Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Fahrelnissa Zeid

SAHA, 13 Haziran–8 Ekim 2017 tarihleri arasında Tate Modern’de gerçekleştirilen Fahrelnissa Zeid sergisine destek verdi. 

Paris ve İstanbul'da eğitim gören Fahrelnissa Zeid, 1940’ların başında Türkiye avangart gruplarının ve 1950’lerde ise École de Paris’in (Paris Okulu) önemli figürleri arasında gösterilir. Enerjik soyut resimleri, Avrupa’nın soyutlamaya olan yaklaşımlarıyla kaynaşan İslam, Bizans, Arap ve Fars etkilerinin bir sentezidir. Soyut çalışmalarının birçoğu anıtsaldır ve özel bir ilgiyi hakeder.

Londra ve Paris arasında yaşadığı 1950’li yıllarda, uluslararası sergilerde yer aldığında bir sanatçı olarak Zeid’in itibarı arttı. Sanatçı, ayrıca hindi ve tavuk kemikleri üzerinde boyama denemeleri yapmaya başladı ve daha sonra vitray pencereleri hatırlatan polyester reçine panelleri üzerine döküm çalışmaları yaptı. Hayatının ileriki yıllarında, figüratif resme beklenmedik bir şekilde geri dönerek arkadaşları ve ailesi için stilize portre denemeleri üzerinde çalıştı.

Tate Modern Hakkında

Tate, 1897'de kapılarını ilk kez halka açtığında, yalnızca Britanya sanat eserlerinin bulunduğu küçük bir koleksiyonu vardı. Bugün Tate, dört ana mekân ve 1500'lerden günümüze uzanan Britanya sanatının ulusal koleksiyonuna ve sayısı yaklaşık 70.000’i bulan uluslararası modern ve güncel sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Tate Modern, Tate Britain ve Tate St Ives için galerilerin genişlemeye devam etmelerini sağlamaya yönelik yeni gelişmeler de planlandı.

Tate Mütevelli Heyeti, Aralık 1992’de uluslararası modern ve güncel sanat için Londra’da ayrı bir galeri oluşturma niyetlerini açıkladı. 1994 yılında, eski Bankside Enerji Santrali yeni galeri mekânı olarak seçildi. Ertesi yıl, İsviçre kökenli mimarlar Herzog & De Meuron binayı bir galeriye dönüştürmek üzere atandı. Tekliflerindeki, binanın orijinal karakterini büyük ölçüde korumaları bu kararda önemli bir faktördü.