Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Fatma Bucak, "So as to find the strength to see"

SAHA, Fondazione Merz’de 6 Mart–20 Mayıs 2018 tarihleri arasında “So as to find the strength to see” adlı kişisel sergisi düzenlenen Fatma Bucak’ın yeni eser üretimine destek verdi.

Fatma Bucak çalışmalarında, enstalasyon, performans, fotoğraf, video ve ses ortamları aracılığıyla geliştirdiği, güncel yerindeliği olan siyasal ve cinsel kimlik, sansür, baskı, kamulaştırma, göç ve şiddet gibi konuları ele alıyor. Bu temaların etrafında kurgulanan sergide, sanatçının Fondazione Merz’e özel olarak ürettiği mekâna özgü yerleştirmeler, performans, ses, video, heykel ve fotoğraflar eserleri yer alıyor.   

Tarihin kırılganlığını, gerginliğini ve geri dönüşümsüzlüğünü, tanıklığın ve hafızanın gücünü bir dizi görsel, ses ve performansla araştıran sanatçı, ortamlar serisi yaratıyor. Bu ortamlar, unutulmuş öykülerin, tarihin dışında kalan bireylerin ifade edilmeyen düşüncelerinin, siyasi ve etnik azınlıkların ve iktidara muhalif sosyo-kültürel yapıların sesi haline gelir.

Fatma Bucak Hakkında

Fatma Bucak (İskenderun) İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nde ve İtalya Albertina Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nde okudu. Ardından yüksek lisansını Londra Kraliyet Sanat Koleji Fotoğraf Bölümü’nde yaptı.

Bucak’ın çalışmaları performans, video ve fotoğrafı bir araya getirir ve imgesel ve mitolojik yapılarla gerçeklik gözlemlerini aktarır. Gerçeklik taşıyan çeşitli öykülerin politik güçlerini, belli bir cinsel kimlik duruşu ile mizansene yerleştirir. Bu tutumunu erkek egemenliği, din, kültürel yabancılaşma, varlık ve yokluk gibi belli konularda, edimsel yaklaşımının açıklıkla görüldüğü bir yapıda ele alır. Fatma Bucak İstanbul ve Londra’da yaşıyor ve çalışıyor.

Fondazione Merz Hakkında

Fondazione Merz, 2005 yılında sergiler, etkinlikler, eğitim ile ilgili faaliyetlere ev sahipliği yapmak, sanatın daha fazla araştırılması ve keşfedilmesi için alan yaratmak amacıyla İtalya’nın Torino kentinde bir güncel sanat merkezi olarak Mario Merz’e ithafen kuruldu. Vakıf, eserlerini keşfetmek ve düşünmek için Mario ve Marisa Merz’e adanmış sergileriyle birlikte, kurum ve koleksiyonu ile etkileşim kuracak birçok yerel ve uluslararası sanatçıyı davet ederek, onların mekâna özgü projelerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca ‘Mario Merz Ödülü’ olarak adlandırılan çağdaş sanat ve müzik alanında yetenekleri keşfetmeye yönelik başlatılan bienal ödülü ile yeni nesil sanatçı gelişimini de destekler.