Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

dOCUMENTA (13)

dOCUMENTA (13)

300’den fazla katılımcının yer aldığı dOCUMENTA (13), Almanya’dan Afganistan’a, Mısır’dan Kanada’ya dört farklı ülkeye yayıldı.

2012 yılında düzenlenen dOCUMENTA(13) fiziksel ve kavramsal olarak birbirinden çok farklı mekânlara; Kassel (Almanya), Kabil (Afganistan), İskenderiye / Kahire (Mısır) ve Banff’a (Kanada) uzandı. 300’den fazla katılımcının yer aldığı dOCUMENTA (13), Kassel’de sekiz ayrı mekanda konumlandı.

65 yıllık tarihinde daha önce Türkiye’den yalnızca üç sanatçıya yer vermiş olan documenta’nın 2012 edisyonuna Türkiye’den Füsun Onur ve Cevdet Erek davet edildi. Sergide Füsun Onur’un “İsimsiz” ve “Dance of the Crows” adlı işleri ve Cevdet Erek’in “Room of Rhythms” adlı enstalasyonu yer aldı. dOCUMENTA (13) tarafından sergi kapsamında hazırlanan 6 sanatçı yayınından biri olup Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan Füsun Onur kitabının hazırlık ve üretim bütçeleri de SAHA tarafından karşılandı.

Küratör Hakkında

dOCUMENTA(13)'ün sanat direktörlüğünü Carolyn Christov-Bakargiev yürüttü.

dOCUMENTA (13)’ün sanat direktörlüğünü üstlenen Carolyn Christov-Bakargiev, bağımsız küratör olarak farklı ülke ve kıtalarda sayısız serginin küratörlüğünü yürüttü. 1999-2001 yılları arasında MoMA bünyesindeki PS1 Contemporary Art Center’de kıdemli küratör olarak çalıştı. 2002-2008 yılları arasında Torino’da bulunan Castello di Rivoli Müzesi’nin başküratörlüğünü yürüttü. Christov-Bakargiev 1. Torino Trienali’nin (2005) küratörlüğünün yanı sıra 16. Sydney Bienali’nin (2008) sanat direktörlüğünü yaptı.

documenta Hakkında

1955 yılında kurulan documenta 100 gün sürdüğü için sanat dünyasında “100 Günlük Müze” olarak biliniyor.

documenta; sanatçı, küratör ve eğitimci Arnold Bode tarafından 1955 yılında, İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’yı sanat dünyasına bağlamak ve bu kültürün tekrar oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Kuruluşundan itibaren modern ve çağdaş sanatın önde gelen isimlerini ağırlayan documenta, soru üreten ve düşündüren sergileriyle zengin bir paylaşım merkezi olmaya devam ediyor. Organizasyon, 100 gün sürdüğü için sanat dünyasında “100 Günlük Müze” olarak da biliniyor. Kuruluşundan bu yana documenta’nın direktörlüğüne farklı kişiler getiriliyor. Ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığı organizasyon Avrupa’nın ve dünyanın en önemli etkinliği olarak görülüyor. documenta beş senede bir Kassel bölgesindeki farklı mekânlarda gerçekleştiriliyor. dOCUMENTA (13) ile ilgili daha fazla bilgi için:
d13.documenta.de