Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Didem Yazıcı & Müge Yılmaz

Why Not Ask Again? Arguments, Counter-arguments and Stories

SAHA, 11 Kasım 2016–12 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen 11. Shanghai Bienali sergisine Türkiye’den davet edilen sanatçı Müge Yılmaz'ın eser üretimine ve küratör Didem Yazıcı'nın Bienal kapsamında gerçekleştirdiği sergiye destek verdi.

Küratörlüğünü Raqs Media Collective'in üstlendiği 11. Shanghai Bienali, "Why Not Ask Again? Arguments, Counter-arguments and Stories" başlığıyla 92 sanatçının katılımıyla gerçekleşiyor. Kolektifin organize ettiği ana sergi dışında, misafir küratörler Didem Yazıcı (İstanbul), Ivan Isaev (Moskova), Liu Tian (Hangzhou), Mouna Mekounar (Paris), Sabih Ahmed (Delhi), Srajana Kaikini (Bangalore) ve Ugochukwu-Smooth C. Nzewi (Lagos) tarafından organize edilen sergiler de Bienal kapsamında gösteriliyor.

Bienale küratör olarak davet edilen Didem Yazıcı’nın “Freedom is a State of Mind” (Özgürlük Bir Ruh Halidir) adlı sergisi, seyirci üzerinde kalan izlenimlerden oluşan düşünceye dalma anını tanımlıyor. Sergi, fiziksel olarak sergilenen sanat eserlerinin yanı sıra dipnotlar, şiirler, tınlamalar, metinler, sesler, kolajlar ve diğer görsel malzemeler vasıtasıyla bu anı yakalamayı ve sanatsal-küratöryel bağlamda mantık ve hayal gücünün kalbine ulaşmayı amaçlar. Sergiye katılan sanatçılar, Etel Adnan, Halid Barakeh, Simone Fattal, Şener Özmen, Nicholas Wells ve István Zsiros.

Müge Yılmaz’ın ‘ghillie’ kostümlerinden yola çıkarak oluşturduğu “Su, Toprak, Orman” (2016) adlı yerleştirmesi, günümüzde en çok kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları tarafından kullanılan, geçmişte avcılar tarafından da kullanılmış kamuflaj kıyafetlerinden meydana geliyor. Müge Yılmaz bu yerleştirmesiyle, insanın doğaya yaklaşımının belirgin iki biçimini işaret ediyor; ilki doğayı bir fail olarak öne çıkararak doğanın özneleştirildiği yaklaşım, ikincisi ise özneyi doğayla özdeş tutan, doğanın insan dahil tüm yaşayan varlıklarla bir olduğunun altını çizen öznenin ‘doğalaştırıldığı’ bir yaklaşım. Yerleştirme, doğanın konuşan ya da eylemde bulunan bir özne olarak betimlendiği mitler ve hikâyeleri de çağrıştırırken; güncel çevre mücadelesinin ‘Biz kendini savunan doğayız’ söylemiyle de ilişki kuruyor.

İlki 1996 yılında düzenlenen Shanghai Bienali, sadece Çin’deki değil Asya’daki en köklü ve en etkili uluslararası çağdaş sanat bienallerinden biridir. Her iki yılda bir değişen temasıyla, alanında ismini duyurmuş, yetenekli küratör ve sanatçıları biraraya getiren Bienal, kentsel yaşam, çağdaş sanat ve izleyici arasındaki nihai bağlantıyı keşfetmek için Şanghay’a odaklanır.

Didem Yazıcı Hakkında

Freiburg’da yaşayan küratör ve yazar Didem Yazıcı (1986), Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu ve Frankfurt’taki Städelschule ve Goethe University’de yüksek lisansını tamamladı. 2015’ten bu yana Museum für Neue Kunst’un küratöryel ekibinde görev aldı. 2012–2013 yılları arasında dOCUMENTA’nın 13. edisyonunda proje asistanı olarak çalışan Didem Yazıcı, bu pozisyonunun ardından 2013 senesinde Künstlerhaus Stuttgart’ta misafir küratör araştırmacı olarak ağırlandı. 

Müge Yılmaz Hakkında

Müge Yılmaz (1985, Istanbul) Hollanda’da yaşıyor ve çalışıyor. İtalya’daki fotoğraf eğitiminin ardından, Rijksakademie van Beeldende Kunsten’de iki yıllık misafir sanatçı programını tamamladı. WorkSpace (Brüksel), University of Amsterdam, SMAK (Ghent), Pratt Manhattan Gallery (New York) ve Protocinema (İstanbul) gibi farklı platformlarda eserlerini sergiledi ve konuşmalar yaptı.