Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ergin Çavuşoğlu

SAHA, Extra City’de  5–28 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlenen “The Image Generator II” sergisine davet edilen Ergin Çavuşoğlu’nun yeni eser üretimine destek verdi.  

Ergin Çavuşoğlu’nun “Sinefikasyon / Tarot ve Satranç” adlı video çalışması, insan davranışlarının evrensel kalıplarını ve geçmiş, günümüz ve gelecekle kurduğu ilişkiyi edebi anlatımlar yoluyla görüldüğü gibi resmeder. Tarot kartlarının yorumları, “Faust”, “Oedipus” ve Şekspiryen anlatılar “Hamlet”, “Macbeth” ve “Kral Lear” gibi klasik öykülere imalarda bulunur. Ergin Çavuşoğlu, filmin yanı sıra tarotu temsil eden ve kavramsal açıklamalar olarak görülebilecek bir dizi resim ve kabartmayı da sergiliyor.

Sanatçılar: Leyla Aydoslu, Bianca Baldi, David Bergé, Alexis Blake, Conny Karlsson Lundgren, Robert Cash, Ergin Çavuşoğlu, Oskar Dawicki, Cecilia Lisa Eliceche, Emi Kodama & Hans Demeulenaere, Clément Layes, Jorge León, Antigone Michalakopoulou, Shelly Nadashi, No Performance Please., Nicolas Pelzer, Salva Sanchis, Bahar Temiz, Adrien Tirtiaux, Anne-Mie Van Kerckhoven, Marc Vanrunxt, Katleen Vinck ve Neal White.

Ergin Çavuşoğlu Hakkında

Ergin Çavuşoğlu (d.1968, Bulgaristan) 1980’lerin başlarında, Sofya’da “İliya Petrov” Ulusal Sanat Okulu’nda okudu. Ardından, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Goldsmiths, Londra Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı ve Portsmouth Üniversitesi’nde Doktora yaptı. 2003 yılındaki 50. Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu’nda yer aldı. 2004’te Beck’s Futures Ödülü’ne aday gösterildi ve 2010 yılında da Birleşik Krallık’ın en büyük güncel sanat ödüllerinden biri olan Artes Mundi 4’e aday gösterildi. Son kişisel sergileri arasında “Liquid Breeding”, YARAT Contemporary Art Space, Baku, Azerbaycan (2015), “Ergin Çavuşoğlu – Liminal Crossing”, The Red House, Centre for Culture and Debate, Sofya (2014), “Ergin Çavuşoğlu – Dust Breeding”, The Pavilion, Downtown Dubai (2011), “Başkalık”, Rampa, İstanbul (2011), “Crystal & Flame”, PEER, Londra (2010), “Ergin Çavuşoğlu”, Ludwig Forum für Internationale Kunst, Aachen (2009–10) bulunuyor. Ergin Çavuşoğlu, Londra’da yaşıyor ve çalışıyor.

Extra City Hakkında

Extra City Kunsthal, Anvers’in liman bölgesindeki bir tahıl ambarında 2004 yılında Wim Peeters tarafından kuruldu. Extra City, sanatsal pratiklerin üretimi, sunumu ve tartışması için bir platform görevi görür. Kurumun sergi programı, bugünün söylemiyle ilişkili tarihsel durumları da kapsayarak  Belçika ve dışından güncel sanatın gelişimine odaklanır. Extra City, tartışmaları, konuşmaları, misafir sunumlarını, performansları, gösterimleri içeren etkinliklerini ve sergi programlarını takip eden bir izleyici oluşturmayı hedefler.