık görüldü. Sanatçı, Delfina Foundation ve Greenhouse’un misafir sanatçı programlarına katıldı. SOAS’taki müzik eğitiminin ardından, Goldsmiths University’de belgesel üzerine yüksek lisansını tamamladı. Goldsmiths’teki Görsel Kültürler Bölümü’nde doktora adayı olan Pekün, Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.  

State of Concept Hakkında

Yunanistan’daki ilk kâr amacı gütmeyen galeri olan State of Concept , 2013 yılında sanat eleştirmeni ve küratör Iliana Fokianaki tarafından Yunan ve uluslararası sanatçıları desteklemek üzere kuruldu. Galeri olarak yıllık bir programla faaliyet gösteren bu bağımsız platform, uluslararası güncel sanat sahnesiyle Atina arasında köprü görevi görmeyi hedefliyor. Çok tanınmamış ve Yunan izleyici ile kolay ilişki kurabilecek uluslararası sanatçıları tanıtmayı hedefleyen kurum, bir Yunan sanatçının kişisel sergisi, uluslararası iki sanatçının kişisel sergisi ve davet edilen bir küratör tarafından düzenlenen karma bir sergi olmak üzere, senede dört tane sergiye ev sahipliği yapar. State of Concept, sergi programına paralel olarak konuşmalar, gösterimler ve çocuk atölyeleri gibi etkinlikler düzenler.