Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Fatma Bucak, "Fantasies of Violence"

9 Eylül–19 Kasım 2017 tarihlerinde “WheredoIendandyoubegin – On Secularity” başlığıyla düzenlenen Göteborg International Biennial for Contemporary Art, Nav Haq küratörlüğünde düzenleniyor. SAHA, Bienale Türkiye'den davet edilen Fatma Bucak’ın yeni işinin üretimine destek verdi.

Fatma Bucak’ın “Fantasies of Violence” adlı eseri, her birinin üzerine şiddeti temsil eden soyut çizimlerin kazındığı 117 adet çift taraflı, çinko baskı plakadan oluşuyor. Bu görüntüler, sanatçının Türkiye, Fransa ve Amerika’da topladığı güncel gazetelerden seçildi. İşaretlerin soyutluğu, imajın ‘kemiklerini’ bulmak istermişçesine görüntüleri temel kompozisyon çizgilerine bölüyor. Sanatçı bu yolla, temsili şiddetin arkasındaki gerçekliğe ulaşmasına ve algımızın nasıl yönlendirildiğine dikkat çekiyor.

Plakaların arka yüzünde, sanatçının özel bir eğitim alarak uzmanlaştığı ‘intaglio’ (çukur baskı) tekniği ile görüntüleri metal plakalara kazıması sonucu oluşan asit erozyonu görülür. Ön yüzde bulunan kazımaların ince çizgileri ile arka yüzdeki tahrip edilmiş ham metal kontrast oluşturur. Bu plakalar kağıt üzerine baskı yapmak için kullanılmaktan ziyade, eserin odak noktası haline gelir. Metal, başlı başına bir silah olarak da kullanılabilen soğuk ve klinik bir materyal olarak, bu yerleştirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Sanatçılar: Alexander Tovborg; Archivo F.X. Bassam El Baroni ve Pedro G. Romero işbirliğiyle; Basim Magdy; Dimitri Venkov; Etel Adnan; Fahd Burki; Fatma Bucak; Francesc Ruiz; Haegue Yang; Haseeb Ahmed & Daniel Baird; Hilma af Klint; Jens Haaning; Joakim Forsgren; Jonas Staal; The Kingdoms of Elgaland-Vargaland; Lawrence Abu Hamdan & Nesrine Khodr; Maddie Leach; Michèle Matyn; Måns Wrange/OMBUD; Olivia Plender; Public Movement; Riikka Kuoppala; Rose Borthwick; Santiago Mostyn; Saskia Holmkvist, Ellen Nyman & Corina Oprea; Shilpa Gupta ve Sille Storihle.

Fatma Bucak Hakkında

Fatma Bucak (İskenderun) İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nde ve İtalya Albertina Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nde okudu. Ardından yüksek lisansını Londra Kraliyet Sanat Koleji Fotoğraf Bölümü’nde yaptı.

Bucak’ın çalışmaları performans, video ve fotoğrafı bir araya getirir ve imgesel ve mitolojik yapılarla gerçeklik gözlemlerini aktarır. Gerçeklik taşıyan çeşitli öykülerin politik güçlerini, belli bir cinsel kimlik duruşu ile mizansene yerleştirir. Bu tutumunu erkek egemenliği, din, kültürel yabancılaşma, varlık ve yokluk gibi belli konularda, edimsel yaklaşımının açıklıkla görüldüğü bir yapıda ele alır. Fatma Bucak İstanbul ve Londra’da yaşıyor ve çalışıyor.

Göteborg International Biennial for Contemporary Art Hakkında

İki yılda bir düzenlenen Göteborg International Biennial for Contemporary Art (GIBCA),  günümüzde Nordik bölgesinde önde gelen sanat bienallerinden biri haline gelmiştir. GIBCA, 2001 yılındaki başlangıcından bu yana gerçekleşen sekiz adet bienalle İsveç’in en büyük sanat etkinliklerinden biri haline geldi ve uluslararası düzeyde Avrupa'daki genç ve heyecan verici bienallerden biri olarak görülüyor.

GIBCA, her yeni edisyonunda bir veya birkaç uluslararası küratörü, Göteborg şehriyle, vatandaşlarıyla, sanatla ilgilenen kişileriyle ve dünyadaki sanatçılarla diyaloğa girmeye davet ediyor. Belirlenen güncel bir temaya dayanarak, ziyaretçilerin yanı sıra sanat dünyasına da en iyi şekilde bir sanat deneyimi sunmayı hedefliyor.