Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Fatma Bucak, "I must say word about fear"

Defne Ayas, Matthew Higgs, Beatrice Merz ve Katharine Stout’tan oluşan Illy Prize 2013 jürisi, Artissima 2013’ün Present Future bölümü kapsamında Fransa’dan Caroline Achaintre ve Türkiye’den Fatma Bucak’ı ödüle layık buldular. Bu ödül, iki sanatçının yeni eser üretimini ve Castello di Rivoli’de düzenlenen sergiyi kapsıyor. 

SAHA, 7 Kasım 2014–12 Ocak 2015 tarihleri arasında Castello di Rivoli’deki kişisel sergisi kapsamında Fatma Bucak’ın yeni yayın üretimi için destek verdi.

Fatma Bucak Hakkında


Fotoğraf: Cem Turgay
Fatma Bucak (İskenderun) İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe ve İtalya Albertina Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nde okudu. Ardından yüksek lisansını Londra Kraliyet Sanat Koleji Fotoğraf bölümünde yaptı.

Bucak’ın çalışmaları performans, video ve fotoğrafı bir araya getirir ve imgesel ve mitolojik yapılarla gerçeklik gözlemlerini aktarır. Gerçeklik taşıyan çeşitli öykülerin politik güçlerini, belli bir cinsel kimlik duruşu ile mizansene yerleştirir. Bu tutumunu erkek egemenliği, din, kültürel yabancılaşma, varlık ve yokluk gibi belli konularda, edimsel yaklaşımının açıklıkla görüldüğü bir yapıda ele alır. Fatma Bucak İstanbul ve Londra’da yaşayıp, çalışmaktadır.

Castello di Rivoli Hakkında

Castello di Rivoli Museo d’Arte Contemporanea‘nın tarihi ve kültürel misyonu, araştırmayı ve günümüz sanatını anlatmayı desteklemek ve kamuyu aydınlatıp içinde bulunduğu bölgenin sosyal ve sivil gelişimine katkıda bulunmaktır. Müze, güncel sanat alanında bilgi ve becerilerin ve yaratıcılıktaki benzerlik ve büyümenin mekânı olarak işlevini sürdürüyor. Juvarra tarafından 1984 yılında tasarlanan Castello di Rivoli, binanın belirgin doğası da göz önüne alındığında davet edilen sanatçılar ile mekan arasında bir diyalog kuruyor, böylece ortaya çıkan eserler özellikle Castello Koleksiyonu için üretiliyor.