Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Fatma Bucak, "And men turned their faces from there"

SAHA, Brown University David Winton Bell Gallery’de 19 Kasım 2016–5 Şubat 2017 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Fatma Bucak’ın yeni eser üretimine destek verdi.

Küratörlüğünü Ian Alden Russell’ın üstlendiği “And Men Turned Their Faces from There” başlıklı sergideki yeni eserler, dünyanın şu anda içinde bulunduğu siyasal dinamikler üzerine yoğunlaşıyor. Sanatçının Kuzey Amerika’daki ilk solo sergisi kapsamında, Meksika-Amerika sınırı, Batı Sahra’daki Dakhla göçmen kampı ve Türkiye-Ermenistan sınırı üzerine bir söyleşiden oluşan eski işlerinden bir seçki de gösteriliyor.

Sanatçının “And Men Turned Their Faces from There” adlı işi dâhil olmak üzere çalışmaları, izleyiciyi fiziksel, ideolojik, kavramsal ya da etik olarak sınır müzakeresine katılmaya davet ediyor. Milliyetçilik, etnik köken, din ve cinsiyet gibi kavramların tanım ve algıları da bu çalışmalarda sorgulanıyor. Bucak’ın özellikle yeni eserleri, dünya genelindeki topluluklar içindeki siyasal şiddet, baskı ve sindirmenin ortak deneyimlerini yansıtmak için kuvvetli ve harekete geçiren bir istek uyandırıyor.

Fatma Bucak Hakkında

Fatma Bucak (İskenderun) İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nde ve İtalya Albertina Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nde okudu. Ardından yüksek lisansını Londra Kraliyet Sanat Koleji Fotoğraf Bölümü’nde yaptı.

Bucak’ın çalışmaları performans, video ve fotoğrafı bir araya getirir ve imgesel ve mitolojik yapılarla gerçeklik gözlemlerini aktarır. Gerçeklik taşıyan çeşitli öykülerin politik güçlerini, belli bir cinsel kimlik duruşu ile mizansene yerleştirir. Bu tutumunu erkek egemenliği, din, kültürel yabancılaşma, varlık ve yokluk gibi belli konularda, edimsel yaklaşımının açıklıkla görüldüğü bir yapıda ele alır. Fatma Bucak İstanbul ve Londra’da yaşıyor ve çalışıyor.

Brown University David Winton Bell Gallery Hakkında

David Winton Bell Gallery, Brown Üniversitesi’nin kalıcı koleksiyonunun önemli bir bölümünü barındıran, üniversiteye bağlı bir çağdaş sanat mekânıdır. Galeri her sene dört ya da beş büyük sergi düzenlemenin dışında, Brown’un fakülte üyelerinin eserlerini gösterdiği trienal sergisine ve senelik öğrenci sergilerine de ev sahipliği yapar. Genellikle günümüz sanatçılarının eserlerinden örnekleri, herhangi bir medya, içerik ve konuya bağlı kalmadan sunan galeri, gelecek vaadeden veya az tanınan yerel, ulusal ve uluslararası sanatçıların işlerini desteklemek ve gösterebilmek için özel çaba sarf ediyor. Galeri, çağdaş sanatın yanı sıra son beş yüzyılın sanat ve kültürü üzerine sergiler düzenleyerek tarihsel koleksiyonlarını da değerlendiriyor. Bell Gallery, 16. yüzyıldan günümüze kadar olan, özellikle çağdaş sanat ve kağıt üzerine eserler bakımından zengin 6.000’den fazla eserden oluşan bir kalıcı koleksiyonu bünyesinde barındırıyor.