Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ferhat Özgür

SAHA, The University of Michigan Museum of Art'da 5 Aralık 2015–27 Mart 2016 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Ferhat Özgür’ün eser üretimine destek verdi.

Ferhat Özgür’ün The University of Michigan Museum of Art’ta sergilediği “Metamorfoz Muhabbet” adlı çalışmasında, iki kadın geleneksel Türk tarzında döşenmiş bir oturma odasında çay eşliğinde sohbet ederler. Kadınlardan birinin modern, diğerinin ise muhafazakâr Müslüman kültürünü temsil eden kıyafetler içinde yer aldığı video, bu iki arkadaş kadının toplumsal farklılıklarıyla birbirleriyle kurdukları ilişki üzerinden Türkiye gündemine değinir.

Ferhat Özgür Hakkında

Ferhat Özgür (1965, Ankara) İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır. Ferhat Özgür'ün işlediği konular arasında kentsel dönüşüm, mutenalaştırma, göç ve anayasal haklar sayılabilir. Sanatçı, modern şehir ve günlük hayatın kötü koşulları arasındaki gerilime odaklanmaktadır. Özgür aynı zamanda ironinin sınırlarına yaklaşan eleştirel tonuyla baskıya karşı kullanılan hayat-ı idame yöntemleri ve ritüeller üzerine de çalışmalar üretmektedir. İşleri uluslararası ölçekte birçok kez sergilenmiştir. Katıldığı sergiler arasında PS1, MoMA, New York (kişisel, 2012), 6. Berlin Bienali, Almanya (2010); 10. İstanbul Bienali, Türkiye (2007); 22. İskenderiye Bienali, Mısır (2003), 1. Tiran Bienali, Arnavutluk (2001) bulunmaktadır. Özgür'ün işleri aynı zamanda pek çok önemli müzenin koleksiyonlarında yer almaktadır. Bunlardan bazıları: Centre George Pompidou, Paris; Museum der Moderne, Salzburg; MUMOK, Viyana; Fondazione Sandretto Re Rebaundengo, Torino.

http://www.ferhatozgur.com/  

The University of Michigan Museum of Art Hakkında

The University of Michigan Museum of Art, dünya sanatının keşif, derin düşünme ve zevkli yönlerini teşvik ederek hem bireysel hem kentsel yaşam biçimini değiştirmeyi hedefliyor. Ülkedeki en iyi üniversite sanat müzelerinden biri olarak UMMA sanat koleksiyonculuğunun 150 yılını temsil eden koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Kurum, özel sergilerin ve yorumlayıcı programların olduğu dinamik bir faaliyet planıyla ziyaretçileri geçmişin zengin sanatsal mirasıyla ve günümüzün avangardıyla ilişkilendiriyor. Michigan Üniversitesi’nin sanat koleksiyonu, ülkenin üniversite tekelinde bulunan en eski örnekleri arasında yer alıyor. Detroit, Toledo veya Chicago’daki büyük kent sanat müzelerinin kurulmasından yıllar önce, 1856’da Michigan Üniversitesi öğrencileri ve halkın kampüsteki sanat galerisine ücretsiz erişimi vardı. 20. yüzyıl boyunca, sağgörülü alımlar ve hediyelerle koleksiyonları genişlemiştir.