Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Elmas Deniz

SAHA, 22 Ağustos–10 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen Cinnamon Colomboscope Festival’ine davet edilen Elmas Deniz’in yeni eserlerinin üretimine destek verdi.

Elmas Deniz, Kolombo’da düzenlenen Colomboscope festivalindeki “Re/evolution” başlıklı sergi için, esas olarak doğa ile olan ilişkimiz üzerine odaklanan bir video ve sanatçı kitabı üretti. “Made to be seen” adlı video, reklamların kavramsal kökleri ödünç alınarak oluşturulmuş bir çalışma. Finansal piyasalardan türetilen düşünme biçimleri hayatımızda baskın bir rol oynar ve reklamlar yüzyıllardır  sanatçının odaklanmak, üzerinde durmak ve oynamak istediği manipülasyon için ana araçtır. Tanıtılan ürün ‘gerçek bir satılamaz şey’dir: Sri Lanka’nın yeşil doğal güzelliği. Video çalışmasına eşlik eden “Flying Plants, Dogs and Elephants” adlı sanatçı kitabı da doğa algısına dikkat çeker ve tabiattaki diğer tür ve varlıklarla olan yerimize odaklanır. Sri Lanka’dan yurtdışına giden süs bitkileri çizimlerini, sanatçının yazdığı sahipsiz köpeklerle ilgili yazıları ve canlı bitki örneklerinin uluslararası nakliye yönetmeliklerini içeren kitap, fil gübresinden yapılmış özel bir kağıtla, çevreye duyralı bir şekilde üretildi. Bu ekonomik katkı ile kağıdın kendisi, çevre ve hayvanların hayatını korumaya yardım eden yeni bir finansal kaynak yaratıyor.  

Elmas Deniz Hakkında

Elmas Deniz (1981, İzmir) Dokuz Eylül Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Çalışma pratiğinde enstalasyon, heykel, video, çizim ve yazı aracılığıyla kavramsal içerik üretir. Eserlerinde tekrar eden konular doğa, küreselleşme, şehircilik ve ekonomidir. Birçok sanatçı inisiyatifinin kurucularından olan Deniz, sanat dergisi Sanat Dünyamız’ın eş-editörlüğünü yapıyor. Sanatçının kişisel sergileri arasında, Pilot Galeri’deki “Siyah Panteri Görebilmek” (2014) ve Maçka Sanat Galerisi’nde kendi ismiyle gerçekleştirdiği serginin (2012) yanı sıra, sanatçı Pilvi Takala ile Bükreş’te bulunan Galeria Nouva’da düzenlenen “On Volatility” sergisi sayılabilir. Katıldığı grup sergileri arasında, 14. İstanbul Bienali “Tuzlu su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori”; “Her Tercih Diğer İhtimaller İçin Bir Dışlamadır” SALT (2015); The Moving Museum Istanbul; We are here because you were/are t(here), Das Weisse Haus, Viyana; Stay With Me, AP, Berlin DE(2014); Unrest of Form, Secession, Academy of Fine Arts, Viyana(2013); There is No Audience, Centro Cultural Montehermoso, Vitoria-Gasteiz, İspanya (2009); B-Fact: Black Sea / Baltic Sea / Barensts Sea, Bilgi atelier, İstanbul (2003) yer alır. 

Cinnamon Colomboscope Hakkında

Cinnamon Colomboscope, EUNIC Sri Lanka (Goethe Enstitüsü, British Council ve Alliance Française de Kotte) tarafından kurulmuş çokdisiplinli bir çağdaş sanat festivalidir. Festival, son 4 yılda Sri Lanka çağdaş sanatı için kalıcı bir şekilde bir platform işlevi gördü. Festival beşinci edisyonunda, bu yıl ilk kez bağımsız yerel bir ekip tarafından organize ediliyor. Festival, yerli ve yabancı sanatçıları , geleneksel olmayan mekânlarda festival temasının yanı sıra dünyayla bağlantı kuran ve cesur işler yaratma konusunda teşvik ediyor. Festival, bir haftalık bir süre boyunca düşünceyi provoke eden yaratıcı süreçlerle bağlantılar yaratmak ve etkileşimde bulunmak için Kolombo’daki toplulukları haretekete geçirmeyi hedefliyor. Bu yılki festival, çevre konusunun sanat, kültür ve yeniliklerle olan kesişmesini, deneysel ve yenilikçi yörüngesini koruyarak ön planda tutuyor.