Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Fahrettin Örenli

Money without Nationality

SAHA, Art Sonje Center’da 4 Kasım–3 Aralık 2017 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Fahrettin Örenli’nin yeni eser üretimine destek verdi.

“Money without Nationality” sergisi, kentlerin yaşayan organik yapılar olarak psikolojik ve fiziksel yönlerini incelerken, bunları kitlesel bilgilerin dağılımı için kontrol kuleleri olarak algılamaktadır. Yüzyıllar boyu insanlar ormanlarını ve şehirlerini kendi doğalarına uygun olarak inşa ederek onları devasa canlı, organik yapılara dönüştürdüler. İnsanlar, hayatta kalmak veya bu ortamlara adapte olabilmek için, büyük boy duvarlar, daha kapsamlı kurallar, daha büyük illüzyonlar ve büyük ölçekte bilgi kirliliği yarattılar.

Fahrettin Örenli, gelecek için sürdürülebilir bilginin inşasını nasıl etkilediğini görmek için, özellikle rafine ölçümün en önemli birimi olan para konuları ile ilgileniyor. “Money without Nationality”, insanlığın ufukta kendi elleriyle yerleştirdiği sentetik günbatımıyla hipnotize edilmesi veya ekonomik çıkarlar uğruna bazı gerçekleri görmezden gelmesi örneklerinde olduğu gibi, bu süreçte kendisini nasıl körleştirdiğini ve insan eliyle yapılan doğada kaybolduğunu araştırıyor.

“Money without Nationality” Örenli’nin geçmiş ve güncel sanat pratiğini, şimdiki ve gelecekteki bilgi odaklılığı ve evrendeki fiziksel varlığımızın sonunun bile ötesindeki bilgi birikiminin sürdürülebilirliği/ yok olması ile birbirine bağlar. Amaç, gelecek için sürdürülebilir bilgi yaratma konusunda sosyoekonomik ve siyasi konuların etkilerini ve kentlerin bilgiyi daha sonra benimseyen psikolojik ve fiziksel olarak karmaşık varlıklara bürünmesini araştırmaktır.

Fahrettin Örenli Hakkında

Fahrettin Örenli (1969, Tunceli), Gerrit Rietveld Academie ile Rijksakademie Van Beeldende Kunsten’de okudu. İstanbul’da Platform Garanti (2006-07), Xiamen'de Chinese European Art Center (2004-05) ve New York'ta International Studio and Curatorial Program (2003) sanatçı misafir programlarına katıldı. Amsterdam'da Royal Painting (2000) ve ABN AMRO Art (2004) ödüllerini aldı. İstanbul Modern, Total Güncel Sanat Müzesi (Güney Kore) ve Frieze Sanat Fuarı (İngiltere) gibi uluslararası kurum ve sergilerde yer aldı. Eserleri, Vehbi Koç Vakfı, ABN-AMRO, De Heus, AMC, OCE Technology, Eneco Holding N.V., Rotterdam Erasmus Üniversitesi koleksiyonlarında bulunuyor. Örenli, halen Amsterdam ve İstanbul'da yaşıyor.

Art Sonje Center Hakkında

Art Sonje Center, 1998’deki kuruluşundan bu yana, günümüzün yeni ve deneysel sanatını yenilikçi yollarla desteklemeyi ve sergilemeyi misyon edinmiştir. Müze, dünyada çeşitli alanlarda öncü sanatçılarla olan aktif işbirliklerine ve araştırmalara dayanan programlar ve sergiler düzenler. Sanatçıları desteklemek ve çeşitli izleyici kitlelerine ulaşmak için sergilerini yeni üretimler ve eğitim programları ile birleştirir. Global bağlantıları olan Kore’nin önde gelen sanat kurumlarından biri olarak, yerel sanatçıları yurtdışındaki önemli müze ve yayınlara tanıtmayı ve yurtdışındaki sanatı ve sanatçıları Kore’ye getirmeyi hedefler.

Art Sonje Center, eski Seul bölgesinde, Buchon Hanok Köyü, Gyeongbok Sarayı ve Insa-dong bölgesinin kesiştiği noktada bulunan Sogyeok-dong’da bulunur. Art Sonje Center, geleneksel Kore sanatının ve mimarisinin, çağdaş bir hayat tarzının, ticaretin ve dünyanın her yerinden turistin birarada bulunduğu bu kültürlerarası mahallede, yerel ve uluslararası dünyası ile kültür ve söylemler arasında olumlu köprüler kurmaya devam ediyor.