Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Gülsün Karamustafa

Gülsün Karamustafa. Kronografya

Uluslararası ölçekte pek çok sergide yer almış olan Gülsün Karamustafa’nın, Türkiye dışında en büyük ölçekte gerçekleştirilen ilk kişisel sergisi Hamburger Bahnhof’ta düzenleniyor. Bu sergi çerçevesinde, Meltem Ahıska, Övül Durmuşoğlu, Gülsün Karamustafa, Marion von Osten ve Melanie Roumiguière’in metinlerini içeren, sanatçı hakkındaki en kapsamlı yayın olma özelliği taşıyan bir kitap, Verlag für Moderne Kunst tarafından basılacak. SAHA, 10 Haziran 2016–15 Ocak 2017 tarihleri arasında Hamburger Bahnhof’ta “Gülsün Karamustafa. Kronografya” başlıklı kişisel sergisi gerçekleşen sanatçının bu yayınının üretimine destek verdi.

Melanie Roumiguière küratörlüğünde düzenlenen serginin yüze yakın çalışmayı tematik olarak biraraya getirerek kronolojik bir düzen izlememesi, eserler arasında çapraz bağıntıların kurulmasına ve diyalog oluşmasına olanak sağlıyor. Karamustafa’nın resim, enstalasyon, performans ve video gibi çeşitli medyumlar yoluyla oluşturduğu eserleri yetmişli yılların ortalarından bugüne dek uzanır. Göçe ilişkin sorunlar, siyasi kaynaklı göçebelik, pop kültür, feminizm, toplumsal cinsiyet ve Batı’nın Ortadoğu ülkelerine bakışına dair eleştirel çözümlemeler gibi ana konular sanatçının işlerinde görülür. Türkiye’de 20. yüzyılın ikinci yarısında Türkiye’de en etkin sanatçılardan biri olan Gülsün Karamustafa’nın yapıtları, doksanlı yıllardan itibaren Türkiye’deki genç kuşak sanatçıları da etkilemiştir. 

Gülsün Karamustafa Hakkında

Gülsün Karamustafa (Ankara, 1946) 1969 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Kişisel sergileri arasında “Gülsün Karamustafa. Kronografya”, Hamburger Bahnhof, Berlin (gelecek sergi, 2016), “Swaddling the Baby”, Villa Romana, Floransa (2015); “Sıradan Bir Aşk”, Rampa, İstanbul (2014); “Vadedilmiş Bir Sergi”, SALT Ulus, Ankara (2014), SALT Beyoğlu, SALT Galata, İstanbul (2013); “Mobile Stages”, Salzburger Kunstverein, Salzburg (2008); “Bosphorus 1954”, Kunstmuseum Bonn, Bonn (2008); “Memory of a Square / 2000-2005 Video Works by Gülsün Karamustafa”, Kunsthalle Fridericianum, Kassel (2006); “Black and White Visions”, Prometeo Gallery, Milano (2006); “PUBLIC/ PRIVATE”, Dunkers Kulturhus, Helsingborg (2006); “Memory of a Square”, Museum Villa Stuck, Munih (2006); “Men Crying presented by Museé d’Art Moderne de la Ville de Paris”, Galerie Immanence, Paris (2005); “Galata:Genoa (Scavere Finestrini)”, Alberto Peola Gallery, Torino (2004); “Mystic transport, Trellis of My Mind”, Musée d’Art et Histoire, Cenevre (1999) yer alıyor.

Hamburger Bahnhof Hakkında

Hamburger Bahnhof olarak anılan yerde bulunan Berlin Çağdaş Sanat Müzesi (Museum für Gegenwart), Ulusal Galeri'nin (Nationalgalerie) çağdaş sanatlara ayırdığı daimi sergi mekânıdır. Eskiden bir tren istasyonu olan bu binada, alışılmışın dışında tavan yüksekliklerine sahip tarihi salonlar; modern, geometrik açıdan yalın kat planlarına sahip ek binalarla iç içe geçmiş durumdadır.

Yaklaşık 13000 metrekarelik sergi alanında sergilenen eserler Berlin'in Devlet Müzeleri'nden gelen sergi objeleri ve Erich Marx'ın Berlin Özel Koleksiyonu'nun kapsamındaki eserlerden oluşmaktadır. Ayrıca Eylül 2014'ten itibaren özel sergiler kapsamında, Friedrich Christian Flick Koleksiyonu'nun en nadide eserleri sergilenmektedir. Marx koleksiyonunun temelini Andy Warhol, Cy Twombly, Robert Rauschenberg, Roy Lichtenstein, Anselm Kiefer ve Joseph Beuys gibi sanatçıların eserleri oluşturmaktadır. Koleksiyon Beuys'un yaklaşık 450 çizimini ve yaklaşık 60 kadar Warhol tarafından oluşturulmuş sayfayı kapsamaktadır. Ayrıca bir grup İtalyan Transavangard ressamların ve Minimal Sanat (Minimal Art) temsilcilerin eserleri sergilenmektedir.