Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Erdem Taşdelen

The Curtain Sweeps Down

SAHA, VOX — Centre de l'image contemporaine’da 14 Şubat–31 Mart 2018 tarihleri arasında “The Curtain Sweeps Down” adlı kişisel sergisi düzenlenen Erdem Taşdelen’in yeni eser üretimine destek verdi.

Erdem Taşdelen Montreal’deki ilk kişisel sergisinde, 1950’de Türkiye’de yayımlanan “Genç Kızlar” adlı romanın ardındaki hikâyenin sosyopolitik etkilerini araştırıyor. Bu Türkçe roman, daha önce İngilizce’den Türkçe’ye birçok kitap çeviren ancak kendi kitap yazmamış 21 yaşındaki Nihal Yeğinobalı tarafından, Vincent Ewing takma adıyla yazıldı. Kitabın yayıncısı, roman yazmanın erkeklere daha uygun olduğunu belirtip romanını yayınlamayı reddedince, Yeğinobalı kendisini çevirmen olarak göstererek romanını kurgusal bir Anglo-Amerikalı erkeğe atfetmeye karar verdi. Bu sözde tercüme eser yayınlandıktan sonra, erotik ve müstehcen içeriğiyle okuyucuların ilgisini uyandırdı ve kısa süre içinde en çok satan kitaplardan biri oldu. Defalarca basılan bu roman, ancak 2003 yılında nihayet Yeğinobalı ismiyle yayınlandı.

Ses, fotoğraf, resim ve metin işlerden oluşan Taşdelen’in projesi, bazıları susturulurken diğerlerinin ana akıma girmesine izin veren sistemin altını çizmek üzere bu olayların yarı kurgusal bir anlatımını sunuyor. Sergi, sansür ve ayrımcılığa karşı etkili bir dirençle sonuçlanabilecek taktiklerin iletişimini teşvik etmeyi ve açık muhalefetin çok riskli olabileceği ortamlarda ilerici siyaseti geliştirmek için kendini gizlemeyi stratejik bir araç olarak görmeyi amaçlıyor.

Erdem Taşdelen Hakkında

Toronto’da yaşayan Türkiyeli-Kanadalı sanatçı Erdem Taşdelen (1985, Ankara), kavramcılık (conceptualism) üzerine kurulu çokdisiplinli çalışma pratiğinde enstalasyon, video, çizim, heykel, ses ve sanatçı kitapları gibi farklı medyumlarda işler üretir. Projeleri, genellikle kültürel olarak öğrenilen davranışlar bağlamında kendini ifade etmeyi sorgulayan iğneleyici bir mizah ile karakterize edilir. Sanatçının işleri, Vancouver’daki Contemporary Art Gallery ve Or Gallery, İstanbul’da Pera Müzesi; Amsterdam’da Framer Framed (2017); Freiburg’da Museum für Neue Kunst (2016); Kosova’da Stacion Center for Contemporary Art; İstanbul’da Sabancı Müzesi (2015) ve ARTER (2014); Kunstverein Hannover; Zürich’te Haus Konstruktiv; Viyana’da MAK; Denver’da Biennial ofAmericas; Vancouver’da Western Front (2013) ve Oakville Galleries (2012) gibi mekânlarda solo ve grup sergilerinde gösterildi.

VOX Hakkında

1985 yılında kurulan VOX — Centre de l'image contemporaine misyonu doğrultusunda, 1960’lardan beri sanatçılar, sergi küratörleri ve diğer araştırmacıların sanat deneyimlerine katkıda bulunulmasına, imaj yaratma ve sergileme pratikleri etrafında birçok eleştirel söylem biçiminin yansıtılmasına ve geliştirilmesine olanak sağlamak için araştırma ve sunum girişimlerini destekler.

Kurumun ana etkinliği, çoğu zaman yayınlar, dokümantasyon alanları, film gösterimleri, konferanslar ve online projelerle bütünlenen sergilerdir. Merkezin ürettiği sergiler ve diğer sanatsal etkinlikler, sanatçılarla uzun soluklu çalışmaya dayanırken, çoğu zaman sanata ve çağdaş topluma ilişkin tartışmaları ve müzakereleri teşvik eden halka açık kolektif projeler de düzenler.