Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Fatma Bucak, "Acts of Erasure"

Acts of Erasure

SAHA, 1 Ekim 2020 - 3 Ocak 2021'de November Paynter'ın küratörlüğünde MOCA Toronto’da düzenlenen sergiye davet edilen Fatma Bucak'a eser üretim desteği veriyor.

Fatma Bucak ve Krista Belle Stewart'ın eserlerinin yer aldığı "Acts of Erasure" başlıklı sergi, iki sanatçının siyasi kimlik, toprak ve miras konularını işleyen yapıtlarını bir araya getiriyor. Bucak’ın fotoğraf odaklı çalışmaları bu sergide heykelsi formlar aracılığıyla sergileniyor. Bu sergi için yeniden yapılandırılan Remains of what has not been said başlıklı yapıtının yanı sıra A Study of Eight Landscapes, sınır alanlarının olasılıklarıyla ve içlerinde bulunan karşılıklı bağımlılıkla yüzleşir. Bucak'ın sınırların yakınında ve ötesinde yaşayan insanlarla işbirliği içinde ürettiği bu natürmort fotoğraflar, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika, Türkiye ile Ermenistan ve Suriye ile Türkiye arasındaki geçiş manzaralarının keskin bir görüntüsünü sunar.

Fatma Bucak Hakkında

Fatma Bucak (İskenderun) İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nde ve İtalya Albertina Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nde okudu. Ardından yüksek lisansını Londra Kraliyet Sanat Koleji Fotoğraf Bölümü’nde yaptı. Bucak’ın çalışmaları performans, video ve fotoğrafı bir araya getirir ve imgesel ve mitolojik yapılarla gerçeklik gözlemlerini aktarır. Gerçeklik taşıyan çeşitli öykülerin politik güçlerini, belli bir cinsel kimlik duruşu ile mizansene yerleştirir. Bu tutumunu erkek egemenliği, din, kültürel yabancılaşma, varlık ve yokluk gibi belli konularda, edimsel yaklaşımının açıklıkla görüldüğü bir yapıda ele alır. Fatma Bucak İstanbul ve Londra’da yaşıyor ve çalışıyor.