Desteklenen Projeler

EN TR Ara

Güneş Terkol

SAHA SculptureCenter’da gerçekleşen Better Homes sergisine katılan Güneş Terkol’un yeni iş üretimine destek verdi.

SAHA Derneği, Long Island’da bulunan SculptureCenter’da gerçekleşen Better Homes (22 Nisan – 22 Temmuz 2013) sergisine katılan Güneş Terkol’un yeni iş üretimine destek verdi. Better Homes sergisi, iç mekan tasarım ve yapımını eleştirisel bir bakış açısıyla inceliyor. 19. ve 20. yüzyıl arasında değişen “ev” algısı, modern algının bu değişimdeki önemi üstünden uluslararası bir sanatçı seçkisi tarafından işlenecek. Better Homes sergisi Ruba Katrib küratörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Sergi kapsamında basılan katalog Ruba Katrib’in metni ve şair Ariana Reines’in desteğiyle yayımlandı.      Sanatçı Listesi Jonathas de Andrade, Neil Balufa, Keith Edmire, Latoya Ruby Frazer, Robert Gober, Tamar Guimaraes, Anthea Hamilton, Yuki Kimura, Bjarne, Paulina Olowoska, Josephine Pryde, Kristen Pieroth, Carissa Rodriguez, Martha Rosler ve Güneş Terkol.

Sanatçı ve Küratör Hakkında

Güneş Terkol, 1981 Ankara doğumlu, Ha Za Vu Zu sanatçı grubu üyelerinden, Güneş Terkol yapıtlarında tekstil ürün ve tekniklerine yer vererek cinsel kimlikler arası iletişime ışık tutuyor.    Better Homes sergisinin küratörü Ruba Katrib müzenin küratörlerindendir. Sergi küratörlüğü dışında, sergilerin organizasyonunu,yayınları, eğitim programını ve halka açık programları yürütmektedir. Katrib daha önce Kuzey Miami’de bulunan Museum of Contemporary Art’ın (MOCA) eşküratörlüğünü üstlenmiş ve MOCA’nın performans ve workshop programlarını başlatmıştır. Katrib’in yazıları, aralarında Artforum, ArtPapers ve Mousse Magazine’ninde bulunduğu periyodik yayınlarda çıkmıştır.  

SculptureCenter Hakkında

Müze, genç sanatçıların yanı sıra uluslararası bilinirliği olan sanatçılarla da projeler üretmektedir.

1928 yılında kurulan SculptureCenter New York bölgesinin heykele adanan ilk ve tek çağdaş sanat müzesidir. Deneysel ve yenilikçi bakış açısını benimseyen kurum, heykel sanatı ve tarihini çağdaş sanat alanını anlamak için bir çerçeve olarak kullanıyor. Müze, genç sanatçıların yanı sıra uluslararası bilinirliği olan sanatçılarla da projeler üretmektedir. Senelik programları; 1-2 sanatçı misafir program komisyonları, 10-12 genç sanatçı projeleri ve 3-5 solo ve grup sergileri içeriyor.